"Na rannego", "fokę", na pupie. Czy raczkowanie twojego dziecka wymaga kontroli u specjalisty?

2022-05-18 14:47

Prawidłowe raczkowanie poprzedzone jest wieloma etapami przygotowawczymi, które stanowią naukę czworakowania. Przychodzi jednak czas w rozwoju dziecka, kiedy to te formy początkowe nie powinny się przedłużać. Od kiedy dziecko raczkuje w pełnym tego słowa znaczeniu, a w którym okresie nieprawidłowe raczkowanie to powód do wizyty u lekarza?

raczkowanie

i

Autor: Getty Images Czy twój maluszek odpowiednio raczkuje?

Raczkowanie to kolejny etap nauki prawidłowych procesów ruchowych. Poprzedza je podnoszenie się na rękach, obracanie wokół własnej osi, pełzanie do przodu, by w pewnym momencie przejść do typowego czworakowania, czyli raczkowania. A określamy tak ruch, który polega na poruszaniu się na wyprostowanych rączkach i kolanach. 

Gdy dziecko sprawnie już raczkuje, wykonuje ruchy skoordynowane naprzemiennie. Lewe kolano współpracuje z prawą ręką, a prawe kolano z lewą ręką. 

Od kiedy dziecko raczkuje prawidłowo, a do którego momentu bez obaw można mu pozwolić na nieprawidłowe raczkowanie? Jak zauważyć, że z raczkowaniem jest coś nie tak i zgłosić się do specjalisty? 

Zobacz też: Rozwój dziecka. Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg.

Resztę artykułu przeczytasz w GALERII poniżej materiału wideo:

Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Jakie są etapy nauki raczkowania i jak wykryć nieprawidłowe raczkowanie? Zobacz w naszej GALERII:

Przeczytaj: Kiedy dziecko powinno zacząć raczkować? Sprawdź, w jakim wieku niemowlęta czworakują

Jak zapewnić bezpieczeństwo raczkującemu dziecku?