Rodzice na każdym etapie rozwoju dziecka, zastanawiają się ile snu potrzebuje dziecko? Nie z bez powodu - efektywny sen jest warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka, a w przypadku dorosłych, gwarantuje normalne funkcjonowanie. Problemy ze snem u dzieci mogą zaburzać wiele procesów rozwojowych. Zapotrzebowanie na sen w ciągu doby maleje z czasem, kiedy dziecko staje się starsze.
Spis treści
- Ile snu potrzebuje dziecko?
- Problem ze snem u dziecka - czy brak snu może szkodzić dziecku?
- Problemy ze snem - przyczyny (dlaczego dziecko nie chce spać?)
- Jak pozbyć się problemów ze snem?
Ile snu potrzebuje dziecko?
- noworodek potrzebuje około 16 -18 godzin;- niemowlę półroczne (6-miesięczne) – około 14 godzin;- 1-2 letnie dziecko - 10-12 godzin;- dziecko do 16. roku życia – powinno spać średnio 8 godzin na dobę.
Należy jednak zauważyć, że różnice w potrzebie snu pomiędzy poszczególnymi dziećmi mogą być dość duże – niektóre chętnie kładą się spać, a inne śpią znacznie mniej niż wskazuje na to przeciętna. Po ukończeniu 4. roku życia, większość dzieci nie wymaga już snu w ciągu dnia.
Problem ze snem u dziecka - czy brak snu może szkodzić dziecku?
Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a rodzice nie obserwują innych niepokojących objawów (poza problemami ze snem), a lekarz znający dziecko nie znajduje odchyleń od normy w badaniu, najczęściej nie ma powodu do niepokoju. Większość zaburzeń snu u dzieci ustępuje samoistnie i prędzej czy później przesypiają one całą noc.
Przeczytaj: Higiena snu – jak zadbać o prawidłowy sen niemowlęcia?
W tym czasie należy się uzbroić w cierpliwość i w miarę możliwości zapewnić sobie pomoc rodziny czy znajomych, którzy pozwolą rodzicom przespać noc. Można również, w miarę możliwości, położyć się z dzieckiem spać w ciągu dnia.
Problemy ze snem - przyczyny (dlaczego dziecko nie chce spać?)
Jest wiele przyczyn zaburzeń snu, często bardzo typowe i prozaiczne:
- dziecko jest głodne,
- ma mokrą pieluszką,
- ma zbyt ciasne ubranko,
- w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi jest nieodpowiednia temperatura,
- brak obecności rodzica w pokoju, w którym przebywa dziecko również może zaburzać sen.
Należy starać się wyeliminować te przyczyny. Niemowlęta potrzebują zwykle stałego planu dnia, wszelkie zmiany w rutynowych czynnościach mogą zaburzać nocny odpoczynek.
Dowiedz się: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?
Nocne wybudzenia mogą być spowodowane dolegliwościami bólowymi związanymi z rozwijająca się infekcją, alergią, ząbkowaniem, bólami brzucha, na przykład po podaniu nowego pokarmu, chorobami neurologicznymi, w części przypadków przyczyna nie udaje się ustalić.
Jak pozbyć się problemów ze snem?
Poza typowymi problemami zaburzeń snu mogą występować również inne, groźniejsze. Zalicza się je do grupy parasomnii, które polegają na występowaniu niechcianych, mimowolnych zaburzeń ruchowych i innych odczuwanych subiektywnie zjawisk podczas przejścia między czuwaniem i snem, w czasie wybudzeń ze snu bez szybkich ruchów gałek ocznych oraz w trakcie samego snu z szybkimi ruchami gałek ocznych.
Sprawdź: Zaburzenia snu u niemowląt. Przyczyny problemów ze spaniem u dzieci
Parasomnie podzielono na 3 grupy:
- zaburzenia wybudzenia (wybudzenie z dezorientacją, somnambulizm, lęki nocne),
- parasomnie związane za snem REM (zaburzenia zachowania w czasie snu REM, nawracające izolowane porażenie przysenne i koszmary senne),
- inne postacie parasomnii (moczenie nocne, zaburzenia odżywiania związane ze snem i inne).
Podsumowując, problemy ze snem u dzieci, na ogół przemijające, mogą być wywołane wieloma czynnikami i przyjmować różny charakter. Zawsze warto zabrać dziecko do lekarza i się skonsultować.