Spis treści
- Rozwój dziecka: rozwój fizyczny 6-miesięcznego niemowlęcia
- Rozwój dziecka: rozwój intelektualny 6-miesięcznego niemowlęcia
- Rozwój dziecka: rozwój społeczny 6-miesięcznego niemowlęcia
- Rozwój dziecka: jak wspierać rozwój 6-miesięcznego niemowlaka
Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy podajesz dziecku mieszankę, mleko nadal będzie podstawą jego jadłospisu. Pora jednak stopniowo wprowadzać do diety niemowlęcia nowe produkty, bo w mlecznych posiłkach nie znajdzie ono wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Poza kaszkami, które zapewne już maluszek otrzymuje, przyszedł czas na jarzyny: gotowaną marchew, ziemniaka, pietruszkę. Można podać dziecku również soczek lub przecier jabłkowy. Doświadczone mamy radzą jednak, by przygody z dorosłym jedzeniem nie zaczynać od słodkich posiłków, ponieważ potem te niesłodkie nie będą smakowały. Zapewne niemowlę samo da ci sygnał, że chce jeść jak mama i tata, sięgając rączką do waszych talerzy.
>> W jaki sposób wprowadzać nowe produkty do diety dziecka?
Rozwój dziecka: rozwój fizyczny 6-miesięcznego niemowlęcia
Pierwsze próby jedzenia papek zazwyczaj nie są łatwe. Wprawdzie 6-miesięczne niemowlę umie już otwierać buzię, ale potrzebuje kilku dni prób, by opanować sztukę przesuwania porcji dalej i przełykania. W 6 miesiącu pojawić się może pierwszy ząbek – dolna jedynka (albo obie jednocześnie). Do karmienia dziecka lepiej więc używać plastikowej łyżeczki, by nie urazić rozpulchnionych i bolących dziąseł. Ulubioną pozycją niemowlęcia staje się siedzenie, na przykład na kolanach osoby dorosłej lub w foteliku. Zanim malec samodzielnie usiądzie, miną tygodnie, ale jeśli posadzisz dziecko i zapewnisz jego pleckom podparcie, wytrzyma w tej pozycji dosyć długo. Pamiętaj jednak, że mięśnie są jeszcze nie dość silne, by niemowlę mogło pozostawać w tej pozycji dłużej niż kilka minut. Poczekaj, aż się wzmocnią, szczególnie te podtrzymujące kręgosłup. Gdy maluch nauczy się siadać, będzie mógł spędzać w takiej pozycji tyle czasu, ile zechce.
>> Kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzic i mowić?
Niemowlę doskonali również umiejętność przemieszczania się. Wprawdzie jeszcze nie raczkuje, ale ma swoje sposoby, by przesunąć się lub zmienić pozycję. Swobodnie wykonuje obroty, podciąga się na ramionach, umie odpychać się od podłoża i energicznie kołysać całym ciałem. W pozycji na brzuchu umie oprzeć się na dłoniach i kolanach, unosząc tułów. To wstęp do raczkowania. Twoje dziecko coraz sprawniej posługuje się dłońmi. Pewnie chwyta to, co je zainteresuje, przekłada zabawkę z jednej rączki do drugiej. Półroczne dziecko potrafi przespać do pięciu godzin w nocy, bez żadnych przerw. Dziewczynki ważą średnio 7,5 kg, chłopcy – 8 kg.
>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!
Rozwój dziecka: rozwój intelektualny 6-miesięcznego niemowlęcia
Turlanie i pełzanie przebiega jeszcze dość chaotycznie. Niemowlę może przesunąć się w drugi kąt pokoju, jednak nie zawsze umie ocenić odległość. Dlatego czasem boleśnie uderzy się o jakąś przeszkodę. Skoordynowanie ruchów całego ciała też jeszcze nie zostało opanowane. Ale obserwowanie, jak z zapałem próbuje dotrzeć do interesującego przedmiotu, dostarczy ci mnóstwo radości. Podobnie jak „rozmowy” z malcem. Kiedy gaworzy, można usłyszeć ciągi sylab, np. „ba–ba–ba”. Możesz usłyszeć nawet „mama” lub „tata”, ale nie jest to jeszcze świadomie wypowiedziane słowo, na które tak czekasz.
