Podobno są na świecie kobiety, które od pierwszych chwil życia dziecka bezbłędnie rozpoznają piętnaście rodzajów płaczu maleństwa i bez trudu odgadują jego potrzeby. Ale wszystkie te, które znam (nie wyłączając mnie samej) potrzebowały kilku tygodni, by poznać swoje dziecko i nauczyć się życia z noworodkiem. W szpitalu są obok nas pielęgniarki i położne, które pomagają, doradzają i rozwiewają wątpliwości. Ale kiedy wychodzimy do domu, nie dostajemy instrukcji obsługi noworodka – bo taka nie istnieje. Dlatego pierwsze dni z noworodkiem są pełne silnych emocji – euforii, szczęścia, ale czasem też niepewności i niepokoju. Mamy dla ciebie kilka magicznych sposobów, które sprawią, że ten czas będzie dla ciebie wypełniony radością, a maluszkowi ułatwią adaptację po tej stronie brzucha.
Spis treści
- Bądź dla siebie wyrozumiała w pierwszych tygodniach z noworodkiem
- Zaakceptuj płacz noworodka
- Odpoczywaj, gdy noworodek śpi
- Pierwsze tygodnie z noworodkiem: zadbaj o spokój w domu
- Bądź elastyczna – ułatwisz sobie życie
- Korzystaj z pomocy bliskich
- Pierwsze tygodnie z noworodkiem: podziel obowiązki
- Dziel się opieką nad noworodkiem z jego tatą
- Pierwsze tygodnie z noworodkiem: ciesz się dniem dzisiejszym
Bądź dla siebie wyrozumiała w pierwszych tygodniach z noworodkiem
Znasz to uczucie, kiedy trzymasz w ramionach płaczące dziecko i zastanawiasz się, o co może mu chodzić? Im dłużej ono płacze, tym bardziej dobija cię myśl: „Co ze mnie za matka, powinnam wiedzieć!”. Nieprawda. Te pierwsze tygodnie to czas, by się uczyć, poznawać, próbować. Zamiast karcić się w myślach, pomyśl: „Uczę się mojego dziecka, ono chce mi coś powiedzieć, ale mówi w nowym dla mnie języku, mam prawo chwilę pomyśleć”. Daj sobie czas na nauczenie się noworodkowego języka.
Przeczytaj: Marudne niemowlę: dlaczego niemowlę jest marudne i płaczliwe?
Zaakceptuj płacz noworodka
Nikt tego nie lubi. Płacz noworodka to jeden z najtrudniejszych do zniesienia dźwięków. Słysząc go, będziesz chciała natychmiast zrobić coś, by maleństwo przestało tak rozpaczliwie łkać. Ale pamiętaj, że to jego sposób, by ci coś przekazać. Nie potrafi inaczej powiedzieć, że jest głodny, ma mokrą pieluchę, podwinął mu się kaftanik i uwiera w plecki, jest spocony, chce mu się spać itd. Zanim wpadniesz na to, czego potrzebuje dziecko – przytul je. Twoja bliskość, zapach, bicie serca działają na malca jak balsam. Dziecko na chwilę się uspokoi, a ty tymczasem zastanowisz się, czego może potrzebować. A może chodziło właśnie o to? Żebyś wzięła smyka na ręce?
Polecamy: Objawy kolki: jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?
Odpoczywaj, gdy noworodek śpi
Naucz się spać w rytmie dziecka – gdy noworodek zasypia, ty też wskakuj pod koc. Jeżeli nie możesz zasnąć, połóż się, zamknij oczy i się zrelaksuj. Jeśli będziesz wyspana, łatwiej zapanujesz nad niespodziewanymi sytuacjami i sprawniej poradzisz sobie z opieką nad maleństwem. To nic, że w zlewie piętrzą się naczynia i czeka sterta ubranek do uprasowania. Twoje dobre samopoczucie jest najważniejsze – jeżeli ty będziesz spokojna, malec też będzie spokojny. Pamiętaj więc, że dbając o swój wypoczynek, dbasz o maleństwo.
Pierwsze tygodnie z noworodkiem: zadbaj o spokój w domu
Ledwo wróciłaś ze szpitala, a już do waszych drzwi pukają goście. Ale ty pewnie wcale nie masz ochoty na odwiedziny, pogawędki i serwowanie kawy. Powiedz o tym wprost – bliscy zrozumieją. Jeśli masz problemy z asertywnością, poproś o pomoc męża. Niech zamieni się w rycerza na białym koniu i chroni spokój twój i maleństwa – odbiera telefony i umawia wizyty dopiero wtedy, kiedy będziesz na nie gotowa.
