Spis treści
- 1. Moja córka często podczas zasypiania lub karmienia piersią chwyta rączką za ucho. Lekarz nie stwierdził niczego złego, ale wciąż się martwię. Czy mam pójść do laryngologa?
- 2. Wieczorna kąpiel dziecka to dla mnie wielki stres. Ciągle się obawiam, czy właściwie dbam o jego uszy. Jak to robić?
- 3. Za uszami synka gromadzi się biaława maź. Co to jest?
- 4. Czy mogę wyleczyć zapalenie ucha u 5-miesięcznego dziecka domowymi sposobami? Chciałabym uniknąć podawania mu antybiotyku.
- 5. Zauważyłam na uchu synka kulkę brązowej wydzieliny. Czy to groźne?
- 6. Chcę przekłuć uszy mojej 8-miesięcznej córce. Czy są jakieś medyczne zakazy z tym związane?
- 7. Woskowina mojej córki jest prawie brązowa. Czy to oznacza chorobę?
- 8. Dotychczas czyściłam uszy synka patyczkami kosmetycznymi. Lekarka powiedziała, że to błąd, bo mogę w ten sposób coś uszkodzić. Ale tak samo postępowałam u starszego syna i nic się nie stało. Czy to nie przesada?
- 9. Synek ma pół roku. Chcę iść z nim na basen, ale co będzie, jak zamoczą mu się uszy?
- 10. Czy latem na spacer trzeba zakładać dziecku czapkę osłaniającą uszy?
- Czy to dobre dla uszu?
Pielęgnacja uszu niemowlęcia przysparza rodzicom wielu rozterek. W rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Oto 10 najczęściej zadawanych pytań pediatrom na temat pielęgnacji uszu niemowląt:
Przeczytaj: Uszy niemowlaka: 10 mitów związanych z pielęgnacją uszu noworodka i niemowlaka
1. Moja córka często podczas zasypiania lub karmienia piersią chwyta rączką za ucho. Lekarz nie stwierdził niczego złego, ale wciąż się martwię. Czy mam pójść do laryngologa?
Nie ma takiej potrzeby, zwłaszcza że uszy dziecka zostały zbadane przez lekarza. Niemowlęta często mają różne nawyki, które je uspokajają i pozwalają poczuć się lepiej. Jedne dzieci przytulają się do pieluszki tetrowej, inne muszą ssać smoczek, a jeszcze inne chwytają za małżowinę. Robią to zwykle, gdy są zmęczone, czyli właśnie podczas zasypiania lub pod koniec karmienia, gdy mają ochotę na drzemkę. Nie świadczy to o niczym niepokojącym, oczywiście pod warunkiem, że malec nie płacze, nie gorączkuje i nie ma żadnych innych objawów świadczących o infekcji.
Przeczytaj: Przyczyny płaczu niemowlaka. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?
2. Wieczorna kąpiel dziecka to dla mnie wielki stres. Ciągle się obawiam, czy właściwie dbam o jego uszy. Jak to robić?
Małżowiny uszne trzeba myć tak samo jak resztę ciała dziecka. Nie należy się tego bać. Wystarczy palcem delikatnie je zmoczyć, lekko namydlić, a następnie dłonią spłukać. Zakamarki małżowiny można tuż przed lub już po kąpieli wymyć patyczkiem kosmetycznym z szeroką końcówką. Ważne, aby nie wkładać patyczków do wnętrza przewodu słuchowego. Może to spowodować wepchnięcie woskowiny głębiej i stworzenie czegoś w rodzaju korka, który później bardzo trudno usunąć.
3. Za uszami synka gromadzi się biaława maź. Co to jest?
To zapewne resztki pokarmu ściekającego podczas karmienia. Mleko gromadzi się tam i zasycha. Dlatego uszy malca trzeba dokładnie myć podczas kąpieli, zwracając uwagę nie tylko na zakamarki małżowiny, ale także na miejsca z tyłu małżowiny usznej. Potem wystarczy osuszyć skórę za uszami dziecka brzegiem ręcznika. Warto również po karmieniu skontrolować te okolice i w razie ulania mleka, wytrzeć skórę po posiłku.
Polecamy: Jak właściwie czyścić uszy niemowlęcia?
4. Czy mogę wyleczyć zapalenie ucha u 5-miesięcznego dziecka domowymi sposobami? Chciałabym uniknąć podawania mu antybiotyku.
Niestety, u tak małych dzieci zawsze konieczny jest antybiotyk, aby zapobiec powikłaniom zapalenia ucha środkowego. Zwlekając z antybiotykiem, można dziecku tylko zaszkodzić. Niektórzy rodzice podpowiadają, aby wsunąć do przewodu słuchowego gazik nasączony spirytusem, listek geranium lub obrany ze skórki liść aloesu, ale nie wolno tego robić. Drobiazgi te podrażniają, mogą też wręcz zacząć gnić. Niewskazane są także ciepłe okłady w okolicy uszu, bo czasem nasilają stan zapalny. Nie należy też stosować żadnych kropli do uszu na własną rękę. Jeśli bowiem doszło do uszkodzenia błony bębenkowej (lekarz może to stwierdzić, oglądając ucho otoskopem), zastosowanie niewłaściwych kropli może przyczynić się do upośledzenia słuchu. Zawsze przy podejrzeniu zapalenia ucha trzeba iść z malcem do lekarza, który po zbadaniu dziecka zdecyduje o sposobie leczenia.
