Według doktora Benjamina Hardinga, neonatologa z kalifornijskiego Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Loma Linda, dzieci urodzone przed 35. tygodniem ciąży spędzają w inkubatorze od kilku dni do kilku miesięcy. To czas bardzo trudny dla rodziców, nie tylko w czasie pandemii (nie wszystkie szpitale pozwalały wówczas na pobyt opiekunów na oddziale wcześniaków).
Jak pomóc sobie w tej trudnej sytuacji i jak oswoić lęk i smutek z powody przedwczesnych narodzin swojego dziecka?
Spis treści
- Stres i lęk rodziców wcześniaka
- Domagaj się informacji
- Włącz się w opiekę nad dzieckiem
- Ciesz się z każdego sukcesu
- Akceptuj pomoc
- Znajdź czas dla siebie
Stres i lęk rodziców wcześniaka
Jeśli jesteś mamą wcześniaka, a twoje dziecko przebywa właśnie w szpitalu, rozumiesz to doskonale. Od momentu porodu jesteś zestresowana i przerażona tym, co was spotkało. Czekałaś z utęsknieniem na narodziny dziecka, szykowałaś łóżeczko i ubranka, tymczasem twoje maleństwo leży w inkubatorze w samej pieluszce, podpięte do rurek i piszczących aparatów.
Nie możesz go przytulić ani nakarmić. Walczysz z lękiem o zdrowie dziecka, niepewnością wynikająca z braku wiedzy na temat wcześniactwa, a także z poczuciem winy, że może zrobiłaś coś nie tak, co spowodowało poród przed terminem. Zdaniem specjalistów, przedwczesny poród prawie nigdy nie jest winą matki i jej zaniedbań. Warto o tym pamiętać, gdy będziesz stawić czoła sytuacji i radziła sobie z emocjami. W jaki sposób pokonać stres, aby być silną dla swojego dziecka?
Czytaj również: Czego potrzebuje wcześniak? Przydatne sprzęty i dobra atmosfera
Moje dziecko jest wcześniakiem - co to oznacza? [PORADNIK dla rodziców]
Domagaj się informacji
Jeśli masz dziecko na oddziale dla wcześniaków, bądź w stałym kontakcie z lekarzami. Pytaj ich o wszystko i żądaj informacji. Skup się na zdobyciu wiedzy, na temat wcześniactwa – to co nie znane, budzi większy lęk. Nie bój się zadawania pytań na temat postępowania medycznego, leczenia, problemów, które się pojawiają. Brak pełnych informacji pogłębi tylko twój stres.
Dobrym pomysłem są rozmowy z innymi rodzicami mającymi taki sam problem. Możesz zapisać się na fora rodziców wcześniaków - znajdziesz tam nie tylko zrozumienie, ale i wiele cennych rad.
Włącz się w opiekę nad dzieckiem
Dr Harding ze Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Loma Linda radzi, aby rodzice wcześniaków włączyli się w opiekę nad dzieckiem – oczywiście w miarę możliwości. Daje to poczucie panowania nad sytuacją i możliwość bezcennego kontaktu z dzieckiem.
Wystarczy, że będziesz odciągać pokarm lub przynosić pieluszki z domu – zaoferuj taki wkład w opiekę nad malcem, na jaki pozwala ci sytuacja.
Pamiętaj, że nawet w czasie COVID–u kobiety miały prawo do przebywania z dzieckiem. Od stycznia 2021 rodzice wcześniaków mogą wejść na oddział już od siódmego dnia po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19. To zalecenie konsultanta krajowego i ministerstwa zdrowia, które powinno być respektowane przez wszystkie szpitale.
Ciesz się z każdego sukcesu
Pobyt dziecka na oddziale dla wcześniaków to ogromny problem, dlatego próbuj pokonać smutek i rozczarowanie każdym małym sukcesem – przyrost wagi noworodka, wypite mleko, odłączenia od aparatury – to prawdziwe powody do świętowania.
Notuj informacje o rozwoju i postępach dziecka oraz wyznaczaj sobie krótkoterminowe cele, które maluch osiąga — album z wycinkami o czasie spędzonym na OIOM-ie będzie kiedyś dla was pięknym wspomnieniem.
Czytaj również: Zero separacji mamy i wcześniaka! Międzynarodowa akcja w czasie pandemii
Powikłania i problemy zdrowotne, jakie zagrażają wcześniakom
Akceptuj pomoc
Jesteś w wyjątkowej i trudnej sytuacja, dlatego nie wstydź się prosić albo przyjmować czyjejś pomocy. Zaakceptuj wsparcie rodziny i przyjaciół – zwłaszcza jeśli w domu zostało starsze dziecko.
Czasami nieproszone rady lub trudne pytania, niepotrzebnie potęgują strach rodziców. Lepiej tego unikać, dlatego jeśli znajomi pytają cię o maluszka, a jest to dla ciebie męczące lub przykre, powiedz im to. Na pewno zrozumieją, a ty będziesz się lepiej czuła odbierając telefony od nich.
Znajdź czas dla siebie
Im bardziej jesteś zmęczona, tym trudniejsza i frustrująca może być dla ciebie cała sytuacja. Chociaż wydaje ci się, że nie możesz odstąpić dziecka na krok, bo bez ciebie nie da sobie rady, pamiętaj o sobie.
Musisz mieć się do walki o zdrowie malca, dlatego wysypiaj się, jedz i odpoczywaj. Im będziesz mieć lepsze samopoczucie, tym więcej dobrych emocji przekażesz swojemu dziecku.