Zabawy z niemowlakiem - pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2013-01-22 13:51

W czasie zabawy niemowlę wszechstronnie się rozwija. Nie potrzebuje do tego wyjątkowych przedmiotów, lecz pomysłowych rodziców i towarzystwa innych dzieci. Poznaj pomysły na zabawy z niemowlakiem, które spodobają się maluszkowi, a ciebie zainspirują do wymyślania kolejnych.

Zabawy z niemowlakiem pomysly na rozwijajaca zabawe z dzieckiem

i

Autor: _photos.com|photos.com Zabawy z niemowlakiem - pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

Spis treści

  1. Zabawy z niemowlakiem: jak w brzuchu mamy
  2. Zabawy z niemowlakiem: morze w butelce
  3. Zabawy z niemowlakiem: malec na chuście
  4. Zabawy z niemowlakiem: zdobywamy góry

Rodzice są niezbędni do prawidłowego rozwoju dziecka, ale także towarzystwo rówieśników już w pierwszym okresie życia stwarza maluchowi optymalne warunki kształtowania umiejętności społecznych, intelektualnych i emocjonalnych. Stąd pomysł tworzenia grup zabawowych, w których dzieci mają okazję bawić się ze sobą, a dorośli asystują w zabawie. Takie zajęcia są pretekstem do naturalnych kontaktów z rówieśnikami i umożliwiają dziecku systematyczne trenowanie zachowań społecznych. Spotkania odbywają się w bezpiecznym i inspirującym otoczeniu, a nad jakością zabaw czuwa specjalista-konsultant, który oferuje wsparcie merytoryczne. W grupie zabawowej w Tarnowskich Górach animator proponuje rodzicom zabawy z niemowlakiem, do których nie potrzeba drogich przyborów. Dorośli dostrzegają, jak świetnie można bawić się tym, co można znaleźć w domu czy na po dwórku. Najważniejsze są: wyobraźnia i chęci!

Zabawy z niemowlakiem: jak w brzuchu mamy

Po dziewięciu miesiącach spędzonych w brzuszku mamy zostają dziecku wspomnienia przyjemnego, rytmicznego kołysania. Powtórzenie tego ruchu już po drugiej stronie brzucha uspokaja dziecko, daje mu poczucie bezpieczeństwa i przyjemność. Można to osiągnąć podczas zabawy z wykorzystaniem kocyka. Dziecko leży na kocyku, a rodzice chwytają koc za przeciwległe końce i kołyszą. Mogą wykonywać ruch kocykiem do góry i na dół. Stymuluje to móżdżek, odpowiedzialny za koordynację ruchów całego ciała.

Zabawy z niemowlakiem: morze w butelce

Potrzebna będzie plastikowa butelka, woda, trochę niebieskiej farby, olej oraz ewentualnie muszelki i kamyczki. Butelkę napełnij w około 1/3 wodą, dodaj farbę, by woda zabarwiła się na niebiesko. Uzupełnij butelkę do pełna olejem, wrzuć muszelki, kamyczki. Butelkę szczelnie zamknij, dla bezpieczeństwa można zakleić ją klejem. Tak powstaje „morze”, którym dziecko może się bawić, swobodnie poruszając butelką. Wtedy „morze” się porusza, tworzą się fale, muszelki się przesuwają. Zabawa ta kształtuje poczucie sprawstwa – niemowlę zauważa, że konkretne działania wywołują zmiany, które są odwracalne, a to skłania do dalszego działania. Dziecko poznaje zasadę akcja – reakcja, kształtuje również koordynację wzrokowo-ruchową.

Zabawy z niemowlakiem: malec na chuście

Rodzice poruszają chustą animacyjną (kupisz ją np. w https://sklepanimatora.pl), robiąc przyjemny wietrzyk. Gdy śpiewają  do tego piosenkę o falach, tworzy się „morze”. Inną zabawą jest pakowanie dzieci jako prezentu – połóżcie maluchy na środku chusty i chwyćcie za jej końce. Poruszając się razem ku środkowi, zamknijcie dzieci w chuście. Na koniec odsłońcie końce chusty, wołając „a kuku!”. Pod chustą można także coś schować – zabawkę, dziecko czy rodzica. Pytajcie: „gdzie jest…” i odkrywajcie chustę, wołając: „tu się schował/ła”. Pokazujecie w ten sposób dziecku, że jeśli coś zniknęło, to nie znaczy, że już tego nie ma. Kształtujecie tzw. pojęcie stałości przedmiotu. Ćwiczy to wzrok dziecka oraz kojarzenie.

Zabawy z niemowlakiem: zdobywamy góry

Rodzice budują tor przeszkód i wyruszają z dzieckiem na wyprawę na czworakach. Można użyć poduszek, na które dziecko będzie wchodzić, ustawić krzesło, stolik, pod którym przejdzie jak w tunelu. Na drodze malucha posadźcie misia, którego trzeba będzie ominąć. Zbudujcie ze stosu poduszek zjeżdżalnię. Gdy pomożecie dziecku wejść na szczyt, radośnie ześlizgnie się na miękką poduchę na dole. Raczkowanie to ważny element rozwojowy. Wykonywane w zadaniu ruchy naprzemienne stymulują mózg do wytwarzania nowych połączeń międzykomórkowych, integrują obie półkule mózgowe.

miesięcznik "M jak mama"