Spis treści
- Jakie problemy zdrowotne mogą utrudniać wcześniakowi zdrowy start w życie?
- Bardzo często wcześniaki mają problemy z oczami, czy to prawda?
- Czy wcześniaki są szczepione tak samo jak dzieci urodzone o czasie? Czy wymagają innych szczepień?
- Obejrzyj film: W Polsce rodzi się coraz więcej wcześniaków. Z czego to wynika?
Jakie problemy zdrowotne mogą utrudniać wcześniakowi zdrowy start w życie?
- Wcześniaki, szczególnie te urodzone przed ukończeniem 32. tygodnia ciąży, często nie mogą samodzielnie oddychać, ponieważ ich płuca są niedojrzałe. Oddycha za nie respirator, bez którego nie miałyby szansy na przeżycie.
Niewydolność oddechowa wcześniaków wynika też z braku substancji odpowiadającej za sprawność pęcherzyków płucnych – surfaktantu. Dzięki postępowi medycyny już od wielu lat możemy podawać tę substancję dotchawiczo.
Kolejnym problemem wcześniaków jest podatność na zakażenia. Dziecko urodzone w terminie chronią przed zakażeniami przeciwciała przechodzące przez łożysko w ostatnich tygodniach ciąży i po urodzeniu wraz z pokarmem matki. Wcześniak jest ich pozbawiony, a przez to nieodporny, narażony m.in. na zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki. Dlatego od 2011 r. szczepienia wcześniaków przeciwko tym bakteriom są obowiązkowe i bezpłatne.
Czytaj: Wcześniak w domu: wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka
Bardzo często wcześniaki mają problemy z oczami, czy to prawda?
- Wcześniactwo wiąże się też z zagrożeniem uszkodzenia wzroku – retinopatią wcześniaczą. Przyczyną tego schorzenia jest niedojrzałość siatkówki, a dodatkowo toksyczny wpływ długotrwałego leczenia tlenem. Nadmiar tlenu może też powodować wiele innych chorób.
Źle wpływa na płuca, wywołując ich uszkodzenie – dysplazję oskrzelowo-płucną. Musimy jednak pamiętać, że tlenoterapia i inwazyjne leczenie w oddziałach intensywnej terapii wcześniaków to wybór mniejszego zła dla ratowania życia dziecka. Tlen jest lekiem, dzięki któremu organizm jest dotleniony i może prawidłowo funkcjonować.
Czytaj: Zez u noworodka - przyczyny i leczenie
Wcześniak to dziecko urodzone przed planowanym terminem porodu – między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co roku w Polsce rodzi się przedwcześnie ok. 28 000 dzieci ważących nawet poniżej 1000 g. To niemal co dziesiąte dziecko przychodzące na świat. Udaje się ratować dzieci o dojrzałości poniżej 28. tygodnia ciąży (poród skrajnie przedwczesny), o ekstremalnie małej masie ciała: 500–999 g! W ostatnich latach obserwuje się wzrost odsetka porodów przedwczesnych. Wcześniaki są 10-krotnie bardziej narażone na zakażenia dolnych dróg oddechowych niż dzieci urodzone o czasie.
Czy wcześniaki są szczepione tak samo jak dzieci urodzone o czasie? Czy wymagają innych szczepień?
- Szczepienia przewidziane w „kalendarzu szczepień” wykonuje się na oddziale już po szóstym tygodniu życia, niezależnie od dojrzałości i urodzeniowej masy ciała wcześniaka, oczywiście po unormowaniu się jego stanu. Zaletą tego jest możliwość reagowania lekarzy na ewentualne działania niepożądane po szczepieniu, które mogą pojawić się u wcześniaków.
Czytaj: Rozwój wcześniaka: sprawdź, jak rozwija się wcześniak
Obejrzyj film: W Polsce rodzi się coraz więcej wcześniaków. Z czego to wynika?
miesięcznik "M jak mama"