Przeczytaj także: Podawanie dziecku antybiotyków jest stresujące? Ten trik ratowniczki rozwiąże problem
5. Zauważyłam na uchu synka kulkę brązowej wydzieliny. Czy to groźne?
To zapewne woskowina. Wytwarzana jest przez gruczoły przewodu słuchowego zewnętrznego. Choć jej widok często niepokoi rodziców, niesłusznie uznają ją za samo zło. Zadaniem woskowiny jest wychwytywanie zanieczyszczeń, które mogą się przedostać do ucha, a więc ochrona przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Woskowina ogranicza wpływanie wody do ucha, osłania przewód słuchowy przed urazami, a dzięki kwaśnemu odczynowi, zmniejsza ryzyko infekcji. Jest więc naprawdę potrzebna. Jej nadmiar usuwany jest na zewnątrz, często właśnie w takiej postaci jak u synka. Wystarczy woskowinę zebrać chusteczką – i po sprawie.
6. Chcę przekłuć uszy mojej 8-miesięcznej córce. Czy są jakieś medyczne zakazy z tym związane?
To nie jest dobry pomysł. I nie chodzi tylko o kwestie estetyki, bo to dla każdego może oznaczać coś innego. Warto się jednak zastanowić, czy kolczyki w uchu niemowlęcia lub małego dziecka naprawdę dodają urody? Rodzice często przeżywają dyskomfort związany z podaniem dziecku szczepionki, a nie martwią się bólem przy przekłuwaniu uszu. A to bolesny dla dziecka zabieg. Przekłuwanie uszu niesie ze sobą ryzyko nieprawidłowego gojenia się rany. Warto również pamiętać, że podczas zabawy łatwo zaczepić o kolczyk i uszkodzić płatek ucha. Lekarze odradzają przekłuwanie uszu w tak młodym wieku, ale ostateczna decyzja należy oczywiście do rodziców.
Przeczytaj: Przekłuwanie uszu u niemowlaka - czy kilkumiesięczna dziewczynka potrzebuje kolczyków?
7. Woskowina mojej córki jest prawie brązowa. Czy to oznacza chorobę?
Taka barwa woskowiny u zdrowego dziecka nie budzi obaw. Woskowina może mieć bowiem różne kolory: od jasnożółtej po brązową. Podobnie jest z konsystencją: bywa lepka lub bardziej sucha.
8. Dotychczas czyściłam uszy synka patyczkami kosmetycznymi. Lekarka powiedziała, że to błąd, bo mogę w ten sposób coś uszkodzić. Ale tak samo postępowałam u starszego syna i nic się nie stało. Czy to nie przesada?
Zdecydowanie to nie jest przesada. Wystarczy mycie małżowiny usznej wodą z mydełkiem dla niemowląt. W ten sposób zostaną usunięte wszystkie zanieczyszczenia. Dzięki ruchom rzęsek wyściełających przewód słuchowy woskowina jest regularnie usuwana na zewnątrz ucha, skąd wystarczy ją zmyć podczas kąpieli opuszkami palców. Nie potrzeba żadnych innych specjalnych zabiegów. Wsuwając patyczki lub inne przedmioty do wnętrza przewodu słuchowego, łatwo o podrażnienie lub uszkodzenie jego wnętrza. Może dojść wtedy do skaleczenia lub nadmiernego wytwarzania woskowiny. W skrajnej sytuacji uszkodzeniu może ulec błona bębenkowa, a to już naprawdę poważny problem.
Przeczytaj: Jak właściwie czyścić uszy niemowlęcia?
9. Synek ma pół roku. Chcę iść z nim na basen, ale co będzie, jak zamoczą mu się uszy?
Pobyt na basenie i pluskanie się w wodzie mogą sprawić dziecku dużo frajdy. To także przyjemny sposób spędzania czasu z maleństwem. Ważne, aby wybrać kompleks o dobrej opinii – czysty, z basenem przeznaczonym dla niemowląt i wodą o odpowiedniej temperaturze. Jeśli dziecko jest zdrowe, można zabrać je na basen. Nic złego się nie stanie, jeśli do uszu wleje się woda. Przedostanie się wody do przewodu słuchowego zewnętrznego jest dla dziecka bezpieczne. Głębiej położone struktury oddzielone są przecież od świata zewnętrznego szczelną błoną bębenkową. Wystarczy po pobycie w wodzie osuszyć uszy, wycierając je delikatnie ręcznikiem. Jeśli jednak malec miał w przeszłości problemy z uszami, warto przed pierwszą wizytą na basenie poprosić lekarza o zbadanie uszu dziecka.
10. Czy latem na spacer trzeba zakładać dziecku czapkę osłaniającą uszy?
To zależy od pogody. W chłodne lub wietrzne dni na pewno warto zabezpieczyć uszy dziecka czapeczką, która chroni też okolice uszu. Ale w upały zakładanie takiej czapki jest zbędne, wręcz może przyczyniać się do przegrzania malca. Aby chronić go przed słońcem, wystarczy lekki kapelusik lub chusteczka.
Polecamy: "Przekłułam uszy półrocznej córce. Czy żałuję?"
Czy to dobre dla uszu?
NIE
- hałas
- wsuwanie patyczków higienicznych do przewodu słuchowego
- wkładanie do uszu jakichkolwiek przedmiotów
- wkładanie do uszu wacików, gazików
- ogrzewanie okolicy małżowiny
TAK
- mycie palcem
- pływanie w basenie lub zamaczanie podczas kąpieli (jeśli dziecko jest zdrowe)
- osuszanie uszu ręcznikiem po kąpieli
- zakładanie malcowi czapeczki w chłodne lub wietrzne dni
miesięcznik "M jak mama"