Czy trzeba mieć w domu wagę dla niemowląt? Zobacz,kiedy się przydada i wybierz najlepszą

2022-08-17 9:08

Waga dla niemowląt coraz częściej znajduje się na liście wyprawowej młodych rodziców. Czy słusznie? Czy warto kupować wagę dla niemowlęcia? Kiedy waga dla dziecka jest potrzebna i jak prawidłowo z niej korzystać? Zobacz nasze propozycje najlepszych wag da dzieci.

Czy trzeba mieć w domu wagę dla niemowląt?

i

Autor: Getty images Zobacz,kiedy się przydada i wybierz najlepszą

Waga dla niemowląt jest urządzenie potrzebnym do kontroli masy ciała dziecka. Dlatego wielu rodziców kupuje wagi dla niemowląt w trakcie kompletowania wyprawki dla dziecka. Specjaliści zaznaczają jednak, że nie jest obowiązkowy sprzęt w domu.

Większość dzieci nie potrzebuje wagi dla niemowląt, ponieważ nie wymagają stałej kontroli masy ciała – wystarczy im mierzenie i ważenie wykonywane podczas kontrolnych wizyt u pediatry, w czasie bilansów, wizyt przed szczepieniem itd.

Są jednak sytuacje, w których regularne ważenie niemowlęcia jest niezbędne. Wtedy waga dla niemowlaka się przyda. Kiedy kupno wagi dla dziecka jest potrzebne i jaką wagę wybrać?

Spis treści

  1. Kiedy waży się niemowlę w szpitalu?
  2. Czy trzeba kupować wagę dla niemowląt do domu?
  3. Kiedy trzeba korzystać z wagi dla niemowląt?
  4. Jak bezpiecznie korzystać z wagi dla niemowląt?
  5. Jak dokonać prawidłowego pomiaru na wadze dla niemowląt?
  6. Najlepsze wagi dla dzieci - nasze propozycje

Kiedy waży się niemowlę w szpitalu?

Noworodek zaraz po narodzinach jest mierzony i ważony. Jego masa ciała widniejąca na szpitalnej wadze dla niemowląt wpisana zostaje do dokumentów, jest też główną informacją, którą chwalą się świeżo upieczeni rodzice najbliższej rodzinie.

Kolejne pomiary masy ciała dziecka wykonywane są podczas każdego obchodu lekarskiego w czasie pobytu mamy i dziecka dna oddziale noworodkowym. Są niezbędne do tego, aby sprawdzić, czy dziecko prawidłowo rośnie i rozwija się.

Przez pierwsze kilkadziesiąt godzin po porodzie waga noworodka spada – to fizjologiczny objaw wynikający z utraty płynów i stosunkowo niewielkim jeszcze pobieraniu pokarmu – noworodki w pierwszych dobach życia wypijają zaledwie 10-30 ml mleka.

Sytuacja normuje się w 2-3 dobie życia. Jeśli po tym czasie pomiary wykonywane na szpitalnej wadze dla niemowląt przestaną pokazywać spadki, a nawet wskażą niewielki wzrost, malec może opuścić oddział. Jeśli  dziecko nie przybiera na wadze, lekarze prawdopodobnie zostawią malca w szpitalu na kilka dni, aby obserwować jego stan.

Czy trzeba kupować wagę dla niemowląt do domu?

Noworodek, który zostaje wypisane ze szpitala zdrowy, bez żadnych zaleceń dotyczących monitorowania jego przyrostu ciężaru ciała, nie musi być ważony w domu, nie musisz więc kupować wagi dla niemowląt. Wystarczy, że regularnie będziesz chodzić z nim na wizyty kontrolne do pediatry, w czasie których dziecko będzie mierzone i ważone. Jeśli okaże się, że nieprawidłowo przybieranie na wadze, pediatra dostrzeże to i wdroży jakieś zalecenia.

Kupno wagi dla niemowląt i korzystanie z niej każdego dnia bez konkretnej potrzeby, zdaniem lekarzy, może niepotrzebnie stresować młodych rodziców. Zdarza się przecież, że dziecko które rozwija się prawidłowo, jednego dnia mam mniejszy apetyt i przybierze na wadze mniej niż dwa dni wcześniej.