Polecamy: Odwiedziny u noworodka mogą być niebezpieczne. Jak je ograniczyć?
Bądź elastyczna – ułatwisz sobie życie
Przeżyjesz dni, kiedy malec będzie słodko spał, i takie, gdy będzie budził się co chwila. A ty musisz normalnie funkcjonować. Dlatego przygotuj sobie przekąski i potrawy, które łatwo podgrzać – potrzebujesz regularnych, zdrowych posiłków. Zjedzony na szybko banan czy talerz ciepłej zupy poprawi ci humor i przywróci siły. Wskakuj pod prysznic, kiedy masz czas. Nie zakładaj, że wykąpiesz się po obejrzeniu wiadomości – wtedy właśnie malec może mieć ochotę na długie przytulanie lub będzie miał problem z zaśnięciem. Będziesz czuła się lepiej, gdy będziesz już wykąpana i pozostanie tylko wskoczyć w piżamę.
Korzystaj z pomocy bliskich
Gdy siostra pyta, jak może ci pomóc, nie rezygnuj z oferty. Zapomnij o matce Polce bohaterce, która wszystko robi sama, nie uznaje kompromisów i ułatwień, pada na twarz ze zmęczenia, ale nigdy, przenigdy nie prosi o pomoc. Zastanów się chwilę i powiedz: „Przydałoby się wyprasować ubranka dziecka lub zrobić zakupy”. A najlepszy prezent bliscy mogą ci zrobić, zabierając maleństwo na długi spacer. To będzie czas na złapanie oddechu, spokojną kąpiel, ogarnięcie pilnych spraw lub niespieszne wypicie herbaty – bezcenne w zabieganym dniu.
Przeczytaj: 4 rzeczy, których nie lubi niemowlę - co męczy i drażni niemowlaka?
Pierwsze tygodnie z noworodkiem: podziel obowiązki
Masz sporo na głowie, sprawy do załatwienia układają się w długą listę. Myślenie o tym, ile masz do zrobienia, może cię przytłoczyć. Dlatego podziel te rzeczy na ważne (kupienie szczepionek dla malca), pilne (umówienie wizyty u pediatry) i te, które można odłożyć (wymiana opon). Zapisuj je na kartce – nie będą obciążały ci głowy. A sprawami, którymi trzeba zająć się natychmiast, sprawiedliwie podziel się z ojcem smyka.
Dziel się opieką nad noworodkiem z jego tatą
To ty jesteś maleństwu potrzebna jak tlen, twoja bliskość, ciepło i zapach uspokajają je i sprawiają, że czuje się bezpieczne. Ale pamiętaj, że poza tobą maleństwo ma także tatę. A mężczyzna (po krótkim przeszkoleniu) może robić wszystko to, co ty (poza karmieniem piersią, rzecz jasna). Pozwól więc tacie kąpać, przewijać, układać do snu, zabierać na spacery. To będzie nie tylko fantastyczne wsparcie dla ciebie, lecz także okazja, by tata i malec od początku budowali silną więź.
Pierwsze tygodnie z noworodkiem: ciesz się dniem dzisiejszym
Bywasz zmęczona. Czasem zdejmujesz piżamę dopiero po południu, przez cały dzień popijasz herbatę zrobioną o świcie i nie odbierasz telefonów, bo jesteś pochłonięta opieką nad malcem. Mimo to postaraj się skoncentrować maksymalnie na tym, co dzieje się w twoim życiu. Czas, gdy twoje dziecko mieści się w dwóch dłoniach, żywi się twoim pokarmem i pachnie najpiękniej na świecie, szybko minie. Ani się obejrzysz, jak zacznie siadać, chodzić, mówić. Po słodkim noworodku nie będzie śladu. Dlatego przeżyj w pełni ten czas. Kołysz w ramionach, całuj i wąchaj. Mamą noworodka jest się bardzo krótko. To absolutnie niezwykły czas. Pamiętaj o tym, gdy malec woła cię kwileniem.
Polecamy: Dlaczego niemowlak je co godzinę, czyli 5 ciekawostek o trawieniu niemowląt
miesięcznik "M jak mama"