Jak stymulować rozwój niemowlaka, by wychować geniusza?

2012-02-13 15:15

Rozwój intelektualny dziecka można stymulować już od chwili narodzin. W procesie rozwoju niemowlaka pomocne są zabawki edukacyjne, ale to nie one sprawią, że dziecko będzie bardziej inteligentne i kreatywne. Wspólne zabawy, czytanie, odpowiednio skonstruowana dieta to elementarne czynniki wpływające na rozwój inteligencji dziecka.

Jak wychować małego geniusza?

i

Autor: _miesiecznik_mjakmama

Spis treści

  1. Sposoby stymulacji rozwoju niemowlaka
  2. Dieta wpływa na rozwój intelektualny niemowlaka
  3. Zabawy dla niemowlaka, które stymulują jego rozwój

Rozwój dziecka leży w twoich rękach i to od ciebie w dużej mierze zależy, w jakim tempie będzie postępował rozwój niemowlaka. Dziecko przychodzi na świat z kompletem genów otrzymanych od rodziców. W nich zapisane są nie tylko wzrost czy kolor oczu, ale i inteligencja. Ale to dopiero „pakiet startowy”, który możesz rozwijać każdego dnia. Jeśli tylko wiesz, co potrzebne jest małej główce najbardziej. Jak stymulować rozwój niemowlaka?

Sposoby stymulacji rozwoju niemowlaka

  • Już noworodek potrafi skupić wzrok na twarzy mamy lub taty. Z niej odczytuje emocje, reakcje, sygnały świadczące o tym, że jest kochany i bezpieczny. Zbliżaj twarz do dziecka i pozwalaj mu patrzeć. Rób miny. Dziecko z czasem zacznie cię naśladować. Jak najczęściej też dotykaj dziecko. Codzienny, delikatny masaż działa cuda: stymuluje zakończenia nerwowe w skórze, uwrażliwiając ją na bodźce. Sprawia, że tworzy się więcej połączeń między neuronami.

>> Masaż Shantala - jak wykonać masaż niemowlaka?

  • Pokazuj dziecku proste formy i żywe kolory. Jeśli nad łóżeczkiem zawiesisz geometryczne figury o wyrazistych barwach zamiast pastelowych kucyków, masz gwarancję, że dziecko będzie na nich skupiać uwagę. A to pierwsza lekcja koncentracji i porównywania. Małe dziecko poznaje świat szczególnie poprzez dotyk. Zajmij małe rączki. Niech obracają ściskają, toczą, potrząsają. Staną się bardziej posłuszne, a mózg będzie gromadził doświadczenia i wiedzę o świecie. Miękkie–twarde, szorstkie–gładkie, zimne–ciepłe. Dawkuj nowe bodźce każdego dnia, ale nie za wiele naraz.
  • Rozmawiaj, czytaj i śpiewaj. Im częściej będziesz to robić, tym bogatszy będzie dziecięcy słownik. Kiedy malec cię słucha, gimnastykuje wyobraźnię. Ćwiczy kojarzenie. Przede wszystkim wykorzystuj codzienne zabiegi pielęgnacyjne, żeby pouśmiechać się do dziecka i „porozmawiać”. I koniecznie śpiewaj. Nawet, jeśli uważasz, że nie umiesz. Dziecko oswaja się z rymami i rytmem. Uczy się zapamiętywania i rozwija talent muzyczny.

>> Jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy?

  • Pozwól dziecku czasem się ponudzić (oczywiście nie wtedy, gdy płacze i potrzebuje bliskości). Niech się rozgląda, wsłuchuje w dźwięki otoczenia i własne gaworzenie. Niech sam znajdzie zajęcie dla rączek i szarych komórek. Takie chwile „sam na sam” pozwalają rozwijać zdolność koncentracji. Jeśli stale coś dziecku podsuwasz, nie dajesz mu szansy na przejawy własnej inwencji i pomysłowości.

>> Handling baby - co to jest i gdzie można sie tego nauczyć?

Dieta wpływa na rozwój intelektualny niemowlaka

Mózg składa się w 60 proc. z tłuszczów, z tego 1/3 stanowi DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy (wielonienasycony kwas tłuszczowy). Ma on korzystny wpływ na inteligencję i koordynację wzrokowo-ruchową. Jego źródłem są ryby, które można podawać dziecku od 10 miesiąca życia. DHA jest również w mleku mamy i wybranych mlekach modyfikowanych. Składnik ten ma także zbawienny wpływ na rozwój wzroku, a to oznacza łatwiejsze poznawanie świata.

>> Jakie ryby może jeść dziecko?

Dobrze wiedzieć

Zabawy dla niemowlaka, które stymulują jego rozwój

  • Berek na czworakach. Gdy dziecko zacznie raczkować, róbcie to razem! Goń je i sama przed nim uciekaj. Raczkowanie poprawia współpracę oko–ręka.
  • A kto to? Pokaż dziecku jego odbicie. Na pewno spodoba mu się „kolega” z lustra. Szybko się zorientuje, że ma wpływ na to, co dzieje się po drugiej stronie lustra, a to na pozór błahe odkrycie będzie wymagało dużej gimnastyki umysłu. Będzie to pierwszy krok, by zrozumieć znaczenie słowa „ja”.
  • Taniec. Rytmiczne kołysanie się przy muzyce stymuluje układ przedsionkowy mózgu. Dzieci często kołysane lepiej się uczą.
  • Twórcza kąpiel. W wodzie ciało jest lżejsze, ruchy bardziej odważne, a wyzwania okazują się łatwiejsze. Interesujące dla malca jest też obserwowanie, co tonie, a co unosi się na powierzchni, dlaczego wody nie da się złapać w rączkę, a głosy brzmią zupełnie inaczej.
  • Patataj, patataj. Balansowanie na nodze mamy lub taty uczy harmonizowania własnych ruchów i stymuluje rozwój całego układu nerwowego.
miesięcznik "M jak mama"