Spis treści
Czy uszy noworodka i niemowlaka można zamoczyć w kąpieli czy nie? Słuchać babci, która mówi, żeby zawsze zasłaniać czapeczką niemowlęce uszy, czy koleżanki sugerującej, że to bujda. Usuwać woskowinę patyczkami czy tylko palcem? No i czy warto przyklejać plastrem odstającą małżowinę, żeby była zgrabniejsza? W poniższej galerii rozprawiamy się z 10 najczęstszymi mitami dotyczącymi pielęgnacji uszu noworodków i niemowląt!
Uszy niemowlaka: kiedy dziecko słyszy?
Słuch u dziecka rozwija się w życiu płodowym, noworodek słyszy więc już w chwili narodzin. Na ostre dźwięki reaguje zaciśnięciem powiek, gwałtownym ruchem odrzucenia ramion i następującym po nim odruchem obejmowania albo znieruchomienia i przerwaniem ssania. Głos mamy malec rozpoznaje między 4. a 6. miesiącem życia. Na nawoływanie i odgłosy odwraca jednak główkę dopiero w trzecim kwartale pierwszego roku życia.
Uszy niemowlaka: objawy zapalenia ucha u niemowlęcia
- Gorączka u niemowlaka: często towarzyszy zapaleniu ucha środkowego. Może mieć różną wartość: od stanów podgorączkowych po niemal 40 stopni Celsjusza.
- Ból ucha lub uszu: dziecko jest niespokojne: płacze, marudzi, pociera główką o poduszkę, sięga rączką do bolesnego ucha. Próba ssania powoduje ból, więc po chwili maluszek rezygnuje z posiłku.
- Brak apetytu: występuje bardzo często, bo trudno jeść, kiedy każda próba połykania lub żucia powoduje ból. Niemowlę często domaga się piersi, ale szybko rezygnuje ze ssania, kwiląc, popłakując lub po prostu się złoszcząc.
- Luźna kupka: może pojawić się wraz z gorączką i zapaleniem ucha, podobnie jak ból brzucha. Kiedyś mówiło się nawet żartobliwie "zespół ucho-brzucho".
- Katar: może towarzyszyć zapaleniu ucha jako jeden z objawów toczącej się infekcji.
Polecamy: Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka - objawy i leczenie