Jak uśpić dziecko bez płaczu i nerwów? Cztery metody usypiania

2021-11-08 15:27

Wypracowanie modelu szybkiego i bezproblemowego usypiania dziecka zajmuje trochę czasu. Jak przygotować je do zaśnięcia, żeby uniknąć codziennego płaczu? Poznajcie cztery skuteczne metody usypiania niemowlaka!

Sen dziecka

i

Autor: thinkstockphotos.com Jeśli dziecko codziennie chodzi spać o tej samej porze, nie ma problemu z zasypianiem.

Usypianie dziecka może być prawdziwą gehenną. Jeśli maluch jest rozdrażniony i długo marudzi przed zaśnięciem, trzeba nad tym problemem trochę popracować. Odpowiedzi na pytanie jak uśpić dziecko jest kilka, najlepiej przetestować je wszystkie i wybrać odpowiednią dla swojej pociechy. Oto cztery skuteczne metody usypiania.

Spis treści

  1. Jak uśpić dziecko wprowadzając stały rytm dnia?
  2. Jak uśpić dziecko stosując metodę Ferbera?
  3. Metoda usypiania dziecka Tracy Hogg
  4. Metoda stopniowego zwiększanie dystansu
Usypianie dzieci

Jak uśpić dziecko wprowadzając stały rytm dnia?

Jedną z metod na uśpienie dziecka, jest przyzwyczajenie go do zasypiania o tej samej porze dnia. To równie ważne, co spożywanie regularnych posiłków - dzięki temu organizm wpada w rytm i może prawidłowo funkcjonować.

Przyzwyczajenie do stałych pór odpoczynku jest ważne nie tylko organizmu, ale i dla samego dziecka. Jeśli malec będzie nauczony, że po kąpieli nie ma już zabawy, jedzenia ani innych atrakcji, nie będzie się buntował, a ty unikniesz walki o położenie się do łóżeczka.

Czytaj również: Kołysanki dla dzieci pomogą ci delikatnie utulić najmłodszych do snu

Usypianie noworodka - jak usypiać noworodka bez kołysania?

Jak uśpić dziecko stosując metodę Ferbera?

Metoda Ferera jest kontrowersyjna dla wielu rodziców. Polega na stopniowym przyzwyczajaniu dziecka do przebywania samemu w pokoju. Maluchy najczęściej nie chcą spać, ponieważ boją się ciemności i uczucia, że mama nagle zniknęła. Aby temu zapobiec, należy codziennie wydłużać czas naszego zniknięcia z pokoju.

- Na początku warto zostawić dziecko same w pokoju na 5 minut. Nie powinniśmy wejść do pokoju, nawet jeśli dziecko zacznie płakać. Po 5 minutach wchodzimy do pokoju, ale nie wyjmujemy malucha z łóżeczka. Możemy go pogłaskać, uspokoić w inny sposób. Później znowu wychodzimy z pokoju i wracamy po kolejnych 5 minutach. I tak codziennie wydłużamy ten czas do 15, 20 minut - mówi psycholog Marlena Trąbińska-Haduch.

Metoda usypiania dziecka Tracy Hogg

Metoda ta polega na nauce samodzielnego usypiania, której towarzyszą rodzice, zapewniając dziecku poczucie bezpieczeństwa. Według Tracy Hogg rodzice powinni odkładać dziecko do spania, kiedy tylko jest senne. Może wtedy trzeć oczka, przytulać się do rodziców, kłaść na poduszce. Jak tylko pojawią się takie sygnały - odkładamy dziecko do łóżeczka, głaszcząc czy masując po pleckach.

Gdy dziecko płacze i nie możemy go uspokoić bierzemy je na ręce, a kiedy się uspokoi odkładamy znów do łóżeczka. Tak wygląda cały proces usypiania, który początkowo może trwać ponad godzinę, ale konsekwencja sprawi, że z czasem dziecko będzie zasypiało dużo szybciej.

Czytaj również: Nauka samodzielnego usypiania. Sposoby na szybki sen malca

Łóżeczka dostawne. Wybierz z nami najlepsze łóżeczko dostawne- przegląd

Metoda stopniowego zwiększanie dystansu

Metoda stopniowego zwiększania dystansu może się okazać najbardziej czasochłonna, ale dziecko nie odczuwa szoku, kiedy jest pozostawiane samo w łóżeczku. Naukę usypiania rozkładamy na kilka dni. Początkowo odkładamy dziecko do łóżeczka, a rodzic siada obok.

Możemy głaskać i masować malucha, a kiedy płacze staramy się uspokoić go bez wyjmowania z łóżeczka. Kolejne dni to zwiększanie dystansu, najpierw siadamy metr od łóżeczka, potem dwa, aż w końcu opuścimy pokój.