Spis treści
- Kiedy najlepiej kupować biustonosz do karmienia?
- Jak dopasować stanik do karmienia
- Cechy dobrego biustonosza do karmienia
- Biustonosz do karmienia - z fiszbinami czy bez
- Jaki biustonosz do karmienia na noc?
- BIUSTONOSZE DO KARMIENIA. WYBÓR 2021
Z poradnika dowiesz się:
- Kiedy najlepiej kupić biustonosz do karmienia
- Jak dopasować stanik laktacyjny
- Cechy dobrego biustonosza
- Z fiszbinami czy bez
- Biustonosz do karmienia na noc
- Biustonosze do karmienia - WYBÓR 2017
Biustonosz do karmienia musi przede wszystkim dobrze podtrzymywać biust. Bez odpowiedniego podtrzymania piersi wiotczeją, tracą kształt, a skóra na dekolcie rozciąga się. W efekcie noszenia źle dobranego stanika podczas karmienia mogą pojawić się zatory. Jak zatem wybrać najodpowiedniejszy biustonosz do karmienia? Najważniejszy jest dobrze dobrany rozmiar stanika.
____________________________________________
Mam pytanie do bardziej doświadczonych"karmiących"... Jaki macie "patent" na dobranie stanika do karmienia przed urodzeniem dziecka? Zostało mi jeszcze 5 tyg do terminu ale chciałabym już mieć z głowy ten zakup. Czytałam jednak, że po porodzie piersi rosną jeszcze co najmniej rozmiar albo dwa...to skąd mam wiedzieć jak duży ten stanik ma być? - pisze na forum.mjkamama24.pl Vikingowa.
____________________________________________
Kiedy najlepiej kupować biustonosz do karmienia?
Najlepiej jest kupić biustonosz do karmienia jak najpóźniej – najwcześniej na miesiąc przed porodem. Na początku laktacji biust jeszcze się powiększy, toteż miseczka zwykle powinna być o rozmiar większa, a obwód ciaśniejszy niż ten, którego potrzebujesz przed porodem. Większa miseczka przyda się też, gdyby trzeba było wsunąć pod stanik okład z kapusty na bolącą pierś czy wkładkę laktacyjną, która ochroni ubranie przed wyciekającym mlekiem.
Czytaj: Karmienie piersią - najważniejsze informacje, które musi znać mama
Jak dopasować stanik do karmienia
Wielkość piersi w czasie może zmieniać się kilka razy na dobę. Przed karmieniem – zwłaszcza na początku laktacji – są one duże i ciężkie, w późniejszym czasie natomiast znacznie się zmniejszają. Należy zatem wybierać biustonosze do karmienia wykonane z dzianin, które dobrze dopasowują się do ciała. Dzięki temu stanik będzie prawidłowo podtrzymywał piersi, niezależnie od tego, czy są będą pełne mleka, czy nie. Biustonosz do karmienia jest właściwie dopasowany jeśli:
- Złączenie miseczek przylega do mostka, górna krawędź miseczek nie wbija się w piersi, piersi nie wylewają się z miseczek
- Fiszbiny obejmują całą dolną część biustu, nie wbijają się w pierś z boku ani z przodu.
- Ramiączka nie wrzynają się w ramiona ani z nich nie spadają.
- Obwód nieruchomo przylega do pleców, nie przesuwa się do góry, jego tylna część znajduje się na tym samym poziomie co z przodu.
____________________________________________
Moim zdaniem biustonosz do karmienia może być i ładny i wygodny i praktyczny... trzeba tylko poszukać i zainwestować trochę funduszy - zapewnia forumowiczka i mama UltraEmerald73
____________________________________________
Cechy dobrego biustonosza do karmienia
- Tkanina miseczek
Powinna być nierozciągliwa, najlepiej, jeśli jest zrobiona z nowoczesnych, oddychających, miłych w dotyku włókien syntetycznych lub bawełny z dodatkiem takich włókien. Czysta bawełna nie jest wcale najlepszą tkaniną na staniki – długo schnie i rozciąga się.
- Odpinane miseczki
W nowoczesnych stanikach do karmienia są standardem. Sprawdź, czy zapięcie można wygodnie i łatwo odpiąć i zapiąć jedną ręką. Najczęściej stosowane zapięcie to klips z przodu. W większości modeli po odpięciu miseczki pierś nadal jest częściowo podtrzymywana przez miniramiączko lub pas materiału – wygląda to tak, jakby w miseczce biustonosza otwierało się „okienko”. Czasami te podtrzymujące paseczki mogą uwierać – zwróć na to uwagę przy przymierzaniu. Niektóre mamy wolą staniki z paskami podtrzymującymi miseczkę tylko po bokach, żeby ssące dziecko mogło przytulić się do piersi, a nie do materiału.
