Cesarka może być piękna. Zobacz jak sprawić, by stała się cudownym doświadczeniem

2024-04-30 9:45

Cesarskie ciecie uważane jest czasem za gorszy sposób narodzin. To oczywiście nieprawda – pisaliśmy o tym setki razy. Ale ponieważ to nadal gorący temat, spróbujemy podejść do niego z innej strony i przedstawić wam kilka sposobów, które sprawią, że cesarskie cięcie będzie fantastycznym przeżyciem. Zastosuj je, a zmienisz cesarkę w cudowne doświadczenie.

Cesarka może być piękna. Zobacz jak sprawić, by stała się cudownym doświadczeniem

i

Autor: Getty Images

Są kobiety, które chcą rodzić przez cesarskie cięcie i są takie, które się tego panicznie boją. Ta druga grupa to zwykle ciężarne, które chcą urodzić swoje dziecko naturalnie, przeżywać świadomie każdy moment porodu, brać aktywny udział w tym niezwykłym procesie. Czasami nie jest to możliwe – okazuje się, że dziecko jest źle ułożone albo inne problemy zdrowotne zmuszają lekarza do wystawienia przyszłej mamie skierowania na cc.

To jeszcze nie dramat – możesz sprawić, że cesarskie cięcie będzie dla ciebie wspaniałym doświadczeniem i że zapamiętasz je – w pozytywnym znaczeniu – do końca życia. Oto sposoby, które ci w tym pomogą. Oczywiście dużo łatwiej to zrobić, gdy masz zaplanowaną cesarkę, ale niektóre sposoby przydadzą się także wtedy, gdy opcja cesarki pojawia się nagle w trakcie porodu siłami natury i jest niezbędna dla uratowania życia matki lub dziecka.

Spis treści

  1. Myśl o cesarce przez pryzmat narodzin dziecka
  2. Wybierz dobrze lekarza, który przeprowadzi cc
  3. Zrelaksuj się przed cc
  4. Rozważ cesarskie cięcie w obecności partnera
  5. Przygotuj plan porodu przez cc
  6. Poproś o to, abyś miała swobodne ręce
  7. Zatrudnij doulę po porodzie
  8. Miej plan na pierwsze dni połogu
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Myśl o cesarce przez pryzmat narodzin dziecka

To najważniejsze, co możesz zrobić, aby twoje cesarskie cięcie stało się cennym przeżyciem. Cesarka to moment narodzin twojego dziecka i to jest najistotniejsze. To chwila, w której ono przychodzi na świat i nic innego się nie liczy.

Cesarskie cięcie to wciąż poród! Nadal powinno być celebrowane, ponieważ przynosicie światu życie. Absolutnie nie ma się czego wstydzić.

Wybierz dobrze lekarza, który przeprowadzi cc

Bardzo często kobieta nie ma wpływu na wybór lekarza, który będzie robił jej cesarskie cięcie, ale na szczęście to się zmienia (zwłaszcza w prywatnych placówkach). W przypadku planowanych cesarek, warto udać się ze skierowaniem do wybranego szpitala i - umawiając się na konkretny termin - dowiedzieć się o nazwisko położnika, który przeprowadzi zabieg, a następnie z nim skontaktować.

Gdy to zrobisz, zadaj mu pytania, które cię nurtują, omów przebieg operacji krok po kroku i przekonaj się, czy to osoba, której chcesz powierzyć sprowadzenie na świat swojego dziecka. Wybór lekarza, któremu ufasz i który ci odpowiada - z różnych względów - sprawi, że cesarskie cięcie będzie dla ciebie mniej stresujące.

Jeśli nie masz możliwości wybrania lekarza postaraj się przed samym zabiegiem o chociaż 5 minut rozmowy z lekarzem (w załatwieniu tego powinien pomoc ci partner). Dowiedz się, jak się nazywa, sama mu się przedstaw. Powiedz o swoich oczekiwaniach i przekaż mu plan porodu. Dzięki temu nie będziesz dla niego kolejną anonimowa pacjentką, ale kobietą, która za chwilę pozna swoje dziecko.

