4 proste sposoby na sterylizację smoczka. Kiedy musisz z nich skorzystać?

2022-04-29 11:23

Smoczek to często najlepszy przyjaciel malucha. Podróżuje z nim wózkiem, trafia na ziemię lub dywan, niejednokrotnie ginie wśród zabawek… Kiedy trzeba sterylizować smoczek, a kiedy wystarczy obmyć go wodą?

4 proste sposoby na sterylizację smoczka, dużo lepsze niż oblizywanie!

i

Autor: Getty images 4 proste sposoby na sterylizację smoczka, dużo lepsze niż oblizywanie!

Smoczek szybko się brudzi, bo nawet, jeśli jest zawieszony na specjalnym sznureczku, to dotyka ubranek, przedmiotów, a przede wszystkim rączek dziecka, które nie zawsze są czyste. Dlatego wymaga regularnego mycia.

Ale czy oznacza to tylko opłukanie wodą czy już wyparzanie? Wyjaśniamy, jak dbać o higienę smoczka i podpowiadamy 4 łatwe sposoby na sterylizację.

Spis treści

  1. Czysty smoczek to podstawa
  2. Skąd pomysł sterylizacji akcesoriów?
  3. Kiedy trzeba wyparzyć smoczek?
  4. Jak myć smoczki bez sterylizacji?
  5. Jak sterylizować smoczki?
Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Czysty smoczek to podstawa

Czystość smoczka to podstawowy problem mam, których dzieci używają regularnie uspokajacza. Obawy o higienę są uzasadnione, bo smoczek, zanim trafi do buzi malca, styka się z różnymi przedmiotami, łącznie z ziemią.

Na dodatek kwestia sterylizacji smoczków wciąż jest przedmiotem dyskusji zarówno rodziców, jak i lekarzy. Czy trzeba wyparzać smoczek, aby maluszek nie miał styczności z wirusami i bakteriami, czy lepiej tego nie robić i pozwolić, aby dziecko uodporniło się na patogeny?

Czytaj również: Smoczek lateksowy czy silikonowy - który smoczek jest lepszy?

Oblizywanie smoczka dziecka zmniejsza ryzyko alergii?

Skąd pomysł sterylizacji akcesoriów?

Zacznijmy od tego, skąd wziął się pomysł sterylizacji smoczków. Kilkadziesiąt lat temu, gdy bieżąca woda nie była zdatna do picia, lekarze zalecali, aby butelki i smoczki dla niemowląt – a także wszystko, co trafia do ust dziecka, a więc łyżeczki czy gryzaki – były za każdym razem sterylizowane w celu usunięcia potencjalnie szkodliwych bakterii, które mogą być źródłem infekcji i chorób. 

Obecnie kranówka jest czysta i pozbawiona patogenów dzięki filtrom i obecności chloru lub ozonu, więc sterylizacja smoczków nie wydaje się koniecznością. Ale nie zawsze. Jest kilka sytuacji, w których zaleca się proces ich wyparzania w wysokich temperaturach.

Kiedy trzeba wyparzyć smoczek?

  • Specjaliści zalecają sterylizowanie butelek, smoczków i kubków zawsze przed pierwszym użyciem, czyli po ich kupnie.
  • Jeśli smoczków używają dzieci poniżej 3. miesiąca życia, u wcześniaków oraz dzieci z wrodzonym niedoborem odporności, których układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo.
  • Zaleca się też sterylizację smoczków w czasie choroby dziecka, zwłaszcza jeśli w domu jest rodzeństwo, które może „pożyczyć” sobie smoczek
  • Warto sterylizować smoczki, które są zabierane przez malca do żłobka - nie masz gwarancji, że nie został użyty przez inne dziecko.

Jak myć smoczki bez sterylizacji?

Jeśli żaden z wyżej wymienionych punktów nie dotyczy waszej sytuacji, wystarczy, że będziesz regularnie myła smoczek malca.

Pod koniec każdego dnia włóż smoczki dziecka do kosza w zmywarce i umyj je jak inne naczynia. Poza domem, jeśli uspokajacz zetknie się z brudną powierzchnią, możesz umyć go wodą z mydłem.

Czytaj również: Jak wybrać smoczek dla niemowlaka? Czym się kierować przy kupnie smoczka?

Bakterie i brud na zabawkach. Czy trzeba czyścić i dezynfekować zabawki malucha?

Jak sterylizować smoczki?

  1. We wrzącej wodzie - gotuj smoczki w garnku z wodą przez 5 minut - w ten sposób zniszczysz większość zarazków. Pamiętaj, aby zachować ostrożność podczas wyjmowania ich, gdy woda jest jeszcze gorąca, a następnie umieść je na czystej, suchej powierzchni do wyschnięcia.
  2. W zmywarce - regularnych cykle prania na gorąco i suszenia powinny wystarczyć. Jeśli masz zmywarkę z trybem sterylizacji - skorzystaj w celu dodatkowej ochrony przed patogenami.
  3. W sterylizatorze UV - w sklepach można dostać niewielkie sterylizatory UV, w formie pudełek na smoczek, które w mniej niż minutę usuwają 99,9 proc. wszystkich szkodliwych zarazków. To sposób zalecane tylko wtedym gdy wstępnie obmyjesz smoczek wodą usuwając mechaniczne zabrudzenia.
  4. W mikrofalówce - umieść je w misce z wodą i włącz na 2-3 minuty. Odczekaj kolejne kilka minut, aż miska ostygnie i wyłóż smoczki do wyschnięcia na czystej, suchej powierzchni.
Tego unikaj!  
  • Nie stosuj zasady "pięciu sekund" — jeśli smoczek spadnie na podłogę lub ziemię nawet na chwilę, należy go wyczyścić. Niekoniecznie musisz sterylizować, w zależności od wieku i/lub stanu zdrowia Twojego dziecka (patrz wyżej), ale musisz przynajmniej zmyć go ciepłą wodą z mydłem. 
  • Stara metoda wkładanie smoczka do własnych ust, aby go wyczyścić nie jest wskazana, ponieważ w ten sposób możesz przenieść swoje zarazki na dziecko.
  • Nie używaj smoczków, które są uszkodzone, zmieniły swój wygląd (kolor, kształt), są popękane itd. Smoczki trzeba wymieniać w razie potrzeby (gdy się zniszczy zostanie pogryziony czy po prostu stanie się za mały dla niemowlęcia).