Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: proste i nie wyszukane, które rozwijają umiejętności maluszka

2022-06-24 13:26

Dobrze dobrane zabawki dla maluszka w pozytywny sposób wpływają na jego rozwój. Pomagają nabywać nowe umiejętności i szlifować już te zdobyte. Co więcej - umilają dziecku czas, a nam rodzicom dają chwilkę wytchnienia w opiece nad nim. Przygotowaliśmy dla was prostą ściągawkę z najlepszymi zabawkami na każdy miesiąc życia niemowlaka. Zobaczcie, co po kolei warto kupować maluszkowi w jego pierwszym roku życia.

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

i

Autor: Getty images Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

Spis treści

  1. Zabawki dla niemowlaka miesiąc po miesiącu
  2. 1. miesiąc – maskotka w kontrastowych barwach
  3. 2. Miesiąc – karuzelka łóżeczkowa
  4. 3. Miesiąc – najprostsza grzechotka
  5. 4. Miesiąc – mata edukacyjna
  6. 5. Miesiąc – piłeczki sensoryczne
  7. 6. Miesiąc – książeczka
  8. 7. Miesiąc – bączek
  9. 8. Miesiąc – wieża z kółek
  10. 9. Miesiąc – silikonowe klocki
  11. 10. Miesiąc – sorter w wiaderku
  12. 11. Miesiąc – bębenek
  13. 12. Miesiąc – wieża z kubeczków

Wbrew pozorom niemowlęta nie potrzebują wyszukanych zabawek. Te najprostsze, które sami znamy ze swojego dzieciństwa, niejednokrotnie stają się najlepszym wyborem. Co ważne warto zachować umiar w ilości nabywanych zabawek. Zbyt duża ich liczba w przestrzeni maluszka, tylko go zdezorientuje i rozproszy jego uwagę. Unikajcie też nadmiaru zabawek z efektami grającymi i świetlnymi, które mogą przestymulować malca.

Przeczytaj: Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

M jak mama - Pierwsza książeczka dla dziecka

Zabawki dla niemowlaka miesiąc po miesiącu

1. miesiąc – maskotka w kontrastowych barwach

Noworodek nie widzi dobrze, potrafi rozpoznać tylko mocne i wyraziste kolory. Najlepiej więc sprawdzą się zabawki w kontrastowych kolorach, którymi dodatkowo będziemy poruszać. W pierwszym miesiącu życia warto postawić na maskotkę z czarno-białymi elementami. Aby maluszek ją dostrzegł ustaw ją w odległości 20-30 cm i przesuwaj raz w jedną, raz w drugą stronę. Warto wybrać maskotkę, która będzie miała także elementy szeleszczące - wtedy starczy dziecku na dłuższy czas. Gdy nauczy się chwytać, nie będzie wypuszczać jej z rąk.

2. Miesiąc – karuzelka łóżeczkowa

Gdy dziecko wyjdzie już z okresu noworodkowego, jego wzrok się już nieco wyostrza. Zaczyna świadomie wodzić wzrokiem za przedmiotami, rozpoznawać dźwięki, więcej czasu też poświęca na czuwanie. To doskonały moment na to, aby zamocować nad jego łóżeczkiem karuzelkę. Nie musi to być żaden wypasiony model, ale prosta nakręcana karuzelka z kojącą pozytywką i kolorowymi miniaturowymi maskotkami.

3. Miesiąc – najprostsza grzechotka

Trzymiesięczne maleństwo jeszcze nie potrafi samodzielnie chwytać przedmiotów, ale ma za to cały czas silny odruch chwytania. Gdy wsadzisz mu jakiś przedmiot do ręki, szybko go z niej nie wypuści. W tym momencie więc idealnym rozwiązaniem będzie zakup zwykłej grzechotki. Warto sięgać po modele lekkie, gdyż dziecko nie kontrolując jeszcze swoich ruchów może łatwo się nią uderzyć w główkę.

Polecamy: Rozwój dziecka w 3 miesiącu życia

4. Miesiąc – mata edukacyjna

Maluszkowi, który skończył już trzy miesiące życia, warto do zabawy podsunąć matę edukacyjną. W tym wieku będzie już mógł w pełni korzystać z jej wszystkich funkcji. Mata pomoże mu ćwiczyć wiele ważnych umiejętności, zachęci do robienia obrotów, chwytania przedmiotów, pobudzi jego spostrzegawczość. Dziecko przez kilka miesięcy będzie krok po kroku odkrywało jej możliwości – zabawka ta tak szybko się nie nudzi.