- Konstrukcja umożliwiająca całkowite odsłonięcie piersi
To coraz częściej spotykane rozwiązanie sprawia, że dziecko ma najlepszy kontakt z mamą, co pozytywnie wpływa na jego rozwój emocjonalny.
- Termicznie tłoczone miseczki, wykończone bawełną o właściwościach antybakteryjnych
To dobre rozwiązanie na początek laktacji oraz nieuregulowany cykl napływu. Miseczki takie dopasowują się do zmieniających się pod względem rozmiaru piersi, a brak drutów zapobiega uciskowi na kanaliki mlekowe. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy piersi są najbardziej wrażliwe – na początku karmienia oraz w czasie ciąży.
Biustonosz do karmienia - z fiszbinami czy bez
Biustonosze do karmienia z fiszbinami długo były sprawą kontrowersyjną. Jednak duży biust nie jest dobrze podtrzymywany bez fiszbin, dlatego w ciągu dnia warto nosić ten typ bielizny. Oczywiście pod warunkiem, że prawidłowo się ją dobierze. Fiszbiny w biustonoszach do karmienia mogły się przyczyniać do problemów zdrowotnych (zatkanie kanalików mlekowych, zapalenie piersi), dlatego konsultantki laktacyjne odradzały ich stosowanie. Stanik bez fiszbinów nie może jednak we właściwy sposób podtrzymywać dużych piersi, dlatego warto skorzystać z modelu z fiszbinami, trzeba tylko prawidłowo go dobrać (fiszbina powinna obejmować pierś, a nie leżeć na niej). Firmy bieliźniarskie uwzględniły te zastrzeżenia i wyeliminowały metalowe druty, zastępując je fiszbinami elastycznymi
____________________________________________
Najlepiej mieć kilka - z fiszbinami na dzień, bez fiszbinów - na noc. Osobiście radziłam sobie również z karmieniem nosząc zwyczajny biustonosz - pisze koniczynka13.
____________________________________________
Jaki biustonosz do karmienia na noc?
Przez pierwsze tygodnie po porodzie warto mieć także stanik na noc – wypływ mleka może być tak duży, że będziesz musiała używać wkładek laktacyjnych. Wiele mam woli spać w staniku także dlatego, że w czasie laktacji ich piersi stają się ogromnie wrażliwe. Idealny biustonosz na noc jest delikatny, miękki i elastyczny, bez szwów i fiszbinów. Sympatyczną alternatywą dla stanika do spania może być bawełniany top. Takie staniki-topy, rozciągliwe, oferowane są zwykle w rozmiarówce konfekcyjnej. Stanik na noc nie musi być tak perfekcyjnie dopasowany jak stanik dzienny – najważniejsze, by był miękki i komfortowy w noszeniu.
BIUSTONOSZE DO KARMIENIA. WYBÓR 2021
Zalety:
- Idealnie zbiera biust do środka, zaokrąglając go i nadając mu ładny kształt;
- Doskonale podtrzymuje piersi;
- Biustonosz ma czterostopniową regulację obwodu i łatwe w użyciu zapięcie miseczki typu Quick-Click.
Zalety:
- Dopasowuje się do sylwetki, zapewniając komfort noszenia.
- Nie ma fiszbin, szwów, jest wykonany z elastycznego materiału.
- Antyalergiczny, bakteriostatyczny, oddychający, dobrze odprowadza wilgoć, zachowując optymalną ciepłotę ciała.
- Lekko usztywniona miseczka pokryta jest od wewnętrznej strony czystą, 100-proc. bawełną.
- Biustonosz ma dwurzędową haftkę o trzystopniowej regpacji obwodu, odporne na rozciąganie ramiączka oraz wygodny klips umożliwiający odpinanie oraz zapinanie jedną ręką.
Zalety:
- Komfortowy biustonosz wykonany z delikatnej, miłej w dotyku dzianiny o właściwościach antybakteryjnych.
- Ma wysokie miseczki bez fiszbin
- Wygodne zapięcie
- Regulowane ramiączka.
Zalety:
- Komfortowy biustonosz dla mam karmiących, z miękką, wygodną miseczką;
- Nie ma wmontowanych fiszbin, dzięki czemu jest wygodny i nie uciska ciała;
- Idealnie sprawdzi się także podczas snu.