Czytaj również: Ile trwa cesarka? Sprawdź, jak długo rodzi się dziecko przez cesarskie cięcie

Tego nie zobaczysz na własne oczy. Obejrzyj prawdziwe ZDJĘCIA z zabiegu cesarskiego cięcia

Zrelaksuj się przed cc

Mówi się, że poród nie odbywa się między nogami, ale między uszami - w naszym umyśle. To znaczy, że na narodziny dziecka wpływa nasze nastawienie. Im bardziej jesteśmy przygotowane do cc i zrelaksowane, tym lepszym będzie ono  doświadczeniem.

Przed wielkim dniem poświęć trochę czasu na zadbanie o siebie! Umów się na manicure, na plotki z koleżankami, wyśpij się, zjedz niesamowitą kolację z partnerem. To wasz dzień, więc niech będzie wyjątkowy! 

Rozważ cesarskie cięcie w obecności partnera

Cięcia cesarskie zazwyczaj przeprowadza się wyłącznie w obecności personelu medycznego, ale na całym świecie to się zmienia. Także w Polsce, w niektórych placówkach możliwe jest już wpuszczenie na salę ojca dziecka, który może być przy zabiegu. Dowiedz się, czy twój szpital dopuszcza takie rozwiązanie. 

Przygotuj plan porodu przez cc

Plan cesarskiego cięcia stworzony w przypadku, gdy kobieta ma planowany zabieg, może przekazać personelowi medycznemu istotne informacje dotyczące jej życzeń: obserwowania momentu narodzin dziecka (niektóre szpitale oferują półprzezroczyste zasłony, które pozwalają zobaczyć, jak lekarz wyjmuje noworodka z macicy), momentu przecięcia pępowiny, kontaktu skóra do skóry (bez wcześniejszego ważenia i mierzenia), nagrywania moment narodzin itd.

Możesz mieć wpływ na przebieg cesarki. Pamiętaj o tym, że możesz np. wymagać, aby lekarze w trakcie swojej pracy informowali cię o tym, co robią, a nie rozmawiali np. o wczorajszym meczu (to normalne, dla nich to po prostu praca, kolejny rutynowy zabieg). Możesz też poprosić o założenie cewnika dopiero po wykonaniu znieczulenia - to nieprzyjemny zabieg, który można przeprowadzić, gdy znieczulenie zacznie działać. 

Pamiętaj jednak, że plan porodu musi być skonsultowany ze szpitalem – niektóre życzenia, np. wpuszczenie partnera na salę) nie są możliwe wszędzie.

Czytaj również: Naturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Poproś o to, abyś miała swobodne ręce

W wielu szpitalach kobietom unieruchamia się ramiona, ponieważ przypinane są do nich aparaty do mierzenia ciśnienia albo taśmy uniemożliwiające wykonanie bezwolnego ruchu. Możesz poprosić, aby tego nie robiono, dzięki temu będziesz mogła przytulić maluszka, gdy trafi na twoją pierś (możesz też poprosić, aby przepięli na chwilę czujniki mierzące pracę twojego serca).  

Zatrudnij doulę po porodzie

Doula do cesarskiego cięcia? W niektórych krajach to możliwe, ale jeszcze nie w Polsce. Dlatego zastanów się nad zatrudnieniem jej na czas po cesarce. Doula może pomóc ci w karmieniu piersią i rekonwalescencji w szpitalu, a także dać wsparcie emocjonalne i psychiczne przed i po operacji. Niektóre doule zapewniają również kompleksową opiekę poporodową.

Miej plan na pierwsze dni połogu

Rekonwalescencja po porodzie przez cesarskie cięcie może być trudniejsza niż po porodzie siłami natury dlatego przygotuj sobie plan na pierwsze dni po powrocie do domu. Miałaś operację, co oznacza, że nie możesz dźwigać i musisz dużo wypoczywać (co nie znaczy, że musisz leżeć plackiem – przeciwnie, ruch przyspiesza powrót do zdrowia).

Poproś partnera lub rodzinę, mamę, siostrę, teściową o wsparcie w tych pierwszych dniach: przygotowywanie posiłków, organizowanie opieki nad starszymi dziećmi, jeśli je masz. Dzięki temu będziesz mogła skupić się na maluszku i na procesie gojenia się rany po cc.