Pierwsze mycie niemowlaka przed tobą? Zobacz o czym koniecznie powinnaś pamiętać. Są dwie podstawowe zasady, którymi warto się kierować przy wyborze kosmetyków dla niemowlaka. Zobacz, jakie kosmetyki do kąpieli niemowlęcia wybrać i które są najlepsze.
Spis treści
- Zasady wyboru kosmetyków dla niemowlęcia
- Mydełka dla niemowląt
- Preparaty do mycia i kąpieli: płyn, żel, emulsja dla niemowląt
- Płyny 2 w 1 do mycia ciała i włosów dla niemowląt
- Szampony dla niemowląt
- Oliwka natłuszcza i zmiękcza skórę niemowlaka
- Balsam lub mleczko do ciała dla niemowląt
- Chusteczki dla niemowląt
- Krem natłuszczający
Zasady wyboru kosmetyków dla niemowlęcia
Pierwsza zasada: kosmetyki muszą mieć atest albo pozytywną opinię któregoś z ośrodków badawczych (Państwowy Zakład Higieny, Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka) lub towarzystw naukowych (takich jak Polskie Towarzystwo Pediatryczne czy Polskie Towarzystwo Alergologiczne).
I druga – nie mogą zawierać zbyt wielu składników, zwłaszcza jeśli kupujesz je dla noworodka. Im mniej substancji zawiera kosmetyk, tym będzie bezpieczniejszy dla niemowlęcia, to znaczy lepiej tolerowany przez jego wrażliwą skórę.
Dlatego przed zakupem warto uważnie czytać etykietę, na której producent wymienił wszystkie składniki i porównać, który produkt ma ich najmniej. Wybieraj produkty hipoalergiczne, bo wtedy ryzyko, że podrażnią delikatną skórę dziecka, jest najmniejsze.
Warto zwrócić uwagę na preparaty mające składniki działające łagodząco, kojące ewentualne podrażnienia, np. wyciąg z aloesu. Do mycia niemowlęcia wystarczy jeden, ale za to sprawdzony kosmetyk. Który - to już zależy od twoich upodobań i od tego, jak bardzo wrażliwa jest skóra niemowlaka.
Mydełka dla niemowląt
Mydełka dla niemowląt są bezzapachowe albo delikatnie perfumowane. Mydełkiem można myć i skórę, i włoski dziecka. Najwygodniejsze są mydełka, które łatwo można zmieścić w dłoni. Kostki dużych rozmiarów wystarczają na dłużej, ale trudno jest je utrzymać w ręku podczas mycia.
Najbardziej praktyczne są preparaty do kąpieli dla niemowląt w opakowaniach z pompką. Sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy sama musisz kąpać niemowlaka, bo z takiego opakowania łatwiej jest wycisnąć odpowiednią porcję preparatu.
Kosmetyków tego typu nie stosuje się do mycia włosów u dziecka, po takim zabiegu mogą być one tłuste i posklejane, bo niektóre preparaty mają działanie natłuszczające, przez co pozostawiają na włoskach dziecka tłustą warstwę. Niekiedy zawierają również silniej działające składniki, które – kiedy dostaną się do oczu – mogą podrażnić spojówki.
Zobacz również: Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad. O tym trzeba pamiętać!
Preparaty do mycia i kąpieli: płyn, żel, emulsja dla niemowląt
Różnią się od siebie nie tylko nazwą. Mają także różną gęstość, co wynika z nieco innych formuł kosmetycznych. Najgęstsze są żele, najmniej gęste emulsje.
Niektóre preparaty nie zawierają kompozycji zapachowych (nawet takich, które nie uczulają), a naturalny zapach składników, z których je wykonano, może być dla ciebie nie do przyjęcia.
Płyny 2 w 1 do mycia ciała i włosów dla niemowląt
Można ich używać do mycia skóry dziecka, a także stosować zamiast szamponu. Jeśli twoje dziecko nie ma żadnych problemów ze skórą głowy, jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej ekonomiczne. Najbardziej praktyczne są takie w opakowaniu z pompką.
Szampony dla niemowląt
Nie stosuje się ich do mycia ciała niemowlaka. Niektóre z nich mają tradycyjną formę płynu, inne dostępne są w opakowaniu z aplikatorem, który po naciśnięciu zmienia płyn w delikatną piankę. Kupując szampon, przeczytaj etykietę, bo niektóre szampony tylko myją włoski, inne zaś zapobiegają rozwojowi ciemieniuchy (podczas mycia główki trzeba je pozostawić na skórze na dwie–trzy minuty).
