Muzyka dla wcześniaków stymulująca ich rozwój

2021-11-17 12:07

Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.

Światowy Dzień Wcześniaka

i

Autor: Getty images Muzyka dla wcześnika

Projekt powstał z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 2021. Przygotowała go Fundacja Koalicja dla wcześniaka we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci i Muzeum Łazienki Królewskie.

Polecamy: Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Muzyka klasyczna i piosenki dla wcześniaków

W ramach projektu podopieczni Funduszu, stypendyści Programu ZDOLNI nagrali utwory muzyki klasycznej, które mają służyć wcześniakom i ich rodzicom – uspokajać i relaksować lub aktywizować w ciągu dnia.

Powstały również dwie specjalnie skomponowane piosenki dla wcześniaków - „Powitanie dnia” oraz „Kołysanka dla wcześniaka". Piosenki napisał i skomponował Mateusz Fandri, aby rodzice wcześniaków mogli je śpiewać swoim dzieciom, bo w stymulacji słuchu głos rodzica ma największą moc.

– Nic nie zastąpi głosu mamy i taty. Zachęcam rodziców wcześniaków do śpiewania podczas codziennych czynności, takich jak: karmienie, kangurowanie, przewijanie, kąpanie, usypianie. Kojący głos rodzica może zdziałać cuda. Bardzo bym chciała, by nasze dwie piosenki wpisały się na stałe w plan dnia rodzin wcześniaków. Dzieci uwielbiają rytuały, zachęcam, by przy nagranym akompaniamencie muzycznym rozpoczynać i kończyć dzień piosenkami, które są dedykowane wcześniakom– mówi Agata Fandri, muzykoterapeuta.

Utwory przygotowane w ramach projektu Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych można znaleźć na kanale Fundacji na YouTubie oraz w aplikacji streamującej muzykę – Spotify, jak też na profilach IG i FB i stronie internetowej Koalicji dla wcześniaka.

Przeczytaj także: Jesteś mamą wcześniaka? Sprawdź, jak sobie radzić z lękiem i stresem