Smoczek? Tak, ale nie od pierwszych dni życia - przestrzegają eksperci. Wiesz dlaczego?

2022-08-24 11:08

Kiedy podać dziecku smoczek, żeby przyniósł korzyści, a nie szkody? Nie od dziś wiadomo, że smoczek to świetny sposób na uspokojenie niemowlęcia. Jednak specjaliści podkreślają, że zbyt wczesne podanie go noworodkowi może nie być najlepszym pomysłem.

Smoczek jest potrzebny, ale nie wolno podawać go od pierwszego dnia życia. Wiesz, dlaczego?

i

Autor: Getty Images Smoczek jest potrzebny, ale nie wolno podawać go od pierwszego dnia życia. Wiesz, dlaczego?

Spis treści

  1. Jaka jest prawda o smoczku?
  2. Dlaczego warto poczekać z podaniem smoczka?
  3. Kiedy i jak bezpiecznie podać smoczek niemowlęciu?
  4. Kiedy odstawić smoczek?

Opinie na temat smoczka są bardzo podzielone. Niektórzy twierdzą, że uspokajacz to samo zło, bo uzależnia i psuje zgryz, inni – że to doskonały sposób na uspokojenie dziecka, które od małego ma wielką potrzebę ssania. Prawda jak zwykle leży po środku. Specjaliści dają zwolennikom smoczka zielone światło, ale ostrzegają, że nie wolno go podawać od pierwszych dni życia. Dlaczego?

Jaka jest prawda o smoczku?

Smoczek jest potrzebny i dobry, ale jego nadużywanie, np. przez dzieci 2- i 3-letnie rzeczywiście może prowadzić do szkód w obrębie zgryzu. Uspokajacz szczególnie potrzebny jest w okresie noworodkowym – wiele badań pokazuje, że zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej, ewidentnie też uspokaja dziecko, które w pierwszych miesiącach życia ma silną potrzebę ssania - dzięki smoczkowi łatwiej mu zasnąć czy ukoić niepokój. Zapobiega też nieustannemu wiszeniu niemowlęcia przy piersi, co jest dobre i naturalne, ale męczące dla mamy.

Dla wcześniaków smoczek jest narzędziem do treningu ssania przygotowującego malca do pobierania pokarmu. Badania pokazują również, że ssanie smoczka (lub piersi) łagodzi ból np. podczas szczepienia.

Warto wiedzieć, że wiele małych dzieci, zanim jeszcze dostanie smoczek, ssie paluszki swoje lub rodziców, kocyki czy inne rzeczy, które „nawiną” im się pod język. Ssanie to bowiem jeden z najwcześniejszych instynktów i mechanizm zapewniający niemowlęciu komfort. W takiej sytuacji podanie smoczka dziecku jest bezpieczniejsze niż pozwolenie na ssanie przez noworodka pieluszki tetrowej czy ubranka.

Czytaj również: Potrzeba bezpieczeństwa - jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa?

Jak oduczyć dziecko od smoczka? Sprawdzone sposoby na odstawienie smoczka

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Dlaczego warto poczekać z podaniem smoczka?

Ale smoczek może zaburzyć naukę ssania u dopiero co narodzonych dzieci, dlatego przez pierwsze dni życia nie powinien być wykorzystywany.

Lekarze podkreślają, że technika ssania smoczka i piersi jest nieco inna. Dlatego z podaniem uspokajacza należy zaczekać do momentu, aż dziecko wykształci odpowiedni wzorzec ssania piersi, co zajmuje zwykle kilka dni lub tygodni. Jeśli dziecko bez problemu chwyta pierś, najada się i przybiera na wadze, możemy uznać, że opanowało tę umiejętność i podać smoczek.

Kiedy i jak bezpiecznie podać smoczek niemowlęciu?

  • Poczekaj aż dziecko wykształci stały schemat karmienia, aby nie zakłócać karmienia piersią.
  • Wybierz odpowiednią wielkość smoczka - na opakowaniu znajdziesz informacje o wieku dziecka, dla którego jest przeznaczony produkt. Za duży smoczek może wywoływać odruch wymiotny i zaburzać rozwój jamy ustnej.
  • Po prostu podaj dziecku smoczek, wkładając go do ust i lekko przez chwilę przytrzymując, aby malec zaczął go ssać.  

Kiedy odstawić smoczek?

Na zachodzie za ostateczny czas na pozbycie się smoczka uznaje się 3. rok życia. Zagraniczni specjaliści uważają, że komfort dziecka, jego poczucie bezpieczeństwa jest ważniejszy od ewentualnych problemów ze zgryzem. Widok 2-, czy 3-latka ze smoczkiem w Anglii czy USA nikogo nie dziwi.

W Polsce uważa się, że dziecko powinno pożegnać się ze smoczkiem wcześniej, bo już między 12. a 15. miesiącem życia. Głównie dla tego, że to wiek, w którym ssanie smoczka nie jest jeszcze dla dziecka nawykiem. Gdy malec zaczyna używać smoczka z przyzwyczajenia, a nie z potrzeby, trudniej mu będzie się z nim rozstać.

Dodatkowo logopedzi alarmują, że przedłużanie kresu korzystania ze smoczka może wpływać niekorzystnie na zgryz dziecka, budowę anatomiczną i funkcje aparatu mowy, dlatego lepiej, aby 2-latek nie używał już smoczka.

Czytaj również: Noworodek nie umie ssać? Te proste ćwiczenia stymulują odruch ssania

4 pytania o smoczek dla noworodka i niemowlaka