Spis treści
- Czym myć włosy niemowlaka?
- Jak myć włosy niemowlaka?
- Jak oswoić niemowlę z wodą?
- Polecamy wideo: Kąpiel niemowlaka
Dla większości maluchów kąpiel jako taka jest przyjemna, wszak przez cały okres życia płodowego pluskały się w ciepłych wodach płodowych. Ta radość mija, gdy trzeba umyć głowkę. Woda, która spływa wtedy po buzi, sprawia ,że dziecko musi zamknąć oczy, przez co traci poczucie bezpieczeństwa. Strach wzmaga się, gdy do oczu dodatkowo dostanie się piekący szampon. Nie ma co liczyć na to, że ten lęk minie sam, aby niemowlę polubiło mycie włosów, trzeba się trochę napracować.
Czytaj także: Sposób na kąpiel niemowlaka [porady na FORUM]
Czym myć włosy niemowlaka?
Głowkę najlepiej myć pod koniec kąpieli, gdy reszta ciała jest już czysta. Podobnie jak przy myciu ciała, ważny jest rodzaj preparatu. Mycie mydłem dla niemowląt nie jest wprawdzie błędem, ale bywa przyczyną płaczu z powodu tarcia, jakie dziecko odczuwa, gdy rodzic przesuwa namydloną kostką po głowce. Lepiej używać szamponu, ale nie pierwszego lepszego. Jedną z przyczyn płaczu malucha podczas mycia głowy jest szczypanie, jakie odzczuwa, gdy szampon dostanie się do oczu. Warto więc wybrać taki, który nie szczypie, nawet jeśli wpadnie do oczu. Nie każdy szampon, nawet spośród tych dla niemowląt, ma takie właściwości - trzeba więc uważnie czytać informacje na etykiecie. Warto też zamiast zwykłego szamponu używać takiego w piance - nie spływa on z włosków, dlatego nie dostanie się do oczu.
Czytaj także: Mycie buzi i głowy niemowlaka
Jak myć włosy niemowlaka?
Aby zmniejszyć strach związany z myciem głowy niemowlaka, trzeba również zmienić sposób jej mycia. Najważniejsze, by oczu dziecka nie zalewała woda. Dziecko, które jeszcze samo nie siedzi, można ułożyć na leżaczku kąpielowym w pozycji półleżącej. Po umyciu włosków spłukujemy je wodą z kubeczka, najlepiej specjalnego, kąpielowego. Jego przednia część jest wykonana z miękkiej gumy i dotyka czoła, osłaniając oczy przed spływającą z pojemniczka wodą. By osłonić oczka, niektórzy rodzice na czas mycia główki zasłaniają je dodatkowo okularami do pływania, a nawet zakładają miękkie maseczki z materiału, które dorosłym ułatwiają zasypianie. Dziecku, który już siedzi, można założyć rondo kąpielowe (kółko wykonane z miękkiego tworzywa i zakładane na główkę w taki sposób, że woda podczas spłukiwania spływa na plecy) albo specjalny daszek. Przez pierwsze dni lepiej nie używać prysznica, tylko spłukiwać główkę wodą z kubeczka lub małej konewki.
Czytaj także: Zabawki do kąpieli - 9 akcesoriów, które pomogą podczas kąpieli
Jak oswoić niemowlę z wodą?
Zdarza się, że niemowlę w obawie przed myciem głowy zaczyna płakać już na widok wanienki wypełnionej wodą. W takiej sytuacji lepiej odłożyć tę czynność na kilka dni, by sama kąpiel nie kojarzyła się dziecku negatywnie - jeśli główka się spoci, włosy można przeczesać mokrym grzebieniem. W tym czasie warto spróbować przekonać malca do kąpieli jako takiej, aby dziecko znów polubiło wodę, a jednym ze sposobów jest zabawa w wanience. Do wody można wrzucić kilka zabawek do kąpieli, a jeśli kąpiecie malca w dużej wannie - dać mu kąpielowe puzzle do naklejania na ściankach wanny albo specjalne zmywalne flamastry, którymi może rysować esy-floresy.
Dobrym sposobem jest też zabawa w mycie włosków lalki - wykonując kolejne czynności, tłumaczyć je dziecku i pozwalamy umyć lalkę. Najwcześniej po kilku dniach takiej zabawy można spróbować umyć niemowlakowi główkę, pilnując, aby woda nie dostała się do oczu. By oswoić dziecko z myciem głowy i zmniejszyć strach związany z zachlapaniem oczu, można też wybrać się z nim na basen. Zabawa w wodzie i możliwość chlapania nią na wszystkie strony szybko powinna przełamać lęk na tyle, że zalanie oczek wodą przestanie być problemem.