Kiedy głęboki wózek zmienić na spacerówkę dla dziecka? Wielu rodziców zastanawia się, czy kilkumiesięczne dziecko powinno jeździć w gondoli czy w wózku spacerowym. Istnieje kilka prostych symptomów, które pozwalają oszacować, kiedy zmienić dziecku wózek.
Spis treści
- Do kiedy gondola dla dziecka?
- Od kiedy spacerówka?
- Jak dobrać spacerówkę dla dziecka?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie spacerówki dla dziecka?
Do kiedy gondola dla dziecka?
Do trzeciego miesiąca życia niemowlę wozimy na spacer w wózku głębokim i od tej zasady nie ma wyjątków. Wózek powinien mieć osłony zabezpieczające przed deszczem i silnym wiatrem, należy jednak ich używać tylko wtedy, kiedy pogoda jest rzeczywiście niesprzyjająca. W pogodniejsze dni przejażdżka w hermetycznie zamkniętym wózku nie ma sensu i jest dla dziecka szkodliwa.
Większość rodziców korzysta z gondoli aż do 6. miesiąca życia. Chyba że niemowlę jest duże, urodziło się z wysoką masą urodzeniową albo po prostu szybko nabiera ciała. W takiej sytuacji wózek głęboki może wcześniej stać się zbyt ciasny dla maluszka.
Zwróć uwagę na to, czy dziecko może swobodnie wyprostować rączki i nóżki. Jeśli ma z tym problem, może to oznaczać, że czas zmienić wózek na spacerówkę.
Od kiedy spacerówka?
Spacerówka dla dziecka jest niezbędna gdy:
- niemowlę zaczyna siadać - zazwyczaj następuje to około 6.-7. miesiąca życia. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana wózka na spacerowy, bo gondola nie zapewnia dziecku bezpieczeństwa. Jeśli maluch usiądzie w wózku głębokim, może przechylić się i wypaść. Dlatego siedzące dziecko powinno być już wożone w spacerówce
- niemowlę płacze w gondoli - zazwyczaj powiązane jest to z tym, że dziecko potrafi już siedzieć i denerwuje się, gdy rodzice wkładają je do wózka głębokiego. Maluch chce widzieć, co się dzieje i obserwować świat. Wystarczy zmienić wózek na spacerówkę, by dziecko przestało się denerwować.
Zobacz: Jak ubrać niemowlę na jesienny spacer?
Jak dobrać spacerówkę dla dziecka?
Jeśli maluch sam już siedzi, można go przesadzić do spacerówki, do której powietrze dopływa bez trudu. O czym warto pamiętać?
- nie powinna to być jednak tzw. parasolka – te wózki przeznaczone są dla dzieci powyżej 1. roku życia,
- wózek powinien mieć możliwość rozłożenia siedziska do pozycji poziomej - tak, by dziecko mogło spać na spacerze,
- siedzisko powinno być dobrze usztywnione - to ważne dla kształtującego się kręgosłupa dziecka,
- wózek powinien mieć pasy bezpieczeństwa - rodzice powinni pamiętać o zapinaniu ich przy każdym wychodzeniu na spacer. To pomoże uniknąć sytuacji, w której maluch przekręci się i wypadnie z wózka.
Polecamy: Zakrywanie wózka pieluszką - pomaga czy szkodzi?
Te gadżety na spacer z dzieckiem na pewno się przydadzą:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie spacerówki dla dziecka?
- na łatwość składania - wózek powinien w prosty sposób składać się i rozkładać
- na lekkość - ma to szczególne znaczenie dla mam, które mieszkają w bloku i muszą każdego dnia samodzielnie znosić wózek np. z półpiętra
- na koła - kupując spacerówkę, warto zwrócić uwagę na koła. W mieście lepiej sprawdzą się małe, lekkie koła, poza miastem - większe, które lepiej poradzą sobie z nierówną nawierzchnią
- na rączkę - powinna być regulowana, żeby zarówno mama, jak i tata, mogli komfortowo z niej korzystać
Czytaj także: Jak czyścić gondolę wózka niemowlęcego?
10 rad na jesienny spacer z niemowlakiem - jak ubrać dziecko i jak długo spacerować jesienią?
miesięcznik "M jak mama"