Jak nosić niemowlę? Podstawowe pozycje i zasady noszenia dziecka

2022-01-28 14:19

Noszenie dziecka u wielu przyszłych matek budzi duży lęk. Nie można się temu dziwić, kiedy się patrzy na tę kruchą, drobną istotkę. W końcu chcemy go wziąć na ręce tak, aby nie zrobić mu krzywdy. Jest na to kilka sposobów i zasad, które pomogą ci oswoić się z tym zadaniem. Jak nosić niemowlę? Podpowiadamy.

Jak nosić niemowlę? Podstawowe pozycje i zasady noszenia dziecka

i

Autor: Getty images Jak nosić niemowlę? Podstawowe pozycje i zasady noszenia dziecka

Jak nosić niemowlę, aby nie zrobić mu krzywdy? Lęk przed noszeniem małego dziecka jest usprawiedliwiony, zwłaszcza u młodych niedoświadczonych jeszcze mam czy tatusiów. Boimy się, czy pozycja jest prawidłowa, czy nie trzymamy niemowlę zbyt mocno, albo może uścisk jest zbyt słaby, by dziecko było bezpieczne.

Jeśli strach przed noszeniem niemowlęcia jest bardzo silny może utrudniać kontakt z dzieckiem. Dlatego warto poćwiczyć wcześniej – na lalce lub zawiniętej w kocyk niewielkiej poduszce. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, będziesz pewniejsza. A trening połączony z instynktem da ci więcej pewności siebie. W końcu noszenie dzieci mamy we krwi. Podpowiadamy, jak nosić niemowlę.

Spis treści

  1. Jak bezpiecznie podnosić niemowlę?
  2. Jak nosić niemowlę? Najwygodniejsze pozycje

Jak bezpiecznie podnosić niemowlę?

Zanim zajmiemy się najlepszymi pozycjami do noszenia niemowlaka, warto nauczyć się, jak dziecko bezpiecznie podnosić. To chyba jeden z ważniejszych punktów do opanowania.

Należy to robić spokojnie, niezbyt szybko, ale pewnie. Nie należy przy tym wykonywać gwałtownych ruchów, wszystko powinno być płynne i delikatne. Nie „zaskakujmy” dziecka niespodziewanym lotem w górę. Najlepiej zrobić to w kilku standardowych etapach:

  • pochylić się nad dzieckiem, pokazać mu się, zagadnąć do niego lub po prostu uśmiechnąć się
  • delikatnie przekręcić dziecko na boczek (najlepiej naprzemiennie – raz lewy, raz prawy)
  • wsunąć rękę między jego nóżki i przesunąć po pleckach wysoko, aż do jego ramion
  • drugą rękę włożyć pod główkę maleństwa
  • delikatnym, nie gwałtownym, ale pewnym ruchem podnieść dziecko i ułożyć w odpowiedniej pozycji na sobie.

Taki sposób podnoszenia gwarantuje bezpieczeństwo dziecka oraz to, że nie będzie to szok w rodzaju skoku na bungii dla dorosłego człowieka, a znaczna, ale łagodna zmiana położenia. Pozycja bokiem do podłoża pozwala dziecku obserwować, co się z nim dzieje w każdym momencie podnoszenia i odkładania niemowlaka do łóżeczka – bo przy odkładaniu również należy stosować te zasady, tyle że w odwrotnym kierunku i kolejności.

Czytaj również: Noszenie dziecka w chuście i nosidle. Co jest bezpieczniejsze dla noworodka i kilkulatka?

Noszenie niemowlaka: dlaczego dotyk jest ważny w rozwoju dziecka

Czy niemowlęta można kołysać? Prawdy i mity o noszeniu i bujaniu dzieci

Jak nosić niemowlę? Najwygodniejsze pozycje

W co się bawić z niemowlęciem?