Odparzenia pupy niemowlaka zimą: jak im zapobiegać?

2020-11-24 12:33

Odparzenia pupy niemowlaka zimą mogą pojawiać się częściej. O tej porze roku skóra jest bardziej podatna na wysuszenie i podrażnienie, również ta na pupie dziecka. Dlatego zimą warto częściej kontrolować, co się dzieje pod pieluszką. To pomoże zapobiec odparzeniom pupy u dziecka.

Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

i

Autor: photos.com Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt

Spis treści

  1. Odparzenia pupy niemowlaka zimą: ważne etapy przewijania
  2. Odparzenia pupy niemowlaka zimą: co robić, gdy dojdzie do odparzeń pupy?
  3. Polecamy wideo: odparzenia u niemowląt - leczenie i przyczyny

Skóra maluszka źle znosi suche powietrze w pomieszczeniach i wilgoć, jaka panuje pod pieluszką. Dlatego dziecku częściej niż jesienią mogą teraz dokuczać bolesne zaczerwienienia. Możesz jednak wiele zrobić, by nie dopuścić do odparzeń pupy niemowlaka.

Odparzenia pupy niemowlaka zimą: ważne etapy przewijania

Przepełniona pielucha to najczęstsza przyczyna odparzeń pupy u niemowlaka. Winnymi podrażnień są składniki, na jakie rozkładają się kał i mocz dziecka – głównie enzymy i amoniak. Wystarczy chwilowy ich kontakt z delikatną skórą, by pojawiło się odparzenie. Jeśli w porę nie zareagujesz, z drobnego zaczerwienienia może się rozlać na całą okolicę podpieluszkową, przeradzając się w bardzo bolesne zapalenie skóry. Dlatego podstawą profilaktyki jest w tym przypadku częste przewijanie dziecka. Pieluszkę trzeba zmieniać co dwie, trzy godziny – i od razu, gdy dziecko zrobi kupę.

Zabrudzoną skórę najlepiej umyć wacikami namoczonymi w ciepłej wodzie albo dokładnie przetrzeć wilgotnymi chusteczkami. Myjąc skórę dziewczynki, pamiętaj, by robić to ruchem od przodu do tyłu (by bakterie kałowe nie przedostały się do pochwy). U chłopca trzeba oczyścić okolice moszny i skórę pod penisem. Nie ściągaj napletka – jedynie delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej i przemyj je. Bardzo ważna jest dokładność – zanim osuszysz skórę malca, upewnij się, że resztki kału nie pozostały w żadnych fałdkach i zakamarkach skóry. Jeśli używasz wody, delikatnie osusz skórę papierowym ręcznikiem (w przypadku chusteczek nie jest to konieczne).

Pozwól dziecku chwilę pofikać na golasa, na przykład na kocyku ułożonym na podłodze (pod kocyk warto podłożyć kawałek folii albo podkład zabezpieczający przed zamoczeniem). Skóra bardzo to lubi, bo świeże powietrze dokładnie ją osusza, co dodatkowo zapobiega podrażnieniom.

Potem zabezpiecz skórę cienką warstwą kremu zapobiegającego odparzeniom. Nakładając go, omijaj śluzówki. Błędem, jaki często popełniają rodzice, jest smarowanie skóry grubą warstwą kosmetyku. Tymczasem jeśli kremu jest za dużo, nie tylko nie zabezpieczy on skóry, ale doprowadzi do jeszcze większych odparzeń pupy u niemowlaka, bo pod pieluszką będzie ciągle wilgotno. Do pielęgnacji wystarczy niewielka ilość preparatu, którą bardzo delikatnie wmasowujemy kolistymi ruchami do chwili, aż na skórze nie będzie go widać (jedynie pod palcami będziesz wyczuwać ochronny film). Jeśli po nałożeniu kremu na skórze pozostaje biaława warstwa, to znak, że użyłaś go za dużo. Nadmiar trzeba delikatnie usunąć dłonią lub chusteczką higieniczną.

Pamiętaj, że takie kremy często mają dodatek tlenku cynku, który działa na skórę wysuszająco i może ją dodatkowo podrażnić. Bezpieczniej jest go stosować, dopiero gdy pojawi się odparzenie, zwłaszcza gdy malec ma wyjątkowo wrażliwą skórę. W takiej sytuacji lepiej natłuścić ją kremem bez dodatku tlenku cynku albo zwykłym balsamem natłuszczającym, zawierającym np. lanolinę albo wazelinę oraz substancje łagodzące, np. d-pantenol.

Pieluszkę zapnij lekko – pomiędzy nią a brzuszkiem dziecka powinno zostać miejsce na to, byś swobodnie mogła wsunąć palec. Dzięki temu do skóry malca będzie dochodziło powietrze. Warto pamiętać, że podczas przewijania dziecko przez pewien czas leży rozebrane. Jeśli w pokoju jest chłodno, miejsce, w którym przewijasz dziecko, warto dogrzać np. przenośnym grzejnikiem.

>> Czytaj także: Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów >>

Odparzenia pupy niemowlaka zimą: co robić, gdy dojdzie do odparzeń pupy?

Pamiętaj, by przewijać dziecko, zanim wyjdziesz z nim z domu. Może się jednak zdarzyć, że malec załatwi się podczas spaceru, a do domu będziesz miała spory kawałek. Jeśli nie chcesz ryzykować podrażnień, możesz przewinąć dziecko. Ale nie na świeżym powietrzu! Schroń się z wózkiem w miejscu, w którym jest ciepło, i dopiero tam zabierz się do przewinięcia dziecka. Jeśli nie uda ci się znaleźć takiego miejsca albo decydujesz, że przewiniesz dziecko dopiero w domu, po powrocie zrób to jak najszybciej. Gdy zdejmiesz pieluszkę, sprawdź, czy na skórze nie ma zaczerwienień. Jeśli są, umyj pupę ciepłą wodą i pozwól dziecku leżeć nago nawet przez pół godziny. Potem nałóż cienką warstwę kremu zmniejszającego odparzenia pupy u niemowlaka, najlepiej z tlenkiem cynku, który działa przeciwbakteryjnie i pomaga wyleczyć stan zapalny. Zamiast kremu możesz użyć zasypki, zawierającej substancje kojące, np. d-pantenol. Zasypki przyspieszają gojenie, pochłaniają też wilgoć. Jeśli to nie zadziała i odparzenia zmienią się w pieluszkowe zapalenie skóry, koniecznie skontaktuj się z pediatrą, który zapisze silniej działający środek, np. maść Pimafucort zawierającą antybiotyk albo robioną w aptece „maść pośladkową” na bazie kwasu bornego, zmniejszającą odparzenia, o silnym działaniu leczniczym.

>> Sprawdź też: Czego nie lubią odparzenia pupy u niemowlaka? >>

Polecamy wideo: odparzenia u niemowląt - leczenie i przyczyny

miesięcznik "M jak mama"