Pierwsze zabawki dla niemowlaka przydadzą się najwcześniej, gdy dziecko skończy 2 tygodnie. Do tego czasu większość doby maluszek przesypia, chroniąc w ten sposób swój delikatny układ nerwowy przed nadmiarem bodźców, które go otaczają. Po około 14 dniach życia noworodek chętniej otwiera swoje oczka i jego wzrok wyostrza się - zaczyna dostrzegać kontrasty, odróżniać wyraźne kolory (np. czerwony, żółty, zielony). W tym czasie dojrzewa też jego słuch - dźwięki przestają być dla dziecka chaotycznym, kakofonicznym ciągiem, a z gąszcza różnych odgłosów potrafi już odróżnić głos swojej mamy.
Spis treści
- Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do słuchania
- Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do patrzenia
- Pierwsze zabawki dla niemowląt: do dotykania
- Na opakowaniu zabawki powinny się znaleźć:
Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do słuchania
Po urodzeniu dziecko wyraźniej słyszy tony wysokie. Warto więc dużo do niego mówić, włączać muzykę, pluszaka z pozytywką lub karuzelkę łóżeczkową - to najpopularniejsze zabawki dla niemowlaka.
Dobrze też mieć kilka grzechotek, które wydają różne dźwięki. Dziecko samodzielnie będzie nimi potrząsało dopiero za kilka tygodni – teraz to zadanie dla mamy i taty. Im bogatszy świat dźwięków, tym lepiej rozwija się słuch. Badania potwierdzają również, że pomaga to w nauce mowy i rozwoju intelektualnym.
Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do patrzenia
Noworodek widzi nieostre obrazy, najlepiej rozpoznaje je, gdy są oddalone o 30–40 cm od jego twarzy. Pierwsze zabawki dla niemowląt powinny mieć mocne wzory i barwy: żółte, czerwone, zielone, niebieskie albo czarne i białe. Ale niech nie będą pstrokate, bo dziecko nie odróżnia jeszcze wielu kolorów. Niestety, niewiele zabawek spełnia te warunki.
Jeśli zatem pragniesz pobudzić zmysł wzroku dziecka, udekoruj otoczenie wyrazistymi, geometrycznymi wzorami, np. zawieś na ścianie nad łóżeczkiem wycięte z kartonu duże koła, trójkąty i kwadraty. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w zasięgu wzroku dziecka zwykłej kartki papieru z liniami namalowanymi grubym czarnym flamastrem. Zobaczysz, że maleństwo zainteresuje się tym obiektem.
Dobrym pomysłem są także książeczki kontrastowe dla niemowląt. Dostępne są na rynku w różnych formach - wersji kartkowanej, harmonijkowej do rozkładania lub jako oddzielne karty. Te drugie i trzecie można dziecku rozłożyć w zasięgu wzroku np. na ścianie obok łóżeczka (zamiast np. wspomnianych figur geometrycznych i kartek papieru).
W przypadku tak małych dzieci sprawdzi się też zwykły balon wypełniony helem. Najlepiej jeśli będzie w kontrastowych kolorach np. w postaci zebry, pandy, dalmatyńczyka itp. Umieść go w zasięgu wzroku dziecka i daj mu czas, aby się z nim oswoił. Gdy z czasem z balonu zacznie uciekać hel i stanie się on nieco wiotki, możesz szeleścić balonem dostarczając maluszkowi dodatkowo bodźców dźwiękowych.
Pierwsze zabawki dla niemowląt: do dotykania
W przeciwieństwie do wzroku, noworodek ma dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Doskonale wyczuwa różnicę między czymś gładkim a puszystym. Dlatego przydadzą się przedmioty o zróżnicowanej fakturze, np. kocyk uszyty z kawałków flaneli, atłasu, sztruksu, lnu. Z zabawek dostępnych na rynku warto wybrać zaś:
- pluszaki sensoryczne, które wykonane są z materiałów o różnej fakturze,
- gumowe piłeczki sensoryczne,
- kontrastowa piłka puzzlowa zrobiona z tkaniny.
Pamiętaj o złotej zasadzie: nie przesadzaj z liczbą zabawek. Pozwól, by dziecko z każdą zabawką mogło się oswoić i dobrze ją poznać. Niech kolorowa dekoracja z figur geometrycznych powisi nad łóżeczkiem przez 2 tygodnie. Potem zamień ją na inną, np. na karty kontrastowe lub balonik. Bo dla rozwoju dziecka potrzebne są bodźce, ale nie mogą one bombardować delikatnego systemu nerwowego.
Na opakowaniu zabawki powinny się znaleźć:
- nazwa i adres producenta lub importera
- symbol CE – w ten sposób producent zapewnia nas o tym, że zabawka została wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
- informacja, dla jakiego wieku przewidziana jest zabawka
miesięcznik "M jak mama"