Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

2022-01-17 13:07

Co zrobić, żeby przespało całą noc? Kilka godzin nieprzerwanego snu to marzenie wielu młodych rodziców. Marzenie to jest do zrealizowania, gdyż są sprytne metody, dzięki którym niemowlę dłużej pośpi w nocy. Poznaj sposoby na dłuższy sen niemowlaka. Od razu możesz je wypróbować!

Co robić, żeby niemowlę spało całą noc?

i

Autor: Getty images Co robić, żeby niemowlę spało całą noc?

Sposoby, by niemowlę przespało całą noc są w cenie. Im młodsze niemowlę, tym więcej snu potrzebuje. Problem w tym, że sen niemowlaka prawie nigdy nie trwa dłużej niż dwie, trzy godziny bez przerwy, po czym dziecko znów jest aktywne – czuwa, je, chce się bawić.

Dla rodziców przyzwyczajonych do ośmiu godzin nieprzerwanego snu jest to uciążliwe, zwłaszcza gdy pobudki niemowlaka wypadają w środku nocy. Tym bardziej, że wiele niemowląt budzi się przed świtem, a po pewnym czasie zasypia i budzi się znów, gdy mamie uda się w końcu zmrużyć oczy. Co robić, aby niemowlę przespało całą noc?

Spis treści

  1. Dlaczego niemowlęta nie przesypiają całej nocy?
  2. Sposoby na przespaną noc niemowlaka - odpowiednia pora
  3. Wygodne łóżeczko
  4. Pełny brzuszek
  5. Dobra temperatura w sypialni
  6. Prawidłowo zapięta pieluszka
  7. Czysty nosek
  8. Relaksująca kąpiel
  9. Masaż plecków
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Dlaczego niemowlęta nie przesypiają całej nocy?

Dzięki wieloletnim badaniom naukowców wiemy już, czemu niemowlęta budzą się w nocy. U tak małych dzieci faza REM (czyli tzw. sen aktywny, inaczej określany jako faza szybkich ruchów gałek ocznych), odgrywająca dużą rolę w rozwoju czynności mózgu, stanowi ponad połowę przesypianego czasu (u dorosłych zajmuje około 20 procent). Przeplata się ona z fazą nie-REM (czyli snu spokojnego). Obie fazy występują na przemian co około 60 minut.

Pod koniec takiego cyklu niemowlak wybudza się na moment. I najczęściej nie potrafi już sam ponownie usnąć, bo coś mu w tym przeszkadza. Choć miną miesiące, zanim dziecko zacznie zasypiać wieczorem i budzić się rano, to jednak już od 10.–12. tygodnia życia dziecka można spróbować stopniowo zmniejszyć liczbę nocnych pobudek, eliminując przyczyny, które najczęściej wybudzają niemowlę ze snu.

Zobacz równieżKołysanki dla dzieci pomogą ci delikatnie utulić najmłodszych do snu

Niemowlę w upały - dlaczego nie chce spać? W czym kłaść spać dziecko latem?

Czym karmić niemowlę przed snem, by przespało całą noc?

Sposoby na przespaną noc niemowlaka - odpowiednia pora

Jeśli niemowlę pójdzie spać około osiemnastej, prawdopodobnie obudzi się około godziny 23 i będzie aktywne co najmniej przez następne dwie, trzy godziny. Warto więc próbować usypiać niemowlę około 22 - wtedy, gdy wy także idziecie do łóżka.

Pamiętaj jednak, że czas popołudniowej aktywności trzeba wydłużać stopniowo i nie zabawiać niemowlaka na siłę, gdy wyraźnie jest zmęczony – bo nadmiar bodźców i towarzyszące temu zmęczenie bardzo utrudniają zaśnięcie i również mogą być przyczyną niespokojnego, płytkiego snu niemowlaka.

Wygodne łóżeczko

Ważne jest stworzenie odpowiednich warunków w pokoju niemowlaka, które ułatwią spokojny sen. Łóżeczko dziecka powinno stać w takim miejscu, gdzie nie ma przeciągu, nie jest ani za zimno, ani za gorąco, łatwo też ograniczyć dochodzące do śpiącego niemowlęcia bodźce (takie jak światło, głośne dźwięki).

Materacyk do łóżeczka dla niemowlaka nie może być ani za miękki, ani za twardy – najlepszy jest średnio twardy, który dopasowuje się do kręgosłupa dziecka. Pod główkę niemowlaka nie wkładaj poduszeczki, bo dziecku będzie niewygodnie, poza tym jest ona niewskazana dla kręgosłupa.

