Spis treści
- Czyszczenie uszu niemowlaka
- Czyszczenie uszu starszego dziecka
- Zobacz wideo: W jaki sposób pielęgnować uszy dziecka. Wyjaśnia Jolanta Marat-Ignaczak, położna.
Woskowina natłuszcza przewód słuchowy, chroniąc przed urazami i zapobiegając rozwojowi bakterii i grzybów. Wydzielina wychwytuje też zanieczyszczenia, które mogłyby wniknąć do ucha dziecka. Dlatego nie można jej całkowicie usuwać. Niedobór woskowiny może sprawić, że rozwinie się infekcja ucha, a skóra w przewodzie słuchowym zacznie się wysuszać i łuszczyć. Nadmierne usuwanie woskowiny pobudza też jej nadmierną produkcję, a to może prowadzić do wytworzenia korka woskowinowego zatykającego ucho. Malec gorzej wtedy słyszy.
Czyszczenie uszu niemowlaka
W czyszczeniu uszu dziecka najważniejsze jest, by nie usuwać woskowiny z przewodu słuchowego, a oczyszczać jedynie małżowinę. Rób to mniej więcej 2 razy w tygodniu. Pamiętaj, żeby chronić uszy malucha przed zamoczeniem – zalegająca w uchu woda może powodować namnażanie bakterii. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja ich powstawaniu, co w konsekwencji prowadzi do infekcji ucha zewnętrznego.
Aby uniknąć zalania uszu w czasie kąpieli, należy zastosować odpowiedni preparat, który zabezpieczy uszy malucha przed wilgocią. W przypadku wyboru odpowiedniego preparatu dla maluszków należy przede wszystkim sięgać po preparaty skuteczne, sprawdzone i bezpieczne. Po zastosowaniu produktu uszu nie trzeba dodatkowo przepłukać, co stanowi wygodę. Stosowanie preparatu raz w tygodniu zapobiega powstawaniu korków woskowinowych, które powodują swędzenie, a nawet ból i tymczasowa utratę słuchu oraz wspomaga proces naturalnego oczyszczania zewnętrznego przewodu słuchowego.
Podczas kąpieli należy zawsze oczyszczać małżowinę, myjąc ją delikatnie wodą, a następnie dokładnie osuszać ręcznikiem czy pieluszką tetrową. Należy pamiętać, aby nigdy nie czyścić uszu malucha patyczkami higienicznymi, nawet jeśli z przewodu słuchowego wydostaje się nadmierna ilość woskowiny. Gdy malec się wierci, łatwo jest włożyć patyczek za głęboko, wpychając woskowinę głębiej lub nawet przebijając błonę bębenkową. Pamiętaj o oczyszczeniu skóry za uszami (tam zbiera się ściekające podczas karmienia mleko).
Czyszczenie uszu starszego dziecka
Czyść małżowinę i samo ujście przewodu słuchowego, używając do tego wacika. Warto jest stosować 1-2 razy w tygodniu preparat wspomagający naturalny proces usuwania woskowiny. Przyda się również w przypadku, gdy dziecko chodzi na basen, ponieważ zabezpiecza uszy dziecka przed wlewającą się wodą. Po wyjściu z basenu nie musisz dokładnie osuszać jego uszu – wystarczy, jeśli ręcznikiem zbierzesz wylewającą się z uszu wodę.