Spis treści
- Dlaczego wybór odpowiednich kosmetyków dla dzieci jest tak ważny?
- Substancje, które mogą uczulać w kosmetykach dla dzieci
- Nibezpieczne substancje w kosmetykach dla dzieci
- Jakie kosmetyki wybierać dla dzieci?
- Jakie substancje zawarte w kosmetykach skutecznie nawilżają i natłuszczają skórę niemowlaka?
- Zapach w kosmetykach, który nie uczula!
- Substancje w kosmetykach, które łagodzą podrażnienia
- Polecamy wideo: Kosmetyki mineralne
Zastanawiałaś się nad tym, dlaczego skóra twojego dziecka nie jest tak gładka i miękka, jak spodziewałaś się oglądając reklamy telewizyjne? Przyczyn może być kilka – zaburzenia gospodarki hormonalnej, reakcja na zmianę środowiska czy nowy proszek do prania, a także alergia skórna na skład popularnych kosmetyków dla dzieci.
Dlaczego wybór odpowiednich kosmetyków dla dzieci jest tak ważny?
Skóra niemowlęcia jest jeszcze niedojrzała. Rozwija się stopniowo aż do 3. roku życia dziecka i przez cały ten czas nie pełni właściwie swoich funkcji ochronnych. Komórki naskórka są ułożone luźniej niż w skórze osób dorosłych, a przez to w skórę mogą wnikać drobnocząsteczkowe substancje chemiczne. Mogą się one dostać również do krwiobiegu maluszka, czemu sprzyja fakt, że naczynia krwionośne u noworodków i niemowląt ułożone są blisko naskórka. Dlatego cząsteczki chemiczne w kosmetykach przeznaczonych do pielegnacji niemowląt zazwyczaj są na tyle duże, by zminimalizować ryzyko przenikania przez skórę.
Czytaj: Szkodliwe substancje w kosmetykach dla przyszłych mam
Jak sobie radzić z odparzeniami i zapaleniem skóry u niemowląt? >>
Substancje, które mogą uczulać w kosmetykach dla dzieci
Kobiety, które chętnie dbają o swój wygląd, wiedzą, że w wielu kosmetykach drogeryjnych znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji. SLSy, Parabeny, oraz produkty uboczne przy produkcji ropy naftowej - Paraffinum Liquidum czyli Parafina. To tylko początek niebezpiecznej listy. Niestety, dokładnie te same elementy znajdują się w kosmetykach, których używamy do pielęgnacji naszych dzieci.
Co mogą powodować? Przede wszystkim szkodzą skórze i włosom, a nawet mogą uczulać. Silikony sprawiają, że skóra wydaje się gładka i mięciutka – faktycznie jednak substancje „oklejają” skórę i włosy, pozostając na nich na długo i blokując dostęp zdrowych, potrzebnych substancji. Z kolei parafina zamyka kanały łojowe i utrudnia skórze oddychanie.
Ciało noworodka może reagować na tego typu substancje suchą, swędzącą skórą, zatykaniem porów, podrażnieniami czy wysypką. Jak wobec tego uniknąć szkodliwych kosmetyków, jeśli niechciane preparaty znajdują się również w produktach przeznaczonych dla dzieci? Najlepiej po prostu czytać dokładnie ich skład.
Nowe zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci >>
Nibezpieczne substancje w kosmetykach dla dzieci
Parafina może występować pod wieloma nazwami, dlatego każda mama powinna wiedzieć, jak odnaleźć ją spośród dziesiątek innych, często łacińskich, nazw. Isohexadecane, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Synthetic Wax Paraffin, Vaseline, Petrolatum, Ceresin, Mineral Oil – pod nimi najcześciej ukrywa się szkodliwa substancja. Substancje ropopochodne zatykają pory i nie pozwalają skórze oddychać, może to być przyczyną problemów skórych takich, jak trądzik.
Parabeny rozpoznamy dużo szybciej – to wszystkie składniki, których nazwa kończy się właśnie „parabenem” - methylparaben czy ethylparaben. Są to jedne z najszilniejszych substancji konserwujących, które przenikają do krwi. Mają działanie rakotwórcze, estrogenne i są niebezpieczne dla kobiet w ciąży.
SLS występuje pod identyczną nazwą, lub jej odmianami – np. SDS, SLES, Sodium Lauryl Sulfate. Są to silnie myjące i odtłuszczające detergenty. Stosowanie kosmetyków z tymi substancjami jest popularne i niestety dość powszechne – w zwykłej drogerii trudno odnaleźć produkty zupełnie pozbawione każdego z tych elementów. Powodują one nie tylko przesuszenie i podrażnienie skóry, ale preznikają również do krwi. Z kolei używanie kosmetyków i balsamów do wcierania może wywołać zaburzenia w gospodarce hormonalnej.
Triclosan jest silnym środkiem działającym antybakteryjnie. Ten związek organiczny znajdziemy w mydłach, antybakteryjnych preparatach do mycia, środkach odkażających czy pastach do zębów. Jest on wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia. Powoduje zniamy hormonalne, przyczynia się do powstawania nowotowów.
