To, co dla ciebie jest tylko zaczerwienieniem, maluszkowi może sprawiać mnóstwo bólu. Bo odparzenie u niemowląt, nawet to wyglądające naprawdę niewinnie, jest tak naprawdę znakiem, że doszło do silnego uszkodzenia skóry spowodowanego przez enzymy (jakie znajdują się w kale) i amoniak (powstający podczas rozkładu moczu). Ból, jaki odczuwa wtedy niemowlę, porównywalny jest z tym, co czuje dorosły, który poparzy się wrzątkiem albo za mocno opali na słońcu. W dodatku natężenie bólu rośnie wraz ze wzrostem powierzchni, jaką obejmuje odparzenie u niemowlaka. Zapewne chciałabyś tego oszczędzić maluszkowi. Możesz to zrobić, przestrzegając kilku prostych zasad.
1. Często zmieniaj dziecku pieluszkę.
Trzeba to robić co najmniej co 3–4 godziny i natychmiast, gdy poczujesz, że jest w niej kupa. Nowoczesne pieluszki wytrzymają wiele – te najlepsze są w stanie wchłonąć nawet pół litra moczu – jednak by skutecznie zapobiec odparzeniom pupy, lepiej nie testować wytrzymałości pieluch i nie dopuszczać do tego, by mocz miał choć przez chwilę kontakt z delikatną skórą maluszka.
2. Podczas przewijania starannie oczyść skórę pod pieluszką.
Sposoby są dwa: można przetrzeć skórę wilgotnymi chusteczkami albo umyć ciepłą wodą (za pomocą namoczonego w niej wacika albo bezpośrednio pod kranem, jeśli masz wprawę). Skórę oczyszczamy starannie, dokładnie myjąc fałdki w pachwinach (tam mogą gromadzić się resztki kału i moczu). Dziewczynkę myjemy z góry na dół, w kierunku odbytu. U chłopca delikatnie usuwamy ze skóry zabrudzenia, lekko odsłaniając ujście cewki moczowej, ale nie odsuwając napletka. W obu przypadkach, czyszcząc pupę, trzeba przytrzymać dłonią nóżki malca w górze, ale nie wolno podnosić go za nogi, by nie uszkodzić bioder albo stawów. Jeśli do oczyszczania skóry używałaś wody, skórę trzeba osuszyć, delikatnie dotykając ją ręcznikiem, najlepiej jednorazowym. Gdy użyłaś chusteczek, nie ma takiej potrzeby.
3. Wietrz pupę.
Zanim założysz maluszkowi pieluchę, pozwól mu przez kwadrans, a nawet pół godziny pofikać na golasa, na przykład na kocyku ułożonym na podłodze (warto podłożyć pod niego kawałek folii albo podkład, który zabezpieczy go przed zamoczeniem). Skóra bardzo to lubi, bo świeże powietrze dokładnie ją wysusza, co dodatkowo zapobiega podrażnieniom.
4. Stosuj kosmetyk przeciw odparzeniom.
Jego zadaniem jest stworzenie warstwy, która stworzy barierę, chroniącą skórę przed kontaktem z moczem i kałem. Najczęściej ma w składzie lanolinę albo wazelinę oraz substancje łagodzące podrażnienia, np. d-pantenol. Kosmetyk stosuje się po każdej zmianie pieluchy, z wyjątkiem sytuacji, gdy pieluszka ma mikrokanaliki wchłaniające rzadki kał (takie pieluszki przeznaczone są dla noworodków). Kosmetyki przewciw odparzeniom bowiem zatykają owe kanaliki, zwiększając w ten sposób ryzyko odparzeń u dziecka. Preparat przeciw odparzeniom nakładaj zawsze zgodnie z instrukcją producenta. Kosmetyk w formie kremu albo maści trzeba nakładać cienką warstwą (by do skóry docierało powietrze). Istotne jest, by przy jego aplikacji omijać śluzówki, bo kosmetyki mogą je podrażnić. Nie zasypuj ich pudrem albo zasypką (na skórze talk zbije się wtedy w wałkujące się grudki).
5. Pieluszkę zapinaj niezbyt ciasno.
Dobrze zapięta pieluszka przylega do ciała, ale jej elastyczne boki nie są mocno naciągnięte. Dzięki temu do skóry malca dociera świeże powietrze, a więc pod pieluszką nie jest zbyt ciepło i wilgotno, co zmniejsza ryzyko odparzeń.
miesięcznik "M jak mama"