Fundacja Wcześniak: z jakiej pomocy mogą korzystać rodzice wcześniaków? Pomoc rodzicom wcześniaków

Fundacja Wcześniak została założona z myślą o pomocy rodzicom wcześniaków. Inicjatywą założenia fundacji było osobiste doświadczenie państwa Makaruków, którzy zostając rodzicami wcześniaka, zaobserwowali, jak wiele jest do zrobienia w kwestii udzielenia wsparcia, informacji oraz wiedzy na temat wcześniaków pozostałym rodzicom. Fundacja Wcześniak: z jakiej pomocy mogą korzystać rodzice wcześniaków?

Fundacja Wcześniak

i

Autor: thinkstockphotos.com Fundacja Wcześniak pomaga rodzicom przedwcześnie urodzonych dzieci.

Spis treści

  1. Fundacja Wcześniak tematem tabu?
  2. Fundacja Wcześniak to przede wszystkim wsparcie dla rodziców
  3. Fundacja Wcześniak: pomoc dla rodziców wcześniaków krok po kroku

Podstawowym założeniem działalności Fundacji Wcześniak jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat rozwoju i funkcjonowania wcześniaków. Na stronie internetowej www.wczesniak.pl, rodzice mogą zapoznać się z przygotowanymi przez specjalistów artykułami, dotyczącymi opieki i pielęgnacji nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym, zarówno w szpitalu, jak i w domu. Dodatkowo moduł: „Poznaj losy innych wcześniaków” umożliwia rodzicom zaznajomienie się z historiami innych rodzin. Działanie to pozwala  zbudować rodzicom poczucie, że nie są sami. Historie innych wcześniaków pomagają  uwolnić emocje i lęki, skonfrontować je i zrozumieć. Opowieści te również są źródłem cennych rad i wskazówek, które przez to, że pisane ręką rodziców są z perspektywy matki czy ojca wcześniaka lepiej rozumiane, aniżeli najlepsze naukowe publikacje. Jest to mechanizm naturalny, związany z emocjonalną identyfikacją i poczuciem wspólnego losu, stąd tez rola takich artykułów bywa nieocenioną pomocą w początkowych okresach bycia rodzicem wcześniaka.

Czytaj także: >> Moje dziecko jest wcześniakiem. Co to dla mnie oznacza? >>

Fundacja Wcześniak tematem tabu?

Na szczęście w mediach i w literaturze fachowej pojawia się coraz więcej publikacji, dotyczących funkcjonowania i rozwoju wcześniaków. Jednakże w niedalekiej przeszłości temat ten nie cieszył się powodzeniem, o czym przekonali się założyciele fundacji. Stąd też obecnie fundacja dba o to, aby rodzice mieli dostęp do fachowej literatury oraz publikacji zarówno polskich, jak i zagranicznych naukowców i osób zajmujących się tematyką dzieci przedwcześnie urodzonych. Fundacja stara się również dostarczać wiedzy natury czysto organizacyjnej np. gdzie można zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, środki higienicznie i ubrania dla wcześniaków.

Fundacja Wcześniak to przede wszystkim wsparcie dla rodziców

Wiedza, wiedzą, jednakże podzielenie się wątpliwościami, rozmowa z innymi rodzicami jest niezbędna formą pomocy, szczególnie w pierwszych miesiącach bycia rodzicem wcześniaka. Pomysł utworzenia grup wsparcia w poszczególnych miastach przyjął się niezwykle dobrze i jest on stale rozwijany. Fundacja udostępnia dane, dotyczące miejsca, terminów spotkań oraz osób kontaktowych, sprawujących pieczę nad funkcjonowaniem grup w poszczególnych miastach. Dodatkowym ogniwem wsparcia rodziców wcześniaków jest program Mentor. Jest to program, którego działanie ma na celu wsparcie świeżo upieczonych rodziców wcześniaków przez osoby, które już tego doświadczyły. Ideą jest podzielenie się wątpliwościami, wysłuchanie, udzielanie rad i porad przez rodzica-mentora. Mentor to osoba, którego dziecko jest już starsze, ma zatem szersze doświadczenie, dotyczące poszczególnych etapów rozwoju, jego stosunek emocjonalny jest również bardziej wyważony. Pozwala to świeżym rodzicom wcześniaków nabrać dystansu, uspokoić się i spojrzeć w przyszłość z nadzieją.

Czytaj także: >> Kangurowanie wcześniaka: dlaczego jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju? >>

Fundacja Wcześniak: pomoc dla rodziców wcześniaków krok po kroku

Rozwój Fundacji Wcześniak pozwolił na stworzenie dodatkowych obszarów działań na rzecz pomocy rodzicom. Fundacja udostępniała poradnik, dotyczący rozwoju dziecka. Ukazał się on w 110 tys. egzemplarzach. Dodatkowo na stronie można zapoznać się z bogato ilustrowanym publikacjami, mającymi charakter poradnikowy, które opisują postępowanie podczas pielęgnacji wcześniaka krok po kroku.

Fundacja co roku bierze udział oraz wspiera inicjatywy grup wsparcia w poszczególnych miastach, podczas organizacji Światowego Dnia Wcześniaka, przypadający na 17 listopada. Jest to czas spotkań, licznych prelekcji i wykładów poświęconych życiu i rozwojowi wcześniaków. Jest to również dobry moment na rozmowy, dotyczące problemów z jakimi borykają się rodzice wcześniaków oraz szukania rozwiązań i poszerzania form pomocy.

Fundacja Wcześniak powołała również do życia ośrodek diagnostyczno-rehabilitacyjno-edukacyjny o nazwie Centrum Wrześniaka i Małego Dziecka w Dąbrowie Górniczej. Ośrodek oferuje dla rodziców wcześniaków wielospecjalistyczną pomoc  w oparciu o konsultacje interdyscyplinarne z kilkoma specjalistami w danej dziedzinie. Rodzice mogą skorzystać również z pakietów rehabilitacyjnych dostosowanych do potrzeb dzieci. W ośrodku oferowane są również konsultacje pedagogiczne, psychologiczne i logopedyczne. Fundusze na rzecz działania Centrum wspierane są zarówno przez pozyskany 1 proc. z podatku, fundusze europejskie, sponsorów oraz darczyńców.

Fundacja jest dodatkowo organizatorem kampanii O!Słoń Wcześniaka, działającej przy patronacie Polskiego Towarzystwa Neontologicznego organizując spotkania edukacyjne dla lekarzy, pielęgniarek i lekarzy.

Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem