Jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło? 2 najlepsze sposoby

2022-02-01 10:46

Trzymanie noworodka do odbicia to rutynowa czynność po każdym karmieniu (zarówno piersią, jak i butelką). Po co trzymać dziecko do odbijania i w jakiej pozycji to robić, aby noworodkowi się odbiło? Obejrzyj film i zobacz dwa skuteczne sposoby, jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło.

Jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło? 2 najlepsze sposoby

i

Autor: Getty images Jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło? 2 najlepsze sposoby

Trzymanie dziecka „do odbicia” po karmieniu to obowiązkowa czynność po karmieniu noworodka. Po co w ogóle pilnować, żeby niemowlakowi się odbiło? Wyjaśniamy, dlaczego dziecku powinno się odbić i w jakiej pozycji trzymać malca, aby beknął.

Spis treści

  1. Po co trzymać dziecko do odbicia?
  2. Jak trzymać dziecko, aby mu się odbiło? 2 najlepsze sposoby
  3. Jak długo trzymać dziecko do dobicia?
  4. Jak zapobiegać połykaniu powietrza przez noworodka?
“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Po co trzymać dziecko do odbicia?

Gdy noworodek jest karmiony piersią albo pije mleko z butelki połyka nie tylko pokarm, ale i powietrze. To problem, ponieważ malec ma nierozwinięte jeszcze i nie w pełni działające zwieracze przełyku. To sprawia, że po karmieniu, połknięte powietrze, które dostaje się do przełyku i żołądka noworodka wydostaje się z brzuszka dziecka, niestety wraz z pokarmem.

Malec ulewa i może się przez to nie najadać. Jeśli powietrze zalega długo w brzuszku, może powodować, wzdęcia i bóle brzuszka u noworodka (badania pokazały, że połykanie powietrza nie wpływa na częstotliwość kolek, jak wcześniej sądzono).

To właśnie z tego powodu, lekarze zalecają, aby po karmieniu przytrzymać dziecko w pozycji pionowej, aby mu się odbiło, czyli aby powietrze wyleciało się z brzuszka i nie powodowało problemów.

Czytaj również: Ulewanie pokarmu po karmieniu. Dlaczego dziecko ulewa i jak możesz mu pomóc?

Jak trzymać dziecko, aby mu się odbiło? 2 najlepsze sposoby

Dla wielu maluchów beknięcie po jedzeniu to normalny objaw, niestety są takie noworodki, którym trudno przychodzi uwolnienie powietrza. Takie maluszki trzeba trzymać w odpowiedni sposób i w takich pozycjach, które ułatwiają odbijanie się.

1. Najczęstszą pozycja do obijania jest trzymanie noworodka w pozycji pionowej – lekkie pęcherze powietrza w naturalny sposób uniosą się wtedy do góry i dziecko beknie. Najłatwiej położyć sobie noworodka na ramieniu (podkładając mu pod buzię pieluszkę terową, bo w czasie odbicia, malec może ulać trochę pokarmu).

Warto delikatnie poklepać maluszka po pleckach, aby przyspieszyć uwolnienie się pęcherzyków powietrza. Można też podkurczyć jego nóżki uciskając lekko brzuszek. To spowoduje, że pod naciskiem bąbelki szybciej się wydostaną.

2. Innym sposobem, który w wielu krajach na świcie uznawany jest za skuteczniejszy, jest posadzenie sobie dziecka na kolanach (w przypadku noworodka, trzeba koniecznie podtrzymywać jego główkę) i delikatne poruszanie nogą. Wstrząsy również powodują uwolnienie się powietrza i ułatwiają dziecku odbicie.

Czytaj również: Ulewanie u dziecka: 8 sposobów na zapobieganie cofaniu się treści pokarmowej

Nocne karmienie piersią niemowlęcia – 10 pytań o karmienie dziecka w nocy

Zobacz oba te sposoby na poniższym filmiku:

Jak długo trzymać dziecko do dobicia?

Większości noworodków odbija się w kilka minut po zakończeniu karmienia, ale są i takie, które tego nie robią. Warto przytrzymać dziecko parę minut stosując różne pozycje do dobicia, ale jeśli malec nie beknie, trzeba odpuścić.

Należy jednak wtedy położyć dziecko w pozycji z główką uniesioną wyżej (np. w leżaczku) lub w łóżeczku, ale w pozycji na boczku. Wtedy - jeśli pokarm zacznie się ulewać - noworodek nie zakrztusi się nim.

Jak zapobiegać połykaniu powietrza przez noworodka?

Jeśli karmisz piersią, pilnuj, aby malec dobrze chwytał brodawkę. Prawidłowa metoda przystawiania do piersi zmniejsza ryzyko połykania powietrza. Pamiętaj też, żeby nie przetrzymywać dziecka, aż zrobi się bardzo jest głodne i zacznie płakać. Łapczywe ssanie i krzyk spowoduje, że wraz z pokarmem do brzuszka trafi więcej powietrza.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym zadbaj o dobrą butelkę i smoczek antykolkowy. Butelki te mają specjalny kształt i wentyl zapobiegający gromadzeniu się powietrza na powierzchnią mleka, a smoczki mają mały przepływ, co dodatkowo ogranicza ilość powietrza przedostającego się do buzi malca. Pamiętaj też, że smoczek w czasie karmienia powinien być wypełniony płynem.

Czytaj również: 15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie