Zmiana pieluchy może być dla wprawionych rodziców czymś całkowicie oczywistym. Wydawałoby się także, że jest to coś bardzo łatwego. Wystarczy otworzyć, zabezpieczyć nóżki, aby nie wpadły do zawartości, przetrzeć pupę i okolice intymne, usunąć zabrudzoną pieluszkę, wsunąć czystą, zapiąć i gotowe.
Przy noworodkach możemy mieć jeszcze jakieś wątpliwości, ale maluszek leży spokojnie, to działamy powoli i rozważnie. Wszystko po to, aby dziecku nie wyrządzić żadnej krzywdy.
Kiedy mamy na pokładzie niemowlaka, a szczególnie bardzo ruchliwego niemowlaka, bywa różnie. Często czas ma podstawowe znaczenie.
Na Instagramie na profilu @momohouse_kj pojawił się krótki film, czego dokładnie unikać przy przewijaniu niemowlaka. Podkreślamy, że tej techniki trzeba unikać niezależnie od wieku dziecka. Dla noworodków jest jeszcze bardziej niebezpieczna.
Zobacz także: Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?
Spis treści
Bezpieczna zmiana pieluchy
Specjaliści od lat pokazują, jak bezpiecznie zmienić dziecku pieluchę. Powinniśmy zawsze robić to z rozwagą, dbając o najmniejszy szczegół. Wszystko po to, aby zadbać nie tylko o jego czystość, ale także biodra i stawy.
Bezpieczna zmiana pieluchy polega na przełożeniu ręki pod udem dziecka. Chwytamy palcami od góry, a kciukiem od dołu, przykładając nóżkę do jego brzuszka. Teraz mamy dostęp do nieczystości, które oczyszczamy. W ten sam sposób podkładamy czystą pieluchę pod pupę dziecka.
Innym sposobem jest chwycenie malucha pod udem w taki sam sposób, jak powyżej, ale dodatkowo przekręcamy jeszcze dziecko na bok.
Ten sposób wbrew pozorom jest najłatwiejszy, aby dokładnie umyć dziecko, wygodny, ale przede wszystkim bezpieczny. Dodatkowe obrócenie niemowlaka sprawdzi się, nawet gdy nieczystości poszybowały dość wysoko na plecy.
Tego nie wolno robić przy zmianie pieluchy
Obracanie niemowlaka przy zmianie pieluchy raz na jedną, raz na drugą stronę, aby wyczyścić wszystkie zabrudzenia, może wydawać się czynnością, która trwa zbyt długo. Niektórzy mogą wręcz uznać, że łatwiej, a przede wszystkim szybciej będzie, chwycić dziecko za kostki i unieść wysoko. Wyczyścić, podsunąć nową pieluchę i gotowe.
Takie działanie może jednak spowodować bardzo dużo szkód dla zdrowia maluszka. Nie należy tego robić w przypadku niemowląt, a u noworodków unikać jak ognia. W ten sposób wyrządzimy mu ogromną krzywdę.
Podnoszenie dziecka za kotki przy zmianie pieluchy prowadzi do uszkodzenia stawów biodrowych, a nawet kolanowych.
Poniżej prezentujemy nagranie, które dokładnie pokazuje, czego unikać i jak wygląda pozycja bezpieczna przy zmianie pieluszki.
Dziecko się strasznie wierci
Część rodziców niemowlaków może teraz powiedzieć, że ich dziecko jest ruchliwe, wierzga nogami, krzyczy, płacze i próbuje uciec przy każdej zmianie pieluchy. Mogą również tłumaczyć, że chwytając malucha za kostki, przyciskając jego nóżki do brzucha, sprawiają, że jest spokojniejszy. Inaczej jej założenie jest nierealne.
Dla jego zdrowia znajdźmy inny sposób, aby nad nim zapanować. Obracając lekko na bok, skierujmy w stronę ciekawej książeczki lub zabawki. Jeżeli największym problemem jest założenie nowej pieluchy, może wypróbujmy pieluchowe majtki. Można je włożyć nawet na stojąco, zagadując dziecko.
Szukajmy dobrych i bezpiecznych rozwiązań.
Czytaj także: Czy wiesz wszystko o zmianie pieluchy? Sprawdź, czy robisz to dobrze
Dlaczego niemowlę płacze przy przewijaniu? Oto odpowiedź, dzięki której życie stanie się prostsze