Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku? Mamy na to kilka sposobów

2021-11-30 9:00

Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku? Na forach rodzicielskich w internecie takie pytania pojawiają się bardzo często. Rodzice poszukują sposobu na anty-wózkowe dziecko. Dlaczego dziecko nie chce jeździć w wózku i czy są sposoby, by przekonać je do spacerów na czterech kółkach?

Dziecko nie chce jeździć w wózku? Oto kilka sposobów, jak sobie z tym radzić

i

Autor: Getty images Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku?

Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku? Wiele przyszłych mam na myśl o nadchodzący macierzyństwie, wyobraża sobie długie spacery z pyszną kawą w ręku lub relaks na ławce przy dobrej książce, podczas gdy dziecko smacznie śpi w wózku na świeżym powietrzu. Nie zawsze jednak matczyne plany realizują się – szczególnie, jeśli dziecko nie toleruje wózka i spacerów w nim. Oto sposoby, na zachęcenie dziecka do jazdy w wózku.

Spis treści

  1. Twoje dziecko nie chce jeździć w wózku? Nie jest jedyne...
  2. Dlaczego dziecko nie chce jeździć w wózku?
  3. Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku?
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Twoje dziecko nie chce jeździć w wózku? Nie jest jedyne...

Oczywistym jest, że wiele dzieci uwielbia spacery w wózku – noworodki i niemowlęta w pierwszych miesiącach życia ucinają sobie dzienne drzemki, a rodzice mogą odpocząć i zrelaksować się na świeżym powietrzu.

Są jednak dzieci, które niechętnie spędzają czas w gondoli czy spacerówce - protestują podczas spacerów, co z kolei może doprowadzić do negatywnych emocji, poczucia winy i frustracji odczuwanej przez rodziców. Każdy rodzic bowiem, zdaje sobie sprawę z istoty spędzania czasu na dworze, świeżym powietrzu – organizm dziecka może się wtedy dotlenić, wyciszyć, a spacery pozytywnie wpływają na budowanie odporności.

Wiele mam anty-wózkowych dzieci usłyszało nieraz stwierdzenie „przecież każde dziecko lubi spacery w wózku”. Zastanawiają się wtedy, co jest nie tak, dlaczego akurat moje dziecko jest wyjątkowe i co można na to poradzić?

Czytaj również: Noszenie w chuście - dlaczego warto i kiedy zacząć nosić dziecko w chuście?

Potrzeba bezpieczeństwa - jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa?

Dlaczego dziecko nie chce jeździć w wózku?

Jeśli mamy dziecko, które nie lubi spacerów w wózku, warto się przyjrzeć jego zachowaniu i przeanalizować możliwe przyczyny.

  • Dyskomfort

Negatywne reakcje może wywoływać dyskomfort odczuwany przez dziecko - jeśli jest mu za gorąco/za chłodno lub gdy ma na sobie niewygodne ubranko czy akcesoria. Dzieci nie lubią i nie powinny być przegrzewane, także na spacerze. Warto zwrócić uwagę na ilość warstw jakie zakładamy dziecku na spacery, sprawdzić również temperaturę powietrza przed wyjściem.

Innym powodem może być nieodpowiedni wózek - za mała gondola lub niewygodna  spacerówka - zwłaszcza w przypadku dziecka, które jeszcze nie siedzi stabilnie. Wybranie odpowiedniego zwykle zajmuje rodzicom wiele czasu – ważne by był bezpieczny i wygodny, a także cieszył oko.

  • Brak poczucia bezpieczeństwa

Naturalnym etapem rozwoju u dzieci jest pojawienie się lęku separacyjnego. Etap ten przypada na okres między 7 a 11 miesiącem życia. Dzieci nie odstępują swoich opiekunów na krok, reagują płaczem, gdy rodzic znika z pola widzenia. Lęk separacyjny może utrudniać również spacery w wózku szczególnie tak odwróconym, że dziecko nie widzi mamy - malec chce być blisko rodzica, bo tak czuje się bezpiecznie.

Kolejna kwestia dotyczy nadmiaru bodźców jakie docierają do maluszka – słuchowe i wzrokowe. Zdarza się, że rodzice chcąc zająć maluszka na spacerze, zawieszają nad jego głową kolorowe maskotki, czasami grające i świecące. Do dziecka dodatkowo będą docierały odgłosy otoczenia, co w konsekwencji może doprowadzić do silnego pobudzenia jego wrażliwego układu nerwowego. Niektóre dzieci zasypiają w takich warunkach, inne będą płaczliwe, rozdrażnione i niespokojne.

