Kiedy dziecko się obraca? Kiedy się martwić, że malec nie obraca się na boki i brzuszek?

2022-12-08 11:28

Obracanie się na boki i na brzuszek to jedna z wcześniejszych umiejętności ruchowych zdobywanych przez dziecko. Jeśli niemowlę nie obraca się zgodnie z książkowymi normami, rodzice czują się zaniepokojeni. Kiedy dziecko powinno umieć samo obracać się na boki lub brzuszek?

Dziecko na brzuszku

i

Autor: Getty Images Kiedy dziecko powinno zacząć się obracać na boki i brzuszek?

Kiedy dziecko się obraca? To zależy od siły jego mięśni i od rozwoju fizycznego. Warto pamiętać, że normy książkowe to jedno, a realny stopień rozwoju niemowlęcia - to drugie. Wielu rodziców niepokoi jednak fakt, że ich dziecko nie obraca się z plecków na brzuszek lub na bok, a "powinno".

Kiedy trzeba się tym martwić i jak wspierać dziecko w opanowaniu umiejętności obracania się na bok i na brzuszek?  

Spis treści

  1. Kiedy dziecko powinno się obracać?
  2. Jak powinien wyglądać prawidłowy obrót dziecka?
  3. Kiedy niepokoić się, że dziecko się nie obraca?
  4. Jak pomóc niemowlakowi się obracać?
  5. Błędy rodziców wpływające na naukę obracania
W jakim wieku dziecko powinno samodzielnie siadać?

Kiedy dziecko powinno się obracać?

Pierwsze rolowania dziecka na boczki pojawiają się zazwyczaj około 4 miesiąca życia. Jednak wtedy jeszcze pociecha nie czuje się zazwyczaj pewnie w takiej pozycji, ze względu na brak skośnego położenia miednicy.

Miesiąc później dziecko rozwija umiejętność samodzielnego obrotu z plecków na brzuszek. Obrót z brzuszka na plecki jest dla maluszka trudniejszy i pojawia się dopiero około 6-7 miesiąca. Oczywiście każde dziecko rozwija się w swoim tempie i książkowe reguły nie zawsze się sprawdzają. Nie ma zatem powodów do niepokoju, jeśli w obrotach występuje niewielkie opóźnienie.

Czytaj również:  Podnoszenie główki przez niemowlaka: kiedy i jak pomagać dziecku w podnoszeniu główki

Jak stymulować rozwój fizyczny dziecka w 1 roku życia?

Kiedy dziecko siada? Wyjaśniamy, w jakim wieku powinno podnosić się do siedzenia

Jak powinien wyglądać prawidłowy obrót dziecka?

  1. Główka maluszka okręca się w stronę, w którą chce się obrócić.
  2. Rączka po tej samej stronie również wysuwa się w kierunku obrotu. Aby po obrocie nie znalazła się pod ciałem dziecka, powinna znajdować się w tej pozycji na wysokości barku lub powyżej, z dłonią skierowana do sufitu.
  3. Dziecko unosi z podłoża zgięte nóżki
  4. Dochodzi do ruchu z biodra i skośnego ułożenia miednicy, czyli nóżka, która po obrocie znajdzie się na górze pozostaje zgięta, natomiast nóżka, która będzie miała kontakt z podłożem prostuje się.
  5. Rączka, która po obrocie znajdzie się na górze przesuwa się poza linię środkową ciała i pociąga za sobą płynny obrót.

Kiedy niepokoić się, że dziecko się nie obraca?

Drobne opóźnienia w obrotach nie są powodem do zmartwienia, ale obroty przedwczesne już powinny zwracać uwagę rodzica. Częste obroty z brzuszka na plecki i odwrotnie u 1-2 miesięcznego dziecka koniecznie powinny zostać skonsultowane ze specjalistą, gdyż mogę świadczyć o pewnych nieprawidłowościach.

Jak pomóc niemowlakowi się obracać?

Prawidłowo rozwijające się dziecko nie potrzebuje pomocy w nauce obrotów i wcześniej czy później samo opanuje tę umiejętność. Rodzice mogą bawić się z maluszkiem rolując go na boki przy przebieraniu czy zmianie pieluszki. Aby zachęcić dziecko do rolowania należy jedną dłonią złapać je za złączone stópki w stawach skokowych, a drugą za rączki.

Maluszek powinien leżeć na pleckach ze zgięciem w stawach biodrowych i kolanami ustawionymi do zewnątrz. Z tej pozycji możemy wspomagać maluszka w obrocie na bok, ciągle go trzymając. Ćwiczenie należy powtarzać na obie strony.

Warto też rozstawiać zabawki wokół dziecka tak, aby musiało się bardziej wychylić sięgając go nich. Dzięki temu pociecha poprzez zabawę ćwiczy mięśnie i może przyspieszyć to jego pierwszy obrót.

Czytaj również: Hipertonia czyli wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie 

Asymetria ułożeniowa niemowlaka - przyczyny, objawy, ćwiczenia dla niemowląt

Błędy rodziców wpływające na naukę obracania

Z pewnością każdy rodzic chce dla swojego malucha jak najlepiej. Jednak niektóre drobne błędy pielęgnacyjne mogą negatywnie wpływać na umiejętność obracania się dziecka. Jednym z nich jest unoszenie dziecka łapiąc je pod paszki. Taki manewr może zaburzać równowagę napięcia mięśni i sprzyjać wyginaniu się do tyłu.

Znaczenie ma również odpowiednia pozycja przy zmianie pieluszki. Najlepiej jest przetoczyć pociechę na bok, zamiast podnosić do góry ciągnąc za nóżki. Oczekując pierwszych obrotów dziecka nie powinno się też przetrzymywać dziecka przez dłuższy czas w bujaczkach czy leżaczkach, które ograniczają możliwości ruchu.

Oczywiście pozostawianie dziecka samego na łóżku lub kanapie również jest niedopuszczalne, gdyż maluch ucząc się obrotów z łatwością może spaść na podłogę. Aby tego uniknąć, warto kłaść dziecko na matę lub kocyk i pozwolić mu tam trenować pierwsze samodzielne próby zmiany pozycji i przemieszczania się. 

Jak prawidłowo nosić dziecko? Zobacz naszą galerię