Glikol (propylene glicol, Glikol propylenowy) jest to związek organiczny z grupy alkoholi, otrzymywany z ropy naftowej. Glikol znajduje się w takich kosmetykach i produktach jak: pasta do zębów, środki czystości, dezedoranty w sztyfcie, piankach i żelach. Ma za zadanie złuszczać warstę rogową naskórka i zapobiega wysychaniu kosmetyków. A jaki ma wpływ na organizm człowieka? Światowa Organizacja Zdrowia uznała glikol za niebezpieczny. Powodują alergie kontaktowe, zapalenia spojówek, łzawienie. Osoby z wrażliwą skórą i dzieci powinny zdecydowanie unikać kosmetyków z glikolem.
Ftalany (Diethylphtalat, DEP, Dimethylphtalat, DMP). Sole i estry kwasu ftalowego są stosowane w przemyśle, żywności i kosmetykach. UE zabroniła w 2005 roku stosowania niektórych ftalanów do produkcji zabawek dla dzieci. Bardzo łatwo przenikają one do organizmu człowieka i podczas dłuższego stosowania powodują wiele zmian. Ftalany są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży ponieważ przenikają do płodu i zaburzają rozwój narzadów płciowych. Według badań przeprowadzonych przez Environmental Health Perspectives zwiększają one ryzyko cukrzycy typu 2 aż o 60 %.
Jakie kosmetyki wybierać dla dzieci?
Ważne jest jednak, że Parabeny, SLSy czy Parafina dużo bardziej szkodzą skórze dziecka, niż dorosłego – jest ona znacznie delikatniejsza i bardziej podatna na bakterie, drobnoustroje i szkodliwe preparaty. Dlatego tak ważna jest dokładna selekcja i wybieranie wyłącznie kosmetyków z przyjaznym składem. Do szczególnie delikatnej skóry dziecka najlepiej sprawdzają się kosmetyki hypoalergiczne i w pełni naturalne. Takie, które działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie, ale nie mają w swoim składzie szkodliwych substancji. Muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa i podlegać ścisłej kontroli jakości – wypowiada się Magdalena Kalinowska, ekspert marki Alphanova Bebe, producenta naturalnych kosmetyków dla dzieci. Pamiętajmy więc o tym, że pielęgnacja noworodka wymaga szczególnej staranności – czytajmy uważniej skład kosmetyków, a najlepiej wybierajmy się na zakupy z przygotowaną wcześniej listą substancji zakazanych.
Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS! >>
Jakie substancje zawarte w kosmetykach skutecznie nawilżają i natłuszczają skórę niemowlaka?
Hydrolipidowa ochronna warstwa na powierzchni naskórka jest jeszcze cienka i słabo wykształcona, przez co skóra malucha może szybko tracić wodę, a w efekcie staje się nadmiernie przesuszona. Dlatego niemowlęce kosmetyki zawierają substancje nawilżające (m.in. glicerynę i mocznik), które długotrwale wiążą wodę w głębszych warstwach naskórka i skóry.
W składzie wielu kosmetyków dla niemowląt są również substancje o silnych właściwościach okluzyjnych (czyli tworzących na powierzchni skóry cienką warstwę zatrzymującą wodę) i odtwarzających warstwę ochronną naskórka, np. ceramidy, skwalan z oliwek czy oleje roślinne, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (np. olej z wiesiołka albo jojoba). Kosmetyki zawierające te substancje mają działanie natłuszczające i są zalecane wtedy, gdy skóra jest przesuszona, a także do ochrony przed silnym wiatrem i mrozem.
Trądzik niemowlęcy: przyczyny, objawy, leczenie >>
Zapach w kosmetykach, który nie uczula!
Substancje zapachowe dodawane do kosmetyków mogą uczulać, dlatego kosmetyki dla niemowląt zazwyczaj pachną bardzo delikatnie, a kompozycja zapachowa nie zawiera żadnego składnika, który mógłby być czynnikiem alergizującym maluszka. Jednak jeśli dziecko ma alergię zawsze warto czytać skład produktu. U maluchów, które miały wykonane testy alergiczne - wiemy jakich składników unikać!
Substancje w kosmetykach, które łagodzą podrażnienia
Delikatna skóra dziecka łatwo ulega podrażnieniom, które powstają z różnych przyczyn: na skutek działania czynników atmosferycznych (np. wiatr, chłód), mechanicznych (ocieranie skóry o pieluszkę) lub w efekcie niewłaściwej pielęgnacji (np. niedokładne spłukanie płynu do kąpieli). Dlatego w składzie kosmetyków dla najmłodszych są substancje o właściwościach kojących, wspierających regenerację skóry i działających antyseptycznie, takie jak alantoina, d-pantenol, tlenek cynku, wyciąg z aloesu.
Polecamy wideo: Kosmetyki mineralne
Dlaczego warto stosować kosmetyki mineralne? Czy są one mniej szkodliwe niż produkty chemiczne? Jaką mają skuteczność? Na wszystkie pytania odpowiada nasz ekspert!
materiały prasowe