Co 3 godziny czy "na żądanie"? Nie daj się zwieść. Sprawdzamy, jak często musisz karmić

Ile razy karmić noworodka piersią? A ile butelką? Jak długo karmić co 3 godziny? A może lepiej podawać pierś i butelkę na żądanie? Pytania się mnożą, a odpowiedź na nie jest ważna, by maluszek się najadał i przybierał na wadze prawidłowo.

Co 3 godziny czy na żądanie? Nie daj się zwieść. Sprawdzamy, jak często musisz karmić

i

Autor: Getty Images Co 3 godziny czy "na żądanie"? Nie daj się zwieść. Sprawdzamy, jak często musisz karmić

Ile powinien jeść noworodek, żeby się najadał i przybierał na wadze prawidłowo? To zależy od sposobu karmienia i zapotrzebowania kalorycznego. W pierwszych dobach noworodek wypija ok. 20 ml mleka, w 7. dobie już około 60-70 ml. Noworodek ma malutki żołądek - wielkości swojej piąstki.

Noworodek ma malutki żołądek – jest on wielkości jego piąstki. Nie może więc najeść się na zapas. Gdy naraz zje więcej, niż kilkadziesiąt mililitrów pokarmu, najprawdopodobniej go uleje. Dlatego karmienie, oprócz spania (i wydalania), to jedna z tych czynności, którą najczęściej wykonuje się przy nowo narodzonym dziecku.

Pokarm mamy trawiony jest szybciej, niż mieszanka modyfikowana, dlatego to, jak często karmić niemowlaka, zależy od sposobu karmienia oraz od jego zapotrzebowania kalorycznego – a to z kolei od ruchliwości dziecka i tego, czy raczej jest spokojne, czy płaczliwe. To, że noworodek jest głodny, łatwo poznać: cmoka wtedy ustami, wierci się, a wzięty na ręce odwraca główkę w kierunku piersi.

Spis treści

  1. Ile powinien jeść noworodek?
  2. Jak często powinno się karmić piersią?
  3. Jak często karmić noworodka butelką?
  4. Jak często karmić niemowlaka?
  5. Czy budzić noworodka na karmienie?
Karmienie piersią po cesarce

Ile powinien jeść noworodek?

Przeciętny, zdrowy i urodzony o czasie noworodek tuż po narodzinach potrzebuje około 91-95 kcal/kg masy ciała na dobę. Zazwyczaj w pierwszych trzech dobach życia nie zjada jednak wiele – w trakcie jednego karmienia ilość pokarmu zwykle nie przekracza 20 ml (wtedy też malec chudnie, tracąc około 10 proc. wagi urodzeniowej).

Ilość pokarmu stopniowo wzrasta, bo z każdym dniem rośnie również zapotrzebowanie kaloryczne. W siódmej dobie życia malec może w trakcie jednego karmienia wypijać nawet 60-70 ml mleka, w czternastej – nawet 100 ml i więcej. Do końca pierwszego miesiąca życia potrzebował będzie na dobę ok. 600-700 ml mleka na dobę (co dostarczy ok. 120 kcal/kg masy ciała).

Karmiąc butelką, bardzo łatwo sprawdzić, czy maluszek zjada tyle, ile powinien – wystarczy kontrolować, ile mleka zostało po karmieniu i raz na dobę sumować te ilości. W przypadku karmienia piersią jest trochę trudniej, bo nie sposób zliczyć ilości mleka, jakie wypił maluszek. To, czy jest najedzony, można jednak sprawdzić w inny sposób. Możesz być pewna, że noworodek karmiony piersią je tyle, ile powinien, jeśli po karmieniu wypluwa pierś i spokojnie zasypia, brudzi kilka pieluszek w ciągu doby (zwykle od 6 do 8), i prawidłowo przybiera na wadze – to znaczy, z każdym kolejnym tygodniem waży minimum 150 gram więcej.

Zobacz także: Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Jak często powinno się karmić piersią?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: tak często (i tak długo), jak się tego domaga. Co nie znaczy jednak, że ilość karmień jest taka sama przez cały okres noworodkowy. Pierwsze w życiu karmienie tuż po narodzinach zaspokaja głód na kilka godzin. W drugiej dobie życie maleństwo chce ssać niemal bez przerwy.

Przez następne dni również można mieć wrażenie, że bezustannie „wisi” na piersi, domagając się następnego karmienia niemalże natychmiast po zakończeniu poprzedniego. To stan przejściowy, wynikający z faktu, że taki maluch nie potrafi jeszcze długo ssać, a na początku karmienia pokarm jest bardziej wodnisty (tłustszy robi się dopiero po pewnym czasie), co nie zaspokaja zapotrzebowania energetycznego. 

Już po kilku dniach ilość karmień powinna powoli zacząć się stabilizować.

Niemowlaka należy karmić mniej więcej co półtorej, dwie godziny (również w nocy), co daje 8-12 karmień na dobę. Dotyczy to miesięcznego noworodka.

Jedno karmienie powinno trwać nie krócej, niż 20 minut (po 10 minut na każdą pierś). Stopniowo, gdy dziecko nauczy się ssać dłużej, ilość karmień będzie się zmniejszała.

Jak często karmić noworodka butelką?

Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym jedzą rzadziej, niż karmione piersią, bo mieszanka trawiona jest wolniej, niż pokarm kobiecy. Zazwyczaj malucha karmić trzeba co trzy godziny, a wielkość porcji mieszanki określona jest na opakowaniu. Zalecana ilość karmień na dobę to 7, a podczas każdego malec powinien zjeść porcję 100-130 ml (90 ml wody zmieszana z trzema miarkami proszku lub 120 ml wody zmieszana z czterema miarkami proszku).  Rzadko, które dziecko zjada jednak tyle podczas jednego karmienia, zwłaszcza w pierwszych dniach życia niemowlaka – zazwyczaj maluchy domagają się jedzenia częściej, za to zjadają na raz mniejsze porcje.

Warto wiedzieć

Jak często karmić niemowlaka?

  • niemowlaka karmionego piersią należy karmić mniej więcej co półtorej, dwie godziny (również w nocy), co daje 8-12 karmień na dobę
  • niemowlaka karmionego butelką należy karmić co trzy godziny, czyli około 7 razy na dobę

Czy budzić noworodka na karmienie?

Zdarza się, że w porze jedzenia maluch smacznie śpi. Nawet jeśli mama w tym czasie również odpoczywa, są sytuacje, kiedy dziecko trzeba obudzić i nakarmić. Budzenie na karmienie ważne jest w pierwszych dniach po urodzeniu – noworodki tracą wtedy średnio 10 proc. masy urodzeniowej, i by waga nie spadła poniżej normy, malec musi jeść przynajmniej co dwie godziny (minimalna ilość karmień to 8 w ciągu doby).

Malec musi jeść regularnie również wtedy, gdy ma żółtaczkę fizjologiczną (najczęściej zdarza się to w 2-3 dobie życia). Regularne, częste karmienia ułatwiają wówczas usuniecie z krwi dziecka nadmiaru bilirubiny, odpowiedzialnej za żółty odcień skóry, śluzówek i białek oczu. Wreszcie, na karmienie budzimy również noworodka, który mało siusia (można to poznać po intensywnym zabarwieniu moczu). Wówczas malca trzeba przystawiać do piersi częściej, za to na krócej, by zaspokoił pragnienie. 

Zobacz także: Nocne karmienie niemowlęcia piersią - 10 pytań o karmienie w nocy

Czy prawidłowo karmisz piersią? Rozwiąż Quiz

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?

Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku