Spis treści
- Kosmetyki dla niemowląt - mydełka niemowlęce
- Kosmetyki dla niemowląt - płyny, żele i emulsje do kąpieli
- Kosmetyki dla niemowląt - emolienty myjące
Choć maleństwo nie ma zbyt wielu okazji, by się zabrudzić, trzeba je kąpać. W ciepłe dni warto to robić nawet codziennie, bo gdy niemowlę się poci, na jego skórze mogą się rozwijać bakterie. Jednak nie każdy produkt nadaje się do mycia delikatnej, dziecięcej skóry. Te polecane kosmetyki dla niemowląt przedstawiamy poniżej, niezalecane zaś – w ramce na dole.
Kosmetyki dla niemowląt - mydełka niemowlęce
Są odpowiednie tylko dla niemowląt, których skóra jest zdrowa i nie ma skłonności do podrażnień. Zazwyczaj są hipoalergiczne (czyli teoretycznie nie powinny uczulać) i można nimi myć zarówno skórę, jak i włoski. W odróżnieniu od klasycznych mydeł dla dorosłych mają obojętny odczyn pH, dzięki czemu nie naruszają ochronnego płaszcza skóry. Do wielu mydełek dodawane są substancje nawilżające skórę – oliwka z oliwek, lanolina. Niektóre nie pachną wcale, inne są delikatnie perfumowane.
Najlepsze są: nieperfumowane, bez dodatku składników spieniających SLS, które mogą wysuszać skórę i powodować łuszczenie się naskórka, a także emulgatorów PEG, które mogą być przyczyną uczuleń i pokrzywek.
Zobacz: Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt
Kosmetyki dla niemowląt - płyny, żele i emulsje do kąpieli
Są przeznaczone przede wszystkim dla niemowląt mających zdrową skórę, ale można je stosować również wtedy, kiedy robi się ona szorstka. Płyny i emulsje są rzadsze, żele zazwyczaj bardziej gęste – ta różnica wynika z odmiennej formuły kosmetycznej, ale nie ma wpływu na skuteczność. W ich składzie nie ma mydła. Zawierają one delikatne substancje myjące, zazwyczaj pochodzenia roślinnego, w wielu z nich są także wyciągi z roślin i ziół pielęgnujące skórę. Niektórymi można myć włoski, ale wtedy producent zaznacza to na etykiecie.
Najlepsze są: w opakowaniu z pompką – kosmetyk łatwiej wtedy stosować, poza tym takie zamknięcie lepiej chroni przed powietrzem i zanieczyszczeniami, które mogłyby przyspieszyć psucie się. Podobnie jak w przypadku mydeł, nie powinny one zawierać SLS, SLES oraz emulgatorów PEG.
Kosmetyki dla niemowląt - emolienty myjące
Choć przeznaczone są przede wszystkim dla maluchów z problematyczną, podrażnioną, wrażliwą, a nawet chorą skórą, można je śmiało stosować również u tych niemowląt, których skórze nic nie dolega. Emolienty odbudowują barierę ochronną naskórka i zapobiegają nadmiernemu przesuszaniu się skóry, a także nawilżają i natłuszczają. Najczęściej mają formę płynu lub emulsji. W przypadku chorej skóry emolienty złagodzą podrażnienie, zmiany zapalne i suchość, a gdy skóra jest zdrowa – zapobiegną jej nadmiernemu przesuszeniu się. Substancji mających działanie emoliencyjne jest niemal tysiąc, w kosmetykach dla najmłodszych zwykle stosowane są: masło shea, oliwa z oliwek, ciekła parafina, oleje roślinne (m.in. z pestek winogron, awokado, lniany, konopny, słonecznikowy, sojowy z zarodków pszenicznych i kukurydzy, orzechów laskowych, migdałów, sezamowy, jojoby czy makadamia), woski, np. lanolina, a także oleje mineralne.
Najlepsze są: dopasowane do problemu. Jeśli ze skórą maluszka nic się nie dzieje, wystarczą łagodne emolienty przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Gdy jednak dziecko cierpi na AZS lub jego skóra jest mocno przesuszona, podrażniona, warto wybierać przede wszystkim preparaty apteczne, które nie tylko łagodzą zmiany skórne, ale też zapobiegają swędzeniu lub je łagodzą.
Uwaga: to zaszkodzi skórze!
Są produkty, których lepiej nie stosować do codziennej pielęgnacji.
- Zwykłe mydła w kostce. Mają odczyn zasadowy (pH 8–9), a odczyn skóry jest lekko kwaśny. Dlatego uszkadzają płaszcz ochronny naskórka, który chroni przed utratą wody i chorobotwórczymi bakteriami. Po spłukaniu mydła skóra przez kilka godzin będzie miała zasadowy odczyn, a to sprzyja namnażaniu się bakterii. Dodatkowo skóra będzie się przesuszać.
- Płyny dla dzieci powyżej 3. roku życia. Ponieważ są perfumowane, mogą uczulać i podrażniać wyjątkowo delikatną skórę niemowlęcia.
- Preparaty antyseptyczne. Stosuje się je na zalecenie lekarza, w konkretnych przypadkach, z reguły jednocześnie z silnymi środkami natłuszczającymi. Zdrowej skórze mogą zaszkodzić, wywołując podrażnienia.