Wlewają wybielacz do kąpieli dziecka, by "leczyć AZS". Mamy chwalą się zdjęciami przed i po

2024-03-15 12:23

Kąpiel odkażająca to metoda stosowana dość powszechnie m.in. w Wielkiej Brytanii, choć nawet tam wciąż budząca spore kontrowersje. Co prawda zdarzają się podobne lecznicze kąpiele stosowane ze względów medycznych, jednak czy mądrze i zdrowo jest robić je we własnym domu? Mamy, które pokazują efekty kąpieli odkażających w leczeniu AZS, przekonują, że tak. My sprawdzamy, czy to bezpieczne.

Wlewają wybielacz do kąpieli dziecka, by leczyć AZS. Mamy chwalą się zdjęciami przed i po

i

Autor: Instagram / @andrea_bourkie Wlewają wybielacz do kąpieli dziecka, by "leczyć AZS". Mamy chwalą się zdjęciami przed i po

Niespełna 13 lat temu naukowcy z Northwestern University znaleźli niebywałe zastosowanie dla domowego wybielacza. Okazało się, że przynosi on duże rezultaty w leczeniu dziecięcej egzemy. Dziś, głównie w USA i Wielkiej Brytanii, kąpiele odkażające z użyciem wybielacza stały się coraz powszechniejszą metodą. Stosowane są nie tylko przez odważnych rodziców, ale też zalecane przez niektórych lekarzy i wykorzystywane na oddziałach pediatrycznych do łagodzenia między innymi AZS. Czy to naprawdę dobre rozwiązanie?

Spis treści

  1. Kąpiele odkażające pod lupą naukowców
  2. Mamy zachwycone efektami kąpieli odkażających
  3. Jak przygotować kąpiel odkażającą dla dziecka?
  4. O tych zasadach pamiętaj koniecznie!
O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Kąpiele odkażające pod lupą naukowców

Wyniki badań z 2009 roku były jednoznaczne. Wzięło w nich udział 31 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 17 lat. Połowa badanych przez okres trzech miesięcy kąpała dzieci dwa razy w tygodniu przez 5-10 minut w wodzie z dodatkiem wybielacza. Druga grupa stosowała placebo, czyli również kąpała dzieci z użyciem "płynu", nie wiedząc, że nie jest to wybielacz.

Dowiedz się: Podrażnienia skóry u niemowlaka. Jak pielęgnować i chronić skórę dziecka

Różnice między grupami były niezaprzeczalne. U dzieci kąpanych w roztworze z wybielaczem egzema zmniejszyła się 5-krotnie w porównaniu ze zmianami, jakie zauważono u dzieci, które nie moczyły ciała w w roztworze podchlorynu sodu, bo tym właśnie jest wybielacz. 

Mamy zachwycone efektami kąpieli odkażających

Mimo obiecujących wyników badania, do kąpania dzieci w wodzie z dodatkiem wybielacza wiele osób wciąż podchodzi sceptycznie. Nic dziwnego - na zdrowy rozsądek takie działanie kojarzy się z czymś niebezpiecznym, a nie z metodą leczniczą. Jednak równie wiele osób jest zachwyconych kąpielami odkażającymi. Rodzice dzieci z egzemą pokazują niezwykłe efekty terapii na zdjęciach "przed i po".

Sprawdź: Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt. Przyczyny, objawy, leczenie

Takie działanie jest możliwe, gdyż kąpiele w roztworze podchlorynu sodu ograniczają kolonizację bakterii, a co za tym idzie łagodzą stany zapalne na skórze atopowej - podkreślają specjaliści.

Jak przygotować kąpiel odkażającą dla dziecka?

Jak czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, kąpiel w wybielaczu jest bezpieczna, dlatego, że zalecana ilość wybielacza tworzy roztwór podchlorynu sodu (popularnie nazywanego po prostu chlorem) nie większy niż w przeciętnym basenie pływackim. Jak przygotować taką kąpiel w domu?

Potrzebujesz:

  • wanny z dużą ilością letniej wody
  • domowego wybielacza o zawartości 4,2% - 5,25% podchlorynu sodu
  • miarki.

Do wanny standardowych rozmiarów, do pełna wypełnionej letnią wodą, należy dodać pół szklanki wybielacza. Do wanienki dziecięcej jedynie około 2 łyżki stołowe wybielacza. Takie proporcje dają roztwór o stężeniu około 0,005% podchlorynu sodu. Sama kąpiel dziecka w tak przygotowanej wodzie powinna trwać 5-10 minut.

Jak piszą brytyjskie mamy, w tamtejszych szpitalach zaleca się 12 ml wybielacza na każde 10 litrów wody. 

Dowiedz się: Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu

O tych zasadach pamiętaj koniecznie!

Dla pełnego bezpieczeństwa, zawsze pamiętaj o tych zasadach:

  • NIGDY NIE STOSUJ KĄPIELI Z WYBIELACZEM BEZ KONSULTACJI Z LEKARZEM. Nawet jeśli po jakimś czasie od konsultacji chcesz ponownie wdrożyć takie leczenie, najpierw pokaż skórę dziecka lekarzowi!
  • Zawsze stosuj częstotliwość kąpieli i moc roztworu, jaką zalecił lekarz.
  • Nie dodawaj do kąpieli żadnych innych produktów. 
  • Nie zanurzaj głowy i twarzy dziecka w wodzie.
  • Nie pozostawiaj dziecka w wodzie z chlorem dłużej niż 15 minut. 
  • Pilnuj, by woda nie była zbyt ciepła, ani zbyt zimna.
  • Używaj czystych roztworów, nie cytrynowych czy lawendowych.

Przeczytaj: Jak myć zabawki dla niemowlaka? Czy zabawki trzeba dezynfekować?