Sen niemowlaka to chwila spokoju dla rodziców, ale zawsze pojawia się wątpliwość: budzić dziecko, gdy śpi dłużej w dzień czy nie? Można zaryzykować stwierdzenie, że najbardziej uporządkowane życie mieliśmy jako niemowlęta. W miarę stałe godziny posiłków, snu, spacerów i zabaw. Ten rytm gwarantuje dobry wzrost i rozwój oraz zdrowie. Teraz z zazdrością patrzymy na stały harmonogram dnia niemowlęcia. I wpadamy w lekką panikę, gdy dziecko przesypia np. porę obiadu. Budzić je, czy nie? Jak reaguje wyrwane ze snu dziecko? Czym skutkuje zbyt długie spanie niemowlaka w ciągu dnia?
Przeczytaj także: Ile powinno spać niemowlę na poszczególnych etapach pierwszego roku życia?
Spis treści
Niekiedy pediatra zaleca mamom budzenie noworodka lub małego niemowlęcia na karmienie. Dotyczy to dzieci, które słabo przybierają na wadze, bo wtedy każdy posiłek jest im niezbędny.
Gdy niemowlę przesypia całe południe
- wieczorem ma problem z zaśnięciem albo budzi się w nocy i chce bawić. Należy pamiętać, że niemowlę śpi określoną liczbę godzin na dobę. Niemalże z zegarmistrzowską precyzją zsumowuje czas drzemek i nocnego snu. Jeśli więc spało 4 godziny w dzień, na noc zostaje mu reszta, czyli np. 8 godzin – gdy położysz je o 20.00, nie bądź zdziwiona pobudką o 4 rano;
- budzi się złe z powodu silnego głodu. Jeśli niemowlę porządnie przespało porę obiadu, ze snu może wyrwać je głód. Bądź na to przygotowana. Aby nie przedłużać czasu marudzenia dziecka, od razu po pobudce zaserwuj mu ciepły posiłek.
Polecamy: Plan dnia noworodka - jak ułożyć dziecku rytm dnia?
Gdy budzisz twardo śpiące niemowlę
- wstaje rozżalone i wściekłe na cały świat. Uspokojenie dziecka trwa zwykle tak długo, jakby mogło spać, gdybyś je nie budziła;
- jest niewyspane i wcale nie ma ochoty na przygotowany mu posiłek, a więc z obiadu o określonej porze i tak nici;
- zaburzasz zdrowy sen dziecka. Niemowlę, mimo długiego snu, może obudzić się zmęczone.
Zasady snu niemowlaka w dzień
- Drzemka, która trwa około dwie godziny, nie powinna zaczynać się później niż o godzinie trzeciej, czwartej, aby dziecko nie miało wieczorem problemu z zaśnięciem. Przyjmuje się, że między pobudką po drzemce a snem nocnym powinny upłynąć co najmniej trzy godziny.
- Nie budź dziecka gwałtownie, lecz np. otwórz drzwi do jego pokoju i pozwalaj na normalny domowy hałas – szczękanie drzwiami, zmywanie naczyń – te dźwięki pomogą dziecku łagodnie się wybudzić.
- Dwie drzemki w ciągu dnia zaburzają nocy sen? Czas na połączenie ich w jedną, czyli kładź dziecko później niż na pierwszą drzemkę i pozwól spać do oporu. Zwykle jedną drzemkę mają dopiero roczniaki, ale pamiętaj że każde dziecko śpi inaczej i już półroczniak przesypiający całą noc może potrzebować tylko jednej długiej dziennej drzemki.
Przeczytaj także: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?