Ważne jest nie tylko to, by szampon ładnie pachniał czy ułatwiał rozczesywanie włosków, ale przede wszystkim, by nie powodował pieczenia ani łzawienia. Informacji o tym warto szukać w pierwszej kolejności – producenci zwykle umieszczają ją na opakowaniu.
Oliwka natłuszcza i zmiękcza skórę niemowlaka
Do kąpieli można stosować również oliwkę dla niemowląt. Nie służy ona jednak do mycia skóry czy włosków, ale do zmiękczania wody (jeśli ta, która leci z kranu, jest twarda), a także do natłuszczenia skóry.
Oliwki mają w składzie różne olejki (np. z jojoby, słonecznikowy, migdałowy) albo płynną parafinę, czyli jeden z olejów mineralnych. A oprócz tego różne dodatkowe substancje – bakteriobójczy i nawilżający skórę aloes, łagodzący podrażnienia wyciąg z rumianku czy nawilżający ekstrakt z nagietka lekarskiego.
Różnią się od siebie konsystencją – są oliwki płynne i są takie w żelu, które łatwiej nałożyć. Są wydajne, więc do kąpieli stosuj niewielką ilość; do wanienki wystarczy wlać pół nakrętki. Najlepiej podczas nalewania wody, wówczas preparat równomiernie się w niej rozprowadzi.
I wanna, i skóra maluszka zrobią się śliskie, dlatego dziecko trzeba trzymać, tak by się nie wyślizgnęło, a dno wanienki wyłożyć antypoślizgową matą, złożonym ręcznikiem albo postawić kąpielowy leżaczek.
Czytaj również: Kąpiel niemowlaka - aktualne zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci
Kiedy po raz pierwszy obciąć włosy malca? Jak często myć włosy dziecka, czym je czesać?
Balsam lub mleczko do ciała dla niemowląt
Skóra niemowlęcia ma naturalną tendencję do przesuszania się, gdyż jest niedojrzała i pozbawiona gruczołów potowych oraz łojowych, które wytwarzają ochronny płaszcz lipidowy.
jeśli skóra twojego dziecka jest przesuszona, warto smarować go po kąpieli balsamem lub mleczkiem nawilżającym. Jeśli jego ciało jest jednak gładkie, nie musisz stosować kosmetyków po kąpieli - specjaliści są zdania, że im mniej chemii na skórze dziecka, tym lepiej.
Pamiętaj też, że nie stosuje się balsamów w sytuacji, gdy smarujesz dziecko oliwką lub używasz płynów do mycia z olejkami do kąpieli.
Chusteczki dla niemowląt
To idealne rozwiązanie, które pozwala dokładnie oczyścić pośladki dziecka w czasie zmiany pieluszki, bez konieczności mycia malca pod kranem. Chusteczki dla niemowląt są nasączane delikatnymi substancjami na bazie alantoiny, lanoliny lub naturalnych wyciągów roślinnych (aloesu, rumianku), dzięki czemu usuwają zabrudzenia i wchłaniają je.
Sprawdzą się w przypadku wszystkich maluchów, które nie mają problemów ze skórą. Jeśli jednak dziecko ma podrażnioną pupę lub jest alergikiem, w czasie przewijania lepiej oczyszczać jego skórę wodą z mydłem.
Skład kosmetyków dla niemowląt
Kupując kosmetyk dla malucha, zwróć uwagę na jego recepturę. Preparaty dziecięce zamiast chemicznych substancji powinny zawierać naturalne składniki, najlepiej wyciągi roślinne.
Ekstrakty z kwiatów i ziół są najlepszymi i sprawdzonymi substancjami leczniczymi oraz pielęgnacyjnymi. Nie są szkodliwe dla dziecka (chyba że jest uczulone). Nagietek i rumianek działają przeciwzapalnie, olejki z migdałów czy moreli odżywiają skórę, a wyciąg z aloesu regeneruje ją.
Krem natłuszczający
Stosuje się go głównie do smarowania buzi dziecka przed wyjściem na spacer. Odkryte części ciała, takie jak twarz, są najbardziej narażone na wiatr i mróz. Kremy natłuszczające, które nie zawierają wody, stanowią najlepszą warstwę ochronną przed czynnikami pogodowymi.
Dodatkowo zawierają filtry UV, zabezpieczając dziecko także przed szkodliwym działaniem słońca. Nie stosuj ich, gdy malec cierpi na trądzik niemowlęcy, bo mogą dodatkowo podrażnić skórę.
Przeczytaj również: UWAGA na niebezpieczne kosmetyki dla dzieci
Zabawki do kąpieli: 9 akcesoriów, które pomogą podczas kąpieli