Zima jest piękna i fajna, jeśli odpoczywasz w górach. Ale śnieg w mieście czy na wsi, do której nie dojeżdżają pługi, nie jest już tak atrakcyjny, zwłaszcza gdy musisz wyjść z dzieckiem do sklepu, lekarza czy po prostu na spacer.
Dla wielu młodych mam myśl o jeździe samochodem po oblodzonych drogach z dzieckiem na tylnym siedzeniu jest przerażająca, tak samo, jak pchanie wózka przez zaspy. Dlatego podpowiadamy wam, jak bezpiecznie przeżyć te kilka najbliższych dni, które w Polsce mają przebiegać pod znakiem prawdziwej zimy. Oto 10 ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dziecka zimą.
Spis treści
- Grzej z rozsądkiem
- Zmień sposoby pielęgnacji na "zimowe"
- Dostosuj ubiór dziecka do temperatury na zewnątrz
- Przygotuj wózek na zimę
- Zimą zrezygnuj z nosidła
- Chroń malca przed wirusami
- Jedź ostrożnie!
Grzej z rozsądkiem
Zimą jest zimo, nie da się ukryć, dlatego nosimy grube buty, kurtki i rękawiczki. Ale pamiętajcie, że przegrzanie dziecka jest czasem gorsze od zmarznięcia na spacerze. Zbyt wysoka temperatura powietrza czy nieprawidłowy ubiór jest też czynnikiem zwiększającym ryzyko śmierci łóżeczkowej – mówią badania.
Aby zapewnić malcowi maksimum bezpieczeństwa, nie ustawiaj grzania w domu na najwyższe parametry. Temperatura w pokoju powinna być taka, aby niemowlak mógł spać w normalnej, zimowej piżamce, pod zwykłym przykryciem. Unikaj dodatkowych kołder i koców - stanowią zagrożenie dla dzieci poniżej pierwszego roku życia.
Uważaj na grzejnik: jeśli masz w domu zimno i chcesz dogrzać pokój dziecka grzejnikiem, po pierwsze zastanów się, czy to naprawdę konieczne. W nocy lepiej, aby temperatura w pokoju była niższa niż wyższa. Decydując się na grzejnik, sprawdź, czy spełnia standardy bezpieczeństwa. Nigdy nie umieszczaj go obok zasłony ani nie stawiaj tuż przy łóżeczku dziecka.
Zmień sposoby pielęgnacji na "zimowe"
Bez względu na porę roku dziecka nie trzeba codziennie kąpać, ale zima – nie trzeba na pewno. Zbyt częste kąpiele mogą wysuszać skórę i nasilać ciemieniuchę, dodatkowo jeśli w łazience nie jest za ciepło, mogą zwiększyć ryzyko zaziębienia.
Kolejna wskazówka dotycząca zimowej pielęgnacji skóry: nakładaj balsam na ciało malca przynajmniej raz dziennie, stosuj hipoalergicznych środków nawilżających na bazie wazeliny, która działają jak bariera zatrzymująca wilgoć. Wychodząc na mróz, zawsze smaruj odkryte części ciała dziecka specjalnym kremem na zimę.
Czytaj również: Jak ubierać niemowlę zimą, aby nie zmarzło na spacerze?
Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?
Dostosuj ubiór dziecka do temperatury na zewnątrz
Gdy słupek rtęci spadnie poniżej zera, możesz wyjść na spacer z niemowlęciem (noworodka najpierw weranduj), o ile nie wieje straszny wiatr lub nie ma zawiei śnieżnej. Zrezygnuj z zimowego spaceru z młodszym niemowlakiem, gdy temperatura spada poniżej –10°C, lub -5°, jeśli jest wietrzne i wilgotne powietrze.
Natomiast starsze niemowlęta i dzieci mogą spacerować nawet w niższych temperaturach, o ile będą odpowiednio ubrane. Gdy wychodzisz z maluszkiem na zewnątrz, pamiętaj o złotej zasadzie: ubierz go w tyle warstw, ile ty potrzebujesz, plus jedna – zwykle to wystarczy, aby malec nie zmarzł i się nie przegrzał.
