Doceni, gdy założysz okulary lub umalujesz usta na czerwono. Tak działa wzrok niemowlaka

2022-03-24 15:12

Jak widzi noworodek? Dostrzega dwuwymiarowy świat składający się z różnych wielkości plam, widoczny jakby zza szyby. Szybko jednak wzrok niemowlaka dochodzi do perfekcji, a to dzięki odpowiedniej zabawie, pielęgnacji i diecie. Jak wygląda rozwój wzroku niemowlaka i co możesz zrobić by go wspierać? Zobacz nasz poradnik.

Niemowlę

i

Autor: Getty Images Jak rozwija się wzrok niemowlęcia?

Jak widzi niemowlę? W brzuchu mamy panuje ciemność, więc po narodzinach wzrok noworodka musi stopniowo przyzwyczajać się do jasności dnia. Ale nie tylko do tego. Małe oczka niemowlęcia widzą przedmioty znajdujące się w odległości co najwyżej 20–30 centymetrów, i to niewyraźnie, nawet 30 razy słabiej niż dorosły.

Noworodek nie rozróżnia kolorów, chyba że barwy są ze sobą kontrastowo zestawione bądź tworzą wzory o pokaźnych rozmiarach. Noworodek potrafi skupić wzrok na jednym przedmiocie, ale nie zapamiętuje go. Najszybciej niemowlęta uczą się rozpoznawać twarze.

Te najukochańsze – mamy i taty – są im doskonale znane już w 2.–3. miesiącu życia i ich widok wyzwala na twarzy niemowlaka promienny uśmiech. 

Spis treści

  1. Wzrok niemowlaka: kontrasty i feria barw
  2. Wzrok niemowlaka: jakie książeczki i zabawki dla niemowląt
  3. Wzrok niemowlaka: oczy niemowlaka - pielęgnacja
  4. Rozwój wzroku niemowlaka: dieta z DHA
W co się bawić z niemowlęciem?

Wzrok niemowlaka: kontrasty i feria barw

Aby wzrok niemowlaka prawidłowo się rozwijał, potrzebuje odpowiednich bodźców. Na początku wystarczy im obserwacja twarzy mamy. Jak najczęściej pochylaj się więc nad pociechą i rozmawiaj z nią. Wzrok noworodka będzie błądził po twojej buzi – rozmytej plamie, która zyska prawdziwy kształt dopiero za kilka tygodni.

Aby przyspieszyć ten proces rozwoju wzroku dziecka, rób miny i pozwalaj małym rączkom dotykać nosa, policzków, ust. Zakładaj też okulary i maluj usta na mocny kolor. Jak noworodek widzi? Badania pokazują, że dostrzega on skontrastowane powierzchnie i najpierw patrzy na miejsca styku np. białego oraz czarnego. To dlatego ulubioną zabawą w pierwszych tygodniach życia noworodka będzie obserwowanie białych kartek z dużymi czarnymi kropkami, liniami lub wzorem szachownicy.

Zobacz też: Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Powieś je na ścianie w pokoju dziecka, tak by widziało je z odległości 20–30 cm. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie nad łóżeczkiem dwumiesięcznego niemowlaka karuzelki z zabawkami w intensywnych kontrastowych kolorach (wkrótce dziecko zacznie zauważać perspektywę, a jednowymiarowy świat nabierze głębi).

Dziecko będzie śledzić poruszające się wolno przedmioty – najpierw przez chwilę, a w 2.–3. miesiącu życia niemowlę, kiedy kora mózgowa zyska więcej połączeń między neuronami, nieco dłużej. Wtedy też niemowlę zacznie obserwować swoje dłonie, warto więc podawać mu do rączek jedno- i dwukolorowe grzechotki. Koordynacja wzrokowo-ruchowa dzieci najdynamiczniej rozwija się jednak dopiero w drugim półroczu życia dziecka.

Dopiero wtedy dziecko zacznie świadomie chwytać zabawki i przybliżać je do oczu, by móc dokładnie obejrzeć. Podsuwaj mu przedmioty wymagające prostej manipulacji, np. przyciskania, przesuwania czy pociągania. To pomoże ćwiczyć koordynację ręka – oko. 

Wzrok niemowlaka: jakie książeczki i zabawki dla niemowląt

Niemowlę w drugim półroczu życia uwielbia, gdy stroisz miny, pozwalasz mu bawić się przed lusterkiem lub pokazujesz zdjęcia członków rodziny. Niemowlak obserwując twarze, ćwiczy zdolność koncentracji wzroku i dostrzegania coraz mniejszych szczegółów. Z tego też powodu warto pokazywać małemu dziecku książeczki z dużymi ilustracjami, najlepiej z prostymi historyjkami obrazkowymi.

Dowiedz się: Jak widzą noworodki? Kiedy niemowlę zaczyna widzieć dokładnie?

Albo segregować z nim zabawki według kolorów, kształtów, rozmiarów. Ale uwaga: staraj się nie dostarczać niemowlakowi zbyt wielu bodźców wzrokowych naraz. Zabawki w wielu nasyconych kolorach, wykonane z różnych materiałów i wydające głośne dźwięki mogą wzbudzać niepokój niemowlęcia.

Najlepsze dla wzroku niemowlaka będą sprawdzą się proste zabawki (baloniki, piłka i drewniane klocki w podstawowych odcieniach) oraz przedmioty codziennego użytku (np. barwne plastikowe miseczki, krawaty taty czy błyszczące metalowe łyżki z różnymi uchwytami). 

Wzrok niemowlaka: oczy niemowlaka - pielęgnacja

O oczy niemowlaka trzeba prawidłowo dbać. Rutynowym, powtarzanym rano i wieczorem, zabiegiem pielęgnacyjnym powinno być przemywanie oczu niemowlęcia przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Używaj do tego wacików kosmetycznych albo gazików. Ruchem od skroni do noska usuniesz nagromadzoną w kącikach oczu naturalną wydzielinę, w której mogą namnażać się bakterie.

Raz użyty wacik do przemywania oczu trzeba wyrzucić. Jeśli zauważysz, że z oka niemowlaka wypływa żółtawa wydzielina albo spojówka jest zaczerwieniona i obrzmiała, skonsultuj się z lekarzem. Może to być łagodny stan zapalny, który wymaga jednak leczenia kroplami przepisywanymi na receptę.

Rozwój wzroku niemowlaka: dieta z DHA

Do prawidłowego rozwoju wzroku niemowlaka niezbędne są składniki odżywcze, jakie dostarcza mleko matki lub modyfikowane (sprawdź jego skład). Dieta prawidłowo skomponowana i mająca wpływ na rozwój wzroku powinna zawierać następujące składniki: należą do nich LCPUFA – wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają rozwój układu nerwowego, mózgu i wzroku dziecka.

Zaliczany do LCPUFA kwas dokozaheksaenowy (DHA) występuje w największym stężeniu właśnie w siatkówce oka. Badania dowodzą, że dieta bogata w DHA poprawia ostrość wzroku niemowlaka.

Dowiedz się: Zez u niemowląt, czyli uciekające oczka

miesięcznik "M jak mama"