  • Naturalny etap rozwoju

Niemowlęta w pierwszym roku życia intensywnie rozwijają się w każdej sferze. Maluch zaczyna siadać, raczkować i chodzić. Niechęć do spacerów w wózku może być związany właśnie z rozwojem motorycznym - dziecko jest ruchliwe i zafascynowane nowymi osiągnięciami, przypięcie go pasami w spacerówce czy położenie w gondoli zupełnie nie jest po jego myśli.

Pojawia się również coraz większa ciekawość świata - niektóre dzieci podczas spacerów obserwują otoczenie, a inne chciałyby dotknąć przechodzącego obok psa lub pójść zupełnie w inną stronę niż zaplanował rodzic, a nie są w stanie przekazać słowami dokąd i o co dokładnie chodzi.

Trudny moment dla rodziców może pojawić się w okresie, kiedy dziecko jeszcze nie siedzi, więc na spacerówkę jest za wcześnie, natomiast w gondoli nudzi się i protestuje po włożeniu do niej.

Czytaj również: Wózki retro - jak wybrać nie tylko ładne, ale i praktyczne?

Czarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak nagrzewa się czarna gondola latem

Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku?

Wychodząc z dzieckiem na spacer należy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby dziecko było nakarmione, przewinięte oraz ubrane adekwatnie do pogody. Ważny jest również stały rytm dnia i spacery o podobnej porze każdego dnia. Jeśli te warunki są spełnione, a dziecko nadal marudzi w wózku można spróbować wprowadzić dodatkowe czynności, które być może sprawdzą się i ułatwią wyjście:

  • Jeżeli dziecko nie ma problemów z wejściem do wózka, jednak szybko się nudzi i zaczyna wysyłać sygnały niezadowolenia po wyjściu na spacer wybierzmy cel możliwy do osiągnięcia, to znaczy blisko miejsca zamieszkania. Zabierzmy dziecko w ciekawe miejsce np. plac zabaw lub park, gdzie można wyjąć je z wózka i posadzić/położyć na kocyku lub skorzystać ze sprzętów do zabawy. Następnego dnia ponownie w to samo miejsce by miło spędzić z dzieckiem czas-tłumaczcie dziecku przed wyjściem gdzie się wybieracie i co będziecie robić. Po kilku dniach spaceru w to samo miejsce (ważne, by było ono atrakcyjne dla dziecka) wydłużajcie stopniowo trasę np. wybierając inna, dłuższa drogę. W ten sposób, wydłużacie także czas spaceru. Być może uda się przekonać dziecko do przebywania w wózku, dłużej niż dotychczas. Spacerując z dziećmi warto komentować to co się dzieję w otoczeniu – zwracać uwagę na osoby, zwierzęta, pojazdy, naśladować odgłosy. W ten sposób dziecko zainteresuje się tym co się dzieje, będzie rozwijało swoja uwagę i koncentrację, a tym samym skupiało się na otoczeniu.
  • Jako alternatywę spacerów w wózku, można wykorzystać chustę lub nosidło. Dla noworodków i dzieci niesiedzących polecane są chusty, natomiast w przypadku dzieci które siedzą same, można zakupić nosidło. Dziecko jest w bliskości z rodzicem, wycisza się pod wpływem kołysania i ruchu opiekuna oraz ma możliwość obserwowania otoczenie. Należy pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo i wygodę dziecku, chusta musi być prawidłowo zawiązana i dociągnięta, a nosidło odpowiednio dobrane.
  • Na spacer z dzieckiem zabierzcie jego ulubioną zabawkę, przytulankę, gryzak, gdy jest w okresie ząbkowania. Można także zabierać zabawkę, która będzie używana wyłącznie podczas spacerów, taka do której dostępu dziecko nie ma w ciągu dnia-będzie atrakcyjniejsza. Dzieci na spacerze chętnie sięgają po drobne przekąski - chrupki kukurydziane, owoce, które zaspokoją niewielki głód i zajmą ręce na czas spaceru.
  • Zdarza się, że dzieci przekonują się do spacerów w wózku po przesiadce na spacerówkę - dzięki temu mogą obserwować otoczenie. Jeśli jednak dziecko jest za małe, nie siedzi stabilnie ale posiada umiejętności leżenia na brzuszku i unoszenia głowy – można zmienić mu pozycję właśnie na taką. Wózki dziecięce obecnie wyposażone są w siatkę na tyłach gondoli, dzięki czemu dziecko widzi to, co się dzieje na zewnątrz.

Każda zmiana wymaga czasu i cierpliwości. Nie należy jednak się poddawać, spacerujcie z dzieckiem nawet jeśli trwa to 5 minut. Być może za tydzień dziecko postanowi spędzić w wózku 10 minut, a za miesiąc 20 minut. Małe dzieci potrafią zaskakiwać i zmieniać preferencje z dnia na dzień. Bywają jednak też takie dzieci, które wymagają rodzicielskiej cierpliwości i uwagi.