Jak USYPIAĆ NIEMOWLĘ? Jak powinna wyglądać opieka nad niemowlakiem [FILM]

2014-07-07 16:55

Jeśli nie wiesz, jak usypiać niemowlę, ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Rodzice noworodka dopiero po powrocie do domu zaczynają się denerwować. To, co w szpitalu wydawało się banalnie proste, nagle zaczyna ich przerażać. Co zrobić, żeby niemowlę smacznie zasnęło? Czy biorąc je na ręce, czynimy dobrze? Czy można je kołysać?

Sen niemowlaka

i

Autor: _photos.com|photos.com Materace dla dzieci należy wybierać, nie dając się nabrać na marketingowe pułapki.

Spis treści

  1. Jak usypiać niemowlę?
  2. Kołysać niemowlę czy nie?
  3. Optymalne warunki do usypiania

Niemowlę to krucha istotka, której życie zależy od rodziców. Oni doskonale sobie zdają z tego sprawę i dlatego tak obawiają się wziąć je na ręce. Nie ma czego - niemowlak tęskni za bliskością mamy, z czasem zaczyna odczuwać tęsknotę również za tatą. Każdy rodzic jest w stanie nauczyć się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka i dobrze się nim opiekować, musi tylko poświęcić na to czas. Dziś pierwsza lekcja opieki nad niemowlakiem - usypianie. 

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak usypiać niemowlę?

Zanim zaczniemy usypiać niemowlę, wyjmijmy z łóżeczka wszystkie poduszki. Małemu dziecku nie są one potrzebne, ponieważ zmieniają położenie ciała. Na poduszce dziecku jest również trudniej zmienić ułożenie głowy, a to podstawowy element bezpieczeństwa.

>> Kołysanki dla dzieci pomogą ci delikatnie utulić najmłodszych do snu

Wkładając dziecko do łóżeczka, należy cały czas trzymać je blisko przy sobie. Nawet po położeniu na materacu trzymamy je wciąż ręką, aby nie poczuło się odrzucone. Jeśli niemowlę zaczęło płakać, masujemy je po brzuszku i uspakajamy. Następnie zaczynamy usypiać niemowlę.

Kołysać niemowlę czy nie?

- Dobrze jest posłuchać dziecka - mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta dziecięcy. - Jeśli niemowlę chce być noszone, to je nosimy, jeśli kołysane, to kołyszemy. Podobnie jest ze spaniem z rodzicami - jeśli płacze bez nas, to pozwólmy mu spać w naszym łóżku - tłumaczy.

Jak niemowlę zaśnie, przykrywamy je pieluszką (w porze letniej) albo kocykiem (w porze zimowej). W pierwszych tygodniach życia niewskazane są dla niemowląt sztywne kołderki, ponieważ dziecko nie będzie mogło się z nich rozkopać.

Jak szybko pozbyć się ciemieniuchy? >>>

Optymalne warunki do usypiania

Nie ma uniwersalnego sposobu usypiania dziecka, bo każde jest inne, różne są również warunki, w jakich dzieci sypiają. Niektóre niemowlęta lubią mieć wokół siebie przestrzeń, dlatego nie akceptują otulaczy ani śpiworków, co noc skopują z siebie kołdrę. Inne wolą być otulone becikiem albo roż- kiem, bo wtedy czują się bezpieczniej. Ale nie tylko preferencje dziecka trzeba brać pod uwagę. Liczy się również to, czy w pokoju, w którym śpi malec, jest ciepło czy chłodno. Optymalna temperatura to 20–21°C. Gdy jest niższa, malec może marznąć. Gdy wyższa – wysuszają się śluzówki w nosku dziecka, co może być jedną z przyczyn częstych infekcji. Jesienią, zanim jeszcze zacznie się sezon grzewczy, w domu może być chłodno. A gdy kaloryfery zaczną już grzać – zdecydowanie za ciepło. Warto o tym pamiętać przygotowując się do nauki samodzielnego zasypiania.

Agencja TVN/x-news