Kiedy dziecko siada, chodzi i mówi? Sprawdź przybliżony kalendarz umiejętności

2022-11-15 14:25

Zdobywanie poszczególnych umiejętności jest sprawą indywidualną. Dowiedz się, kiedy dziecko zwykle zaczyna siadać, kiedy chodzić, a kiedy mówić. Pamiętaj, że jedne niemowlęta w wieku sześciu miesięcy już raczkują, a inne, starsze, jeszcze tego nie robią. To całkiem normalne!

Dziecko idące za rączki z rodzicem

i

Autor: Getty images Kiedy dziecko siada, chodzi i mówi? Sprawdź przybliżony kalendarz umiejętności

Nabywanie umiejętności w pierwszych miesiącach życia jest bardzo intensywne. Malec z każdym dniem opanowuje kolejne umiejętności, wzbudzając tym radość i zachwyt swoich rodziców.

Dwumiesięczne dziecko położone na brzuszku unosi główkę i utrzymuje ją w tej pozycji ok. 10 sek., ale już 5-miesięczne potrafi się samo obracać z brzuszka na plecy.

Szkrab, który ma dwa miesiące oprócz płaczu, wydaje również dźwięki, które słuchającym go przypominają samogłoski, a 5-6-miesięczne dziecko wyraźnie gaworzy, tworzy ciągi powtarzających się sylab: da-da, ga-ga, gu-gu. Kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzić i mówić?

Przeczytaj także: Sprawność manualna dziecka

Kiedy dziecko siada? Wyjaśniamy, w jakim wieku powinno podnosić się do siedzenia

Spis treści

  1. Etapy rozwoju dziecka
  2. Kiedy dziecko siada?
  3. Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
  4. Kiedy dziecko zaczyna mówić?
Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Etapy rozwoju dziecka

Tempo rozwoju dziecka we wczesnych latach życia, szczególnie w pierwszym roku, jest błyskawiczne, ale bardzo indywidualne. Nie ma jednego określonego momentu, kiedy dziecko powinno siadać, chodzić czy mówić, możemy jedynie w przybliżeniu określić czas, kiedy to powinno nastąpić.

Jedne maluchy osiągają pewne umiejętności wcześniej, inne później. Widać to zwłaszcza na placu zabaw – gdy dzieci mniej więcej w tym samym wieku często bardzo się różnią tempem rozwoju. Dlatego nie należy się zbytnio przejmować tym, że akurat nasze dziecko zaczęło samodzielnie siedzieć o miesiąc później, niż pociecha sąsiada.

Jednak dziecko, które skończyło górną granicę normy nabywania danej umiejętności i jeszcze nie siada, warto skonsultować ze specjalistą

Kiedy dziecko siada?

Przyjmuje się, że umiejętność samodzielnego siadania, czyli utrzymywania ciała w pozycji pionowej bez podparcia, dziecko powinno opanować między 7. a 10. miesiącem życia.

Uwaga, dopóki dziecko nie opanuje dobrze tej umiejętności, rodzice nie powinni sadzać malca w pozycji pionowej, nawet w specjalnym krzesełku dla niemowląt czy na kanapie podpartego poduszkami.

Przeczytaj także: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Pierwsze samodzielne kroki dzieci stawiają zwykle w wieku 12-18 miesięcy. Choć zdarzają się maluchy, które nie skończyły jeszcze roku, a już zaczynają chodzić. Pediatrzy i psycholodzy radzą, by nie przyspieszać nauki chodzenia. Mięśnie, kości i stawy dziecka powinny być już na tyle mocne, by malec był gotowy do samodzielnego chodzenia.

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Rozwój mowy to długi proces. Dwumiesięczne dziecko zaczyna wydawać pierwsze dźwięki, przypominające samogłoski: aaa, eee. Jest to tzw. głużenie. Półroczne dziecko gaworzy, wypowiada sylaby, potem ciągi sylab. Mniej więcej po ukończeniu roku dzieci zaczynają mówić pierwsze słowa, zwykle są to: „mama”, „tata”, „baba”.

Z każdym kolejnym miesiącem dziecko powiększa swój zasób słownictwa. Tworzy też swoje własne słowa, często brzmiące bardzo zabawnie i zrozumiałe tylko dla bliskich. Dzieci, które mają dwa latka zwykle budują już proste zdania.