Nauka gryzienia pokarmu - jak nauczyć dziecko samodzielnie gryźć

2011-10-07 11:52

Nauka gryzienia pokarmu to podstawa samodzielnego jedzenia dziecka. Rozszerzając dietę dziecka w miejsce papki dla niemowląt wprowadzamy pokarmy wymagające gryzienia. Jeśli chcesz uniknąć w przyszłości częstych wizyt dziecka u ortodonty albo logopedy, niemowlę musi nauczyć się samodzielnie gryźć. Dowiedz się, kiedy i na jaki zmienić pokarm dla niemowląt, by dziecko nauczyło się gryźć.

Karmienie dziecka od podstaw - Gryzienie

i

Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Nauka gryzienia pokarmu: 5.–7. miesiąc życia
  2. Nauka gryzienia pokarmu: 8.–10.miesiąc życia
  3. Nauka gryzienia pokarmu: kubek też ważny
  4. Nauka gryzienia pokarmu: 11.–12.miesiąc życia

Prawidłowe żywienie dziecka jest niezbędne, by dziecko właściwie się rozwijało, nauka gryzienia pokarmu zaś – konieczne, by prawidłowo ukształtował się zgryz i aparat mowy niemowlęcia. Od sposobu karmienia w dużym stopniu zależy to, kiedy dziecko zacznie mówić, bo gdy gryzie (a nie połyka) pokarm, pracuje cały kompleks mięśni, które dzięki temu rozwijają się i wzmacniają które zapewnia jedzenie dla niemowląt. Te same mięśnie będą mu potem potrzebne do mówienia. Wbrew pozorom, brak zębów nie jest przeszkodą w nauce gryzienia, bo twarde dziąsła również radzą sobie z rozdrabnianiem grudek i miękkich cząsteczek rozgotowanych warzyw czy mięsa. Kiedy więc i w jaki sposób zacząć proces nauki, który ułatwi malcu gryzienie?

>>Owoce i warzywa w dziecie niemowlaka: jakie warzywa i owoce dawać niemowlakowi?>>

Nauka gryzienia pokarmu: 5.–7. miesiąc życia

To dla większości etap rozszerzania diety dla dziecka o pokarm inny niż mleko. Wszystkie nowe jedzenie dla niemowląt, które podajemy – zupy, owoce, gotowane warzywa – muszą być dokładnie zmiksowane. Inaczej maluszek może się nimi krztusić albo dławić. Karmienie niemowląt głownie pokarmem półpłynny, np. zupę jarzynową, można dawać butelką ze smoczkiem, ale raczej staraj się karmić dziecko łyżeczką, bo dzięki temu maluszek zdobędzie ważną umiejętność – gryzienie pokarmu ustami. Jak robić to prawidłowo? Na łyżeczkę nabierz pokarm dla dziecka w niewielkiej ilość i ułóż ją na dolnej wardze malca. Gdy sam otworzy usta, wsuń ją do buzi, oprzyj na środkowej części języka i poczekaj, aż zgarnie pokarm górną wargą. Jeśli zacznie wypychać z buzi łyżeczkę albo będzie próbował ją gryźć, możesz mu nią lekko docisnąć język.

Potem powoli wysuń łyżeczkę z buzi dziecka. Na początku na pewno nie będzie to łatwe, ale nigdy na siłę nie wpychaj łyżeczki do buzi dziecka ani jej nie wyrywaj. Nie staraj się też tak nią manewrować, by zostawić jedzenie w buzi, bo chodzi o to, by malec sam je zgarnął z łyżki. Jeśli karmienie dziecka w ten sposób jest nieakceptowane, pokarm krztusi dziecko się albo sprawia że wymiotuje, być może nie jest jeszcze na niego gotowe – w takiej sytuacji trzeba odczekać kilka dni, a potem spróbować ponownie. Karmienie półrocznych niemowląt od czasu do czasu może być urozmaicone o dawanie do rączki chrupka kukurydzianego, by powoli przyzwyczajać go do innej konsystencji.

Nauka gryzienia pokarmu: 8.–10.miesiąc życia

Obiady i deserki nie muszą być już idealnie roztarte. Mogą się w nich pojawiać niewielkie, miękkie cząsteczki warzyw i owoców, np. starte na tarce albo rozgniecione widelcem na talerzyku. Bardzo dokładnie trzeba natomiast posiekać albo zmiksować mięso i ryby, gdyż ich nieco włóknista struktura sprawia, że są dla niemowlęcia w tym wieku trudne do przełknięcia. Prawdopodobnie na początku maluszek będzie wypluwał grudki jedzenia, może się też nimi dławić, ale szybko przyzwyczai się do nowej konsystencji. Codziennie możesz już dawać mu do rączki chrupki kukurydziane, ciasteczka dla niemowląt, cząstki obranego ze skórki jabłka czy kawałki miękkich, ugotowanych warzyw (np. marchewki).

Dobrze wiedzieć

Nauka gryzienia pokarmu: kubek też ważny

Równie ważne, co nauka gryzienia, jest picie z kubka, bo w ten sposób również pomagamy dziecku rozwijać sprawność mięśni buzi. Pierwsze próby nauki możemy zacząć około 6. miesiąca życia. Najlepsze do tego celu będą zwykłe kubeczki dla niemowląt, małe i z brzegiem tak wyprofilowanym, że można prawidłowo go ułożyć na dolnej wardze maluszka, nie uciskając przy tym noska. Brzeg kubeczka układamy na dolnej wardze, lekko przechylając, by soczek dotarł do jego brzegu. Potem czekamy, aż górną wargą dziecko „ściągnie” soczek do buzi.

Nauka gryzienia pokarmu: 11.–12.miesiąc życia

Dla dziecka w tym wieku nie miksuj już zup na papki, chyba że chcesz dać mu do jedzenia zupę-krem. Maluszek powinien już bowiem jadać zupy z pływającymi w nich kawałkami pokrojonych jarzyn, a na drugie danie dostawać mięso z jarzynami. Powinien też umieć radzić sobie z większymi cząstkami owoców, np. banana, jabłek czy gruszek. Jako przekąskę może dostawać do rączki niemowlęce ciasteczka, kawałek chleba czy bułki. Niespełna roczne dzieci często podejmują pierwsze samodzielne próby jedzenia. To, że dziecko jest już na to gotowe, można poznać choćby po tym, że grzebie łapkami w talerzu, usiłując wsadzić sobie do buzi to, co na nim leży. W takiej sytuacji warto dać więc maluszkowi do ręki łyżeczkę, aby próbował nabrać na nią trochę jedzenia. Zapewne nieprędko trafi nią sam do buzi, więc jednocześnie drugą łyżeczką karm go sama. Ale nawet kiedy maluszek zacznie już sprawnie posługiwać się łyżeczką, podczas posiłku nigdy nie zostawiaj go bez opieki.

Zobacz film: Żywienie dzieci: jak wykształcić u dziecka nawyk zdrowego żywienia

miesięcznik "M jak mama"