Pod prześcieradło lepiej nie podkładać ceratki, która będzie szeleściła przy każdym ruchu dziecka - jeśli chcesz czymś zabezpieczyć materac, lepszy będzie specjalny ochraniacz z grubego, nieprzemakalnego płótna.

Prześcieradło powinno być miękkie i nie może zwijać się w fałdki – najlepiej sprawdzają się prześcieradła na gumce, które łatwo naciągnąć na materac dziecięcy. Na szczebelki łóżeczka można założyć ochraniacze – nie są konieczne i nie wszyscy specjaliści je zalecają, ze względu na bezpieczeństwo, ale na pewno zapewnią dodatkową ochronę przed dostępem bodźców.

Pełny brzuszek

Jedną z najczęstszych przyczyn nocnych pobudek i tego, że niemowlę nie przesypia całej nocy jest pusty brzuszek. Żołądek niemowlaka jest wielkości jego piąstki, a tak niewielka ilość pokarmu szybko jest trawiona. Bywa też, że dziecko wieczorem jest tak zmęczone, że zasypia podczas karmienia i nie zje całej porcji mleka, po czym szybko budzi je głód.

Dlatego warto dopilnować, by niemowlę przed snem się najadło – gdy zauważysz, że w połowie karmienia zasypia, delikatnie wybudź je, by dokończyło jedzenie.

Dobra temperatura w sypialni

Zanim położysz niemowlę spać, dokładnie wywietrz pokój dziecka, a jeśli istnieje taka możliwość, temperaturę ogrzewania ustaw na 18–20°C. Niemowlę powinno być odpowiednio ubrane: najwygodniej mu będzie, jeśli ubierzesz go w elastyczne body z długimi rękawami i śpioszki z doszytymi stópkami.

Nawet jeśli w nocy skopie kołderkę, to chłód go nie obudzi. Ważne, by śpioszki nie miały guzików (które mogą się rozpinać pod wpływem ruchów dziecka), lecz zatrzaski.

Prawidłowo zapięta pieluszka

Za mocno ściśnięte w pasie rzepy mogą uwierać niemowlę w nocy. Z kolei jeśli będą za luźne, zawartość pieluszki może przesiąknąć, co również obudzi niemowlaka. Gdy po wieczornym przewijaniu dziecka zapniesz pieluszkę sprawdź, czy pomiędzy nią a ciało dziecka dasz radę włożyć palec wskazujący – jeśli tak, oznacza to, że pieluszka jest prawidłowo zapięta.

Czytaj również: Zaburzenia snu u niemowląt. Przyczyny problemów ze spaniem u dzieci

Nocne karmienie niemowląt. Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

Aspirator do noska – jaki aspirator wybrać? Przedstawiamy aspiratory na katar

Czysty nosek

Drobinki kurzu osadzające się na śluzówce mogą zatykać wąskie kanały nosowe niemowlęcia, co utrudnia oddychanie i w konsekwencji budzi dziecko ze snu. Zanim położysz malca spać upewnij się, że nosek jest czysty. Jeśli nie, oczyść nosek aspiratorem albo morską wodą w sprayu.

Relaksująca kąpiel

Zanim położysz niemowlę spać przygotuj kąpiel. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Do wanienki możesz wlać porcję płynu do kąpieli dla niemowląt z dodatkiem lawendy, która pomaga wyciszyć malca przed snem. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż pięć, dziesięć minut, a podczas mycia staraj się nie rozbawiać dziecka. Najlepiej kąpać niemowlę jeszcze przed wieczornym karmieniem, by podczas wycierania nie ulał mleka.

Masaż plecków

Masaż rozluźnia mięśnie, daje poczucie bezpieczeństwa i może pomóc przedłużyć sen niemowlaka. Najskuteczniej odpręża masaż plecków. Robi się go tak: po kąpieli i osuszeniu skóry niemowlaka połóż go na brzuszku na kocyku, wylej na swoje dłonie odrobinę oliwki i rozgrzej ją, pocierając ręką o rękę. Następnie połóż ręce w okolicy karku dziecka. Jedną rękę przesuwaj powoli w dół pleców, w stronę boku, a drugą kieruj w stronę drugiego boku.

Masuj w ten sposób plecki i boki, przesuwając na zmianę dłonie od karku przez boki do pośladków, i odwrotnie: od pośladków po kark. Ruchy powinny być delikatne i naprzemienne (kiedy jedna dłoń zaczyna sunąć od karku w dół, druga jest już przy pośladkach). 

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"