Spis treści
Pytanie krem czy maść zazwyczaj pada w aptece kiedy wybieramy kosmetyki dla niemowlaka. Możesz się z nim spotkać na przykład wtedy, gdy prosisz farmaceutę o smarowidło zapobiegające odparzeniom skóry u niemowlęcia. Odpowiedź „obojętnie” jest niewłaściwa, bo każdy z tych preparatów dla niemowląt stosuje się w innych przypadkach, i w dodatku w odmienny sposób. Wynika to z formuł chemicznych tych kosmetyków dla niemowląt.
Krem dla niemowlaka: profilaktycznie
Zgodnie z definicją, jaką można znaleźć w każdym podręczniku kosmetologicznym, krem to lekka emulsja wodnotłuszczowa, która występuje w formie stałej (czyli nie wylewa się z opakowania). Zawiera stosunkowo niewiele fazy tłuszczowej, czyli lipidów (zwykle jest ich nie więcej niż 20 procent). Krem stosuje się w celach pielęgnacyjnych, nanosząc na skórę i omijając błony śluzowe. Krem łatwo się rozsmarowuje i szybko wchłania. Podstawowym zadaniem kremów dla niemowląt jest nawilżanie skóry. Ale po dodaniu różnych składników kremy dla niemowląt mogą pełnić inne funkcje – na przykład te z tlenkiem cynku zapobiegają odparzeniom pupy niemowlaka, a gdy w ich składzie jest alantoina lub d-pantenol, łagodzą podrażnienia skóry niemowlęcia. Ale stężenie substancji jest w kremie niewielkie, dlatego te kosmetyki dla niemowląt mają działanie profilaktyczne i nie zawsze są w stanie pomóc, gdy problem ze skórą niemowlaka robi się poważniejszy.
Na ratunek skórze i odparzeniom: maść dla niemowląt
Maść to produkt bardziej skomplikowany. Pod tą nazwą kryje się bowiem wiele preparatów – zarówno są to maści typowo lecznicze, przepisywane na receptę i stosowane pod kontrolą lekarza (np. niektóre leki sterydowe), jak i maści, które można stosować bez konsultacji z lekarzem wtedy, gdy skóra ma problem. Maść składa się z substancji leczniczej związanej z tzw. podłożem. Maść może działać miejscowo (tylko na naskórek) albo ogólnoustrojowo, gdy zawarta w niej substancja lecznicza dostanie się do krwi. W przeciwieństwie do kremu można ją stosować również na błony śluzowe. Na pierwszy rzut oka maść dla niemowląt różni się od kremu przede wszystkim konsystencją. Jest tłusta w dotyku, trudniej ją rozsmarować niż krem, pozostawia na skórze wyczuwalną warstwę. Z tego powodu zwykle (choć nie zawsze) zalecana jest do stosowania na niewielkiej powierzchni skóry niemowlęcia. Dostępne bez recepty maści, które można stosować u dzieci, często zawierają podobne składniki aktywne co krem. Ale ich stężenie jest dużo wyższe niż w kremie, i dzięki specyficznej konsystencji maści pozostają dłużej na skórze. Dlatego maść dla niemowląt warto wybrać wówczas, gdy dziecko ma jakiś problem ze skórą – na przykład podrażnienie, zaczerwienienie czy pieluszkowe zapalenie skóry. Maść dla niemowląt poradzi sobie z nim skuteczniej.
miesięcznik "M jak mama"