Małe dziecko w czasie spaceru nie rusza się, więc marznie szybciej niż ty. Musisz opatulić go dodatkową warstwą kocyka lub włożyć do śpiworka. Pamiętaj o osłonie stóp i dłoni malca – niemowlęta, które jeszcze nie chodzą, nie noszą bucików, więc muszą mieć grube skarpety lub kombinezony z zamkniętymi nogawkami.
Przygotuj wózek na zimę
Każdy wózek wyposażony jest w przykrycie na gondolę oraz folię od deszczu i śniegu - to dobry czas, aby z nich skorzystać. Osłona jest kolejną warstwą chroniąca maluszka przed mrozem, a dodatkowo zapobiega namoknięciu kurtki czy kocyka.
Skorzystaj z osłony przeciwdeszczowej również wtedy, gdy wieje wiatr, postaw też budkę. Zazwyczaj mają one małe otwory, które umożliwiają odpowiednią wentylację. Jeśli nie, upewnij się, że wózek nie jest całkowicie zakryty, by dziecko w nim leżące miało dostęp powietrza.
Zimą zrezygnuj z nosidła
Unikaj noszenia dziecka na ręku lub w chuście, gdy jest ślisko. Zamiast nosidła i chusty, wybierz wózek. To bezpieczniejsze, bo gdy się poślizgniesz i przewrócisz, możesz zrobić malcowi krzywdę.
Zanim wyjdziesz na zewnątrz, sprawdź warunki pogodowe. Zobacz, jaka jest temperatura, czy teren przed domem jest odśnieżony. Jeśli masz gdzieś iść rano, ale nie jest to nic pilnego, a za oknem jest „lodowisko”, zrezygnuj ze spaceru i poczekaj do południa, aż trochę się ociepli, a dozorcy odśnieża chodniki.
Chroń malca przed wirusami
Przy zimnej pogodzie nasza odporność spada, więc dzieci są bardziej narażone na zachorowanie. Aby zminimalizować to ryzyko, poproś dorosłych stykających się z dzieckiem, aby myli ręce i nie przychodzili do was, gdy nie czują się najlepiej nawet jeśli przysięgają, że to „tylko alergia”). Kiedy wracasz do domu, też zawsze umyj ręce.
Jeśli musisz wyjść z domu i coś kupić lub załatwić na poczcie, lepiej zostaw dziecko w domu. Zmiany temperatur, brak możliwości rozebrania malca w sklepie, nie mówiąc już o kontaktach z zakatarzonymi ludźmi, sprzyjają zaziębieniu.
Czytaj również: Ciąża zimą. Przewodnik jak przeżyć ciążę w zimowej aurze
Katar kontra spacer. Czy można wychodzić na dwór z chorym dzieckiem?
Jedź ostrożnie!
Upewnij się, że twój samochód jest przygotowany do zimy: zainwestuj w zestaw opon zimowych i wymień wycieraczki przedniej szyby, zanim nadejdą śnieżyce, kup zimowy płyn do szyb. Zapakuj do środka zimowy "zestaw ratunkowy", w skład którego wejdzie między innymi skrobaczka do szyb, żwirek dla kota (zapobiegający ślizgnięciu się kół po śniegu) oraz koc.
Jeśli jedziesz gdzieś z dzieckiem samochodem, postaraj się najpierw rozgrzać auto. Gdy będzie już w nim ciepło, przynieś maluszka i zapnij go w foteliku zdejmując mu kurtkę – to najbezpieczniejszą opcja pozwalająca na prawidłowe zapięcie pasów – i ewentualnie okryj niemowlę kocykiem lub kurteczką.
Ustaw ogrzewanie w samochodzie na rozsądną temperaturę. Gdy zrobisz w samochodzie saunę, a potem wyjdziesz z dzieckiem na mróz, może się zaziębić.
Unikaj jazdy bezpośrednio po opadach śniegu. Poczekaj, aż drogi zostaną odśnieżone i bezpieczne. Pamiętaj, aby dać sobie dodatkowy czas na podróż - gdy jest ślisko robią się większe korki i trzeba jechać powoli.