Spis treści
- Dlaczego warto ćwiczyć wzrok niemowlaka?
- Jak rozwija się wzrok niemowlaka?
- Czarno-białe książeczki dla niemowląt
- Kontrastowe przedmioty dla straszych dzieci
- Polecamy wideo: Rozszerzanie diety małych dzieci
Wzrok dziecka wyostrza się stopniowo. Aby usprawnić ten proces, warto już od pierwszych tygodni życia stymulować prawidłowy rozwój małych oczu. W tym celu świetnie sprawdzą się książeczki dla dzieci, jednak okazuje się, że nie wszystkie. Które więc wybrać? Spośród szerokiej oferty starannie ilustrowanych i bogatych w treści bajek uwagę przykuwają nietypowe, bo bardzo proste książeczki oraz karty, których treść stanowią biało-czarne kształty lub kolorowe plamy. Choć widząc je pierwszy raz, rodzice często zastanawiają się nad ich użytecznością, to właśnie one mają najkorzystniejszy wpływ na rozwój wzroku niemowlaka.
Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>
Dlaczego warto ćwiczyć wzrok niemowlaka?
W brzuchu mamy na wzrok dziecka nie działają żadne bodźce, dlatego po urodzeniu widzi ono bardzo słabo, a jego oczka rozwijają się powoli. W pierwszych dniach życia niemowlak nie rozróżnia jeszcze żadnych kształtów ani barw, dostrzega jedynie jasne i ciemne plamy w zasięgu kilkudziesięciu najbliższych centymetrów, reszta otoczenia jest dla niego bardzo niewyraźna. Jak podkreśla nasz ekspert doktor Andrzej Styszyński, okulista i członek Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, stymulacja jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju wzroku dziecka. Jego słowa potwierdzają badania naukowe: dzięki ćwiczeniom wzroku w mózgu niemowlaka znacznie szybciej tworzą się nowe połączenia nerwowe. Niestety rodzice, nie zdając sobie często sprawy z tego, jak niewiele będzie w stanie zobaczyć ich nowo narodzone dziecko, nie biorą tej kwestii pod uwagę, kupując pierwsze zabawki czy urządzając dziecięcy pokoik. Choć pastelowe przytulanki, ozdoby wokół łóżeczka oraz elementy wystroju wnętrza wyglądają modnie i stylowo, nie stymulują małych oczu, bo najzwyczajniej nie są one jeszcze w stanie takich rzeczy dostrzec.
Przeczytaj również: Kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzić i mówić?
Jak rozwija się wzrok niemowlaka?
W wieku 2. miesięcy dziecko uczy się rozróżniać podstawowe kolory: czerwony i zielony, nieco później także żółty oraz niebieski. Jednak dopiero między 2. a 3. miesiącem życia wykształca się u niego widzenie stereoskopowe (obuoczne) – obrazy widziane jednym i drugim oczkiem synchronizują się, dzięki czemu maluch zaczyna widzieć przestrzennie. Proces ten przebiega równolegle do nauki chwytania, ponieważ każde dziecko poznaje przestrzeń jednocześnie przez bodźce wzrokowe i dotykowe. Na tym etapie rozwoju nawet najbardziej barwne, bogato ilustrowane książki nie będą jeszcze przydatne, a nadmiar barw i szczegółów może czasem irytować niemowlaka. Jest to natomiast optymalny czas na wprowadzanie do codziennej zabawy kontrastowych książeczek oraz kart, którym maluch na pewno będzie się chętnie przyglądał.
Przeczytaj również: Czy warto kupić karuzelę dla niemowlaka?
Czarno-białe książeczki dla niemowląt
Kontrastowe karty oraz czarno-białe książeczki są dostępne na rynku od kilku lat, a ich oferta jest na tyle bogata, że każdy rodzic może wybrać coś dla swojego dziecka. Dla najmłodszych stworzono książeczki czarno-białe, o grubych kartach, które przedstawiają najprostsze przedmioty i kształty. Dla nieco starszych dzieci lepsze będą takie, w których poza czernią i bielą znaleźć można także inne intensywne kolory; również stopień skomplikowania obrazków jest w takich książeczkach nieco inny.
Nowością są natomiast książeczki przestrzenne, którymi maluch może się bawić na różne sposoby. Choć producenci umieszczają na okładkach informacje, dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest produkt, nie zaszkodzi, jeśli malec dostanie taką książeczkę wcześniej – w najgorszym wypadku nie będzie nią jeszcze zainteresowany. Co ważne, pokazując dziecku kontrastowe przedmioty, warto powoli przesuwać je po obu stronach główki, a także zbliżać i oddalać. Dzięki temu ćwiczyć się będą nie tylko same oczy, ale również mięśnie wokół nich, które tak samo potrzebują ćwiczeń, aby się wzmocnić. Omawiając, co przedstawia dany obrazek, dodatkowo przygotowujesz dziecko do nauki mówienia.
Kontrastowe przedmioty dla straszych dzieci
Kontrastowe zabawki i przedmioty zazwyczaj kupujemy najmłodszym dzieciom, aby stymulować rozwój wzoku, dlatego idealną propozycją dla każdego niemowlaka będzie wanienka z kontrastowymi obrazkami. Maluch będzie ćwiczył wzrok nie tylko podczas zabawy, ale i codziennej kąpieli. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z przedmiotów czy zabawek w kontrastowej stylistyce korzystały również starszaki. Z pewnością spodoba im się pierwszy nocnik czy podest ze zwięrzętami w kontrastowej kolorystyce.
fot. Produkty z linii Forest marki keeeper
Polecamy wideo: Rozszerzanie diety małych dzieci
Dietetyk, Agnieszka Piskała radzi jak rozszerzać dietę małych dzieci. Kiedy zacząć wprowadzanie nowych pokarmów? Jakie produkty wybierać?