Warto też pamiętać, że przez pierwsze 2-3 miesiące życia niemowlę powinno tygodniowo przybierać na masie około 200-250 g. Jednak później tygodniowy przyrost masy ciała u dziecka jest już mniejszy o jakieś 50 g - jeśli rodzice o tym nie wiedzą, niepotrzebnie się denerwują. Częsty u takich maluszków jest też skokowy przyrost wagi.

Zły - zdaniem młodych rodziców - wynik na wadze dla niemowląt jest sygnałem alarmowym, który jest jednak fałszywym alarmem. Dlatego codzienne mierzenie wagi zdrowego dziecka nie ma sensu, na prawidłowy pomiar wagi wskazywać powinny różnice w masie ciała wykonywane co miesiąc lub dwa.

Czytaj również: Prawidłowa waga niemowlęcia: ile powinno przybierać na wadze niemowlę?

Makrosomia - kiedy waga noworodka jest zbyt duża

BMI dzieci. Jak obliczyć wskaźnik BMI dla dzieci?

Ile powinien jeść noworodek. Jak często karmić niemowlaka?

Kiedy trzeba korzystać z wagi dla niemowląt?

Są jednak sytuacje, w których dziecko zostaje wypisane ze szpitala do domu z zaleceniem regularnej kontroli jego wagi. To przypadki rzadkie, które jednak wymagają kupna wagi dla niemowląt. Waga dla dziecka jest potrzebna w domu, jeśli:

  • utrata masy ciała po urodzeniu byłą wyjątkowo duża lub długo nie rosła,
  • niemowlę urodziło się z przewlekłymi schorzeniami wpływającymi na jego rozwój lub przyrost masy ciała,
  • dziecko urodziło się przedwcześnie lub z hipotrofią.

Korzystanie z wagi dla niemowląt jest też konieczne, jeśli malec ma problemy z karmieniem i lekarz chce sprawdzić, ile mleka wypija dziecko w czasie jednej sesji karmienia piersią. Najczęstszymi trudnościami w karmieniu piersią i przyczynami słabego przyrostu wagi dziecka są:

  • problemy z przystawienie dziecka do piersi np. z powodu płaskich brodawek mamy,
  • słaba laktacja - wywołana cesarskim cieciem lub innymi przyczynami,
  • za krótkie wędzidełko utrudniające prawidłowe ssanie,
  • problemy dziecka z połykaniem mleka itd.

W takiej sytuacji pediatra może zalecić regularne pomiary (nawet kilka razy dziennie). Mama powinna ważyć dziecko na wadze dla niemowląt przed i po karmieniu. Różnica między dwoma wynikami będzie równa ilości wypitego przez dziecko mleka podczas jednej sesji karmienia piersią.

Jak bezpiecznie korzystać z wagi dla niemowląt?

Istnieją różne sposoby bezpiecznego i bezproblemowego ważenia dziecka w domu. Można ważyć dziecko na zwykłej wadze, ważąc najpierw siebie, a następnie wchodząc na wagę z dzieckiem na rękach, ale tego rodzaju pomiar nie jest dokładny - zwykłe wagi dla dorosłych nie są dostatecznie czułe.

Najwygodniejsze i najdokładniejsze jest ważenie dziecka na specjalnej wadze dla niemowląt, ze specjalnymi "tackami", na których układa się dziecko. 

Jak dokonać prawidłowego pomiaru na wadze dla niemowląt?

  1. Pamiętaj, aby zawsze ważyć dziecko w takich samych warunkach tzn. waga powinna stać na płaskiej, twardej i równej powierzchni - zawsze stawiaj ją w tym samym miejscu.
  2. Na "tacy" przeznaczonej na położenie dziecka umieść tetrową pieluszkę – zawsze tę samą lub wytaruj wagę, jeśli ma taką opcję. 
  3. Rozbierz dziecko do naga lub pozostaw je w czystej, świeżo założonej pieluszce – zawsze waż dziecko z albo bez pieluszki. Rób to też zawsze o tej samej porze dnia: najlepiej rano, przed karmieniem.

Najlepsze wagi dla dzieci - nasze propozycje