>> Jak mowić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy?
Wzrok dziecka jest już świetnie rozwinięty. Lubi dłuższą chwilę obserwować poruszające się przedmioty. Chętnie samo wprawia je w ruch, np. przesuwając po stole kubeczek. Bez trudu wśród wielu zabawek wypatrzy tę, którą lubi, i sprawnie ją wyjmie. Siedząc na kolanach, nie tylko bacznie obserwuje twarz, ale także dotyka włosów, okularów, guzika przy bluzce. Uwaga: może nieoczekiwanie włożyć palec do twojego oka. Dotyk to zmysł, który jeszcze przez kilka miesięcy będzie dla dziecka bardzo ważny. Świetnie słyszy. Lubi przysłuchiwać się nowym dźwiękom, rozmowom dorosłych. Kiedy usłyszy twój głos dobiegający z drugiego pokoju, zareaguje ożywieniem. Potrafi wyrazić emocje: radość, niezadowolenie, smutek, a nawet złość. I zachowuje się wtedy jak dorosły: czerwienieje, zaciska usta, napina mięśnie, wybucha płaczem.
>> Jakiej muzyki sluchac z dzieckiem?
Rozwój dziecka: rozwój społeczny 6-miesięcznego niemowlęcia
Dziecko reaguje już na swoje imię. Nadal jest towarzyskie i nie lubi długo bawić się samo. Jego ulubionym zajęciem jest obserwowanie twarzy innych osób. Jeszcze nie odczuwa lęku przed obcymi. Oczywiście poznaje najbliższe mu osoby, ale równie chętnie pobawi się z sąsiadką albo uśmiechem odpowie na uśmiech przechodnia w parku czy sklepie. Jeśli ktoś nie przypadnie mu do gustu, bo np. za głośno mówi czy wygląda groźnie z powodu brody – wówczas natychmiast odwróci się do ciebie i wtuli w twoje ramiona. W ten sposób ucieka przed tym, co budzi lęk. Nie oznacza to oczywiście, że powinnaś chronić dziecko przed wszystkim, co nieznane. Ważne jednak, aby dawkować wrażenia i stopniowo oswajać z nowymi bodźcami. 6-miesięczny malec okazuje przywiązanie do rodziców. Gdy znikają za drzwiami, może posmutnieć, a kiedy po chwili się pojawią, głośno się śmieje. Dziecko umie także okazywać radość, gdy się z nim bawisz, a gdy za wcześnie skończysz, całym ciałem będzie prosić o więcej.
Rozwój dziecka: jak wspierać rozwój 6-miesięcznego niemowlaka
Dbaj o bezpieczeństwo malca. Przemieszczając się po domu, ma w zasięgu rączek mnóstwo niebezpiecznych przedmiotów. Ukryj kable, zabezpiecz kontakty i dokładnie sprawdzaj, czy na drodze pełzającego malucha nie ma koralików, psiej miski czy butów. To już ostatni moment, by opuścić dno łóżeczka na najniższy poziom.
Co jeszcze warto robić?
- Nowe potrawy wprowadzaj pojedynczo, nie więcej niż jedną na tydzień – to pozwoli dziecku oswoić się z nowym smakiem i zmniejszy ryzyko wystąpienia alergii.
- Na spacerach pozwól obserwować otoczenie, nazywaj mijane przedmioty.
- Jeśli dajesz nową zabawkę, najpierw pokaż, jak działa – dziecko uczy się, naśladując.
- Zwracaj się do dziecka po imieniu, a nie: „kochanie” czy „skarbie”.
- Bawcie się w chowanego. Możesz ukryć się na chwilę sama (np. zasłaniając twarz pieluszką i czekając, aż malec sam ją ściągnie) albo schować jakiś przedmiot.
- Puszczaj lusterkiem „zajączki”, możesz także użyć latarki w półmroku – wędruj światełkiem po suficie i ścianach, pozwalając dziecku je obserwować. Taka zabawa korzystnie wpływa na mięśnie oczu.
- Huśtaj malucha. Możecie bawić się w „Wio, koniku” na twojej nodze albo chodzić na plac zabaw i razem lekko bujać się na huśtawce. To dobrze wpływa na zmysł równowagi u dziecka.