5. Miesiąc – piłeczki sensoryczne

Malec w piątym miesiącu już bez problemu spędza czas leżąc na brzuchu. Zaczyna też intensywnie pracować nad tzw. wysokim podporem. Dobrym pomysłem jest więc podsunięcie mu w tym czasie do zabawy na brzuchu kolorowych piłeczek sensorycznych w różnych kształtach. Malec wyciągając do nich swoje rączki, będzie wzmacniał swoją obręcz barkową, co pozwoli mu za jakiś czas przyjąć pozycję czworaczą i raczkować.

6. Miesiąc – książeczka

Półroczny malec to doskonały kompan do „czytania” książeczek. Z chęcią skupia już swoją uwagę na obrazkach i uwielbia jak rodzic mu opowiada, co na nich widać. Bardzo dobrym wyborem są w tym momencie proste książeczki z obrazkami, które opiekun może skomentować wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi. Najlepiej wybierać małe książeczki, które dziecku będzie łatwo chwycić. W takim formacie na rynku znajdziemy zarówno książeczki z grubej tektury, z materiału, a także miękkie książeczki kąpielowe.

7. Miesiąc – bączek

Cześć dzieci w tym wieku potrafi już samodzielnie siedzieć, dlatego warto w tym momencie pomyśleć o klasycznym bączku. Początkowo zabawa będzie polegała na tym, że rodzic będzie kręcił bączkiem, a maluch będzie go obserwował. W kolejnym etapie dziecko samodzielnie będzie próbowało wprowadzić go w ruch. Choć trudno to sobie wyobrazić, ale są półroczne maluszki, którym to się z powodzeniem udaje.

8. Miesiąc – wieża z kółek

Ośmiomiesięczny maluch pokocha z kolei klasyczną wieżę z kółek. 5-elementowa wieża z kółkami w różnym rozmiarze rozwija motorykę małą i uczy logicznego myślenia. Początkowo dziecko będzie układało kółka w przypadkowej kolejności, ale im więcej treningów, tym malec szybko wykombinuje, jak prawidłowo należy ułożyć wieżę. Kółka z wieży można także wykorzystać jako bączki. Rodzic może nimi kręcić, a maluch będzie przewracać.

Przeczytaj: Jak rozwija się dziecko w 8 miesiącu życia?

9. Miesiąc – silikonowe klocki

Czas na pierwsze klocki maluszka. Tak naprawdę można wybrać dowolne dostosowane do jego wieku: klasyczne drewniane, duże plastikowe na wcisk lub miękkie silikonowe w kształcie sześcianu. My polecamy te ostatnie, gdyż maluszek nie uderzy się nimi przez przypadek i nie musi użyć siły, by coś z nich zbudować. Jednak zanim do tego dojdzie, zabawa klockami w wieku 8 miesięcy będzie polegała na tym, że to rodzic buduje wieżę, a dziecko ją burzy.

10. Miesiąc – sorter w wiaderku

Klasyczna zabawa w sortowanie i układanie, która wprowadza dziecko w świat kształtów i kolorów. 10-miesięczny maluch to już mały mądrala. Wystarczy, że parę razy pobawisz się z nim sorterem, by bez problemu dopasowywać kształty klocków i wrzucać je przez otworki w pokrywce wiaderka. Zapoznając dziecko z zabawką, warto zdjąć wieczko z otworkami i początkowo wrzucać tylko klocki do wiaderka. Następnie pokaż dziecku wariant z wieczkiem i otworami. Chwytanie klocków oraz zabawa w ich wkładanie i wyjmowanie pomaga dziecku w wyrabianiu koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zręczności. Zaś zastanawiając się nad tym, jak wybrać klocki i wrzucić je przez odpowiednie otworki, dzieci pracują nad rozwijaniem umiejętności rozwiązywania problemów.

11. Miesiąc – bębenek

Prawie roczniak będzie zachwycony pierwszym instrumentem muzycznym. Na pierwszy ogień warto kupić mu bębenek, marakasy lub cymbałki. Choć ten pierwszy z pewnością wzbudzi największe zainteresowanie maluszka w wieku 11-miesięcy. Bębenek pozwoli mu wyładować energię i stworzyć coś samemu (nowe dźwięki). Nie obawiaj się, że maluch będzie bębnił cały czas, po paru sesjach z pewnością mu się znudzi – jak to u takich maluszków bywa.

12. Miesiąc – wieża z kubeczków

Roczniaki intensywnie pracują nad pierwszymi krokami i wstawaniem bez podporu, dlatego wieża z kubeczków będzie doskonałą zabawką w tym momencie. Wysoka na około metr, zmusza malucha do stania. Warto wybrać model, który posłuży dłużej np. z otworami do wrzucania piłeczek. Najpierw trzeba ułożyć wieżę z kubeczków, następnie wrzucić piłeczkę do otworu na samej górze wieży i kucnąć po nią, kiedy sturla się na dół. To dokonały trening dla maluszka.

Przeczytaj: Książeczki dla niemowlaka - jaką pierwszą książkę wybrać?