Spis treści
- Maty edukacyjne - kolor, wielkość, zabawki
- Zabawa na macie edukacyjnej - korzyści dla dziecka i rodzica
- Którą matę edukacyjną wybrać?
Maty edukacyjne to prosty patent na to, by zająć maluszka na długie minuty, nie mając przy tym wyrzutów sumienia. Ponieważ są bezpieczne, nie trzeba się obawiać, że korzystając z takiej maty, dziecko zrobi sobie krzywdę. A na dodatek, niemowlę w trakcie zabawy na macie rozwija swoje zmysły i zdolności motoryczne.
Wielu rodziców zastanawia się więc, czy warto taką matę kupić. Naszym zdaniem pytanie nie powinno jednak brzmieć: „czy kupić?”, lecz „którą wybrać?”. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto dokładnie zapoznać się zarówno z typami takich mat, jak i tym, co dają one dziecku.
I dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, szukając najbardziej odpowiedniej dla swojego maluszka. Takich mat jest bowiem w sklepach bardzo dużo i różnią się one od siebie nie tylko ceną.
Czytaj: Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka
Jak wspomagać rozwój wzroku niemowlęcia?
Maty edukacyjne - kolor, wielkość, zabawki
Przyglądając się wielu takim produktom, łatwo dostrzec, że najprostsze maty edukacyjne to ogromne piankowe puzzle, które rodzic łączy ze sobą tak jak zwykłą układankę i doczepia zabawki. Nieco bardziej zaawansowane modele (na których skupiamy się w tym materiale) zwykle wykonane są z tkaniny, która – w zależności od maty – może mieć dodatek miękkiej gąbki (by dziecku było wygodniej), a niekiedy są wyprofilowane w taki sposób, że po połączeniu pewnych jej elementów maluszka można ułożyć w niej jak w kojcu.
Wiele mat wyposażono dodatkowo w pałąk, na którym wiszą zabawki, a także w lusterka, gryzaczki, elementy grające (np. pianinka) i piszczące czy dodatki uszyte z tkanin o innej fakturze – na przykład szeleszczące czy błyszczące.
Niektórzy producenci zadbali także o to, by elementy maty można było dowolnie poszerzać, na przykład doczepiając do niej ulubione zabawki maluszka, czy też usuwać, jeśli dziecku któraś z części zestawu wyraźnie nie przypadnie do gustu. Ale to niejedyne różnice.
Maty różnią się również rozmiarem – są takie, które zmieszczą się w niewielkim pomieszczeniu, i takie, które zajmują większą część podłogi – a także kolorem. Zdecydowana większość mat jest utrzymana w żywej tonacji, ale są też maty pastelowe czy biało-czarne.
Zabawa na macie edukacyjnej - korzyści dla dziecka i rodzica
Choć są niemowlęta, które położone na macie natychmiast zaczynają płakać, to jednak z obserwacji rodziców wynika, że większości maluchów taka rozrywka zapewnia sporą przyjemność. W czasie kiedy dziecko fika na macie, mama zdąży w spokoju wypić kawę i zrobić obiad (mając malca przez cały czas na oku).
Samo dziecko z takiej zabawy również odnosi sporo korzyści rozwojowych. Ponieważ maluszek na takiej macie leży i na brzuszku, i na plecach – ćwiczy mięśnie szyi i tułowia, uczy się również sprawnie zmieniać pozycję. Wiszące nad nim zabawki przyciągają wzrok, zachęcając do tworzenia pierwszych prostych skojarzeń (typu: coś jest nade mną) i rozwijając koordynację wzrokową.
Z kolei każda próba pochwycenia zabawki pozytywnie wpływa na dużą i małą motorykę, i zachęca dziecko do aktywności – wyciągania rączki, chwytania, zmiany pozycji. Kolory czy materiały, z jakich wykonana jest mata, a także dźwięki wydawane przez zabawki oddziałują na zmysły niemowlęcia.
Czytaj: Rozwój dziecka - jak rozwija się niemowlę?
Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka
Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasze ranking 2020
Którą matę edukacyjną wybrać?
Szukając maty, warto się zastanowić, w którym miejscu będzie rozkładana, i sprawdzić, czy na pewno się tam zmieści. Przed zakupem trzeba także sprawdzić, czy produkt ma wymagane atesty. Warto również zwrócić uwagę na to, by mata miała elementy sprawdzające się na różnych etapach rozwoju – ukryte lusterka, doczepiane pianinko czy piszczące zabawki – bo wtedy dłużej będzie przyciągała uwagę dziecka.
Jeśli często gdzieś wyjeżdżacie, lepsza będzie mata, którą można łatwo zwinąć, a następnie rozłożyć w hotelu, co pozwoli dziecku łatwiej zaakceptować nowe otoczenie. Ważne też, by można było ją łatwo wyprać w pralce.
- Początkowo maluszek będzie jedynie leżeć i obserwować zawieszone zabawki - mówi Patrycja Król, fizjoterapeuta z Centrum Medyczne Damiana. - Warto zwrócić uwagę, żeby zabawki znajdowały się nad pępkiem i były na różnej wysokości, przez co dziecko będzie uczyć się np. poczucia głębi. Maskotki można odczepiać i wymieniać, dzięki czemu bodziec jest zmienny.
Odczepioną zabawkę możemy także dać dziecku do rączki, aby ćwiczyło motorykę, budowało linię środkową ciała, jak również stymulowało zmysł dotyku. Mata edukacyjna najbardziej posłuży dziecku do 4.–6. miesiąca życia – wtedy dziecko jest najmniej mobilne i uczy się obracać z pleców na brzuch.
Dziecko na macie, o ile jest ona maksymalnie dwukolorowa, może spędzić dowolną ilość czasu. Należy pamiętać, że to właśnie podłoga jest najbardziej rozwijającym miejscem dla dziecka, nie ogranicza swobody ruchu i zachęca do aktywności własnej dziecka. Do czasu, gdy nasz maluszek nie nauczy się jeszcze obracać, rodzic powinien zadbać o zmianę pozycji do zabawy z pleców na brzuch i odwrotnie.
Nie jest konkretnie powiedziane, jak często taka zmiana powinna nastąpić – to kwestia indywidualna dla każdego dziecka, lecz należy wiedzieć, że pozycja na brzuchu jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju aparatu wyprostno-podporowego dziecka i częste układanie na brzuchu pomoże nie tylko w nauce pracy antygrawitacyjnej, ale służy również wzmacnianiu mięśni brzucha - dodaje ekspertka.