Spis treści
- Cesarka na życzenie: Anna Wendzikowska urodzi przez cesarskie cięcie?
- Cesarka na życzenie: skutki dla dziecka
- Cesarka na życzenie: skutki dla mamy
Coraz więcej kobiet chce rodzić przez cesarskie cięcie. I choć w przypadku prawidłowo przebiegających ciąż lekarze odradzają takie rozwiązanie, ciężarne tak boją się porodu naturalnego, że proszą ginekologów o cesarkę na życzenie.
>> Zobacz, jakie są okulistyczne wskazania do cesarskiego cięcia >>
Cesarka na życzenie: Anna Wendzikowska urodzi przez cesarskie cięcie?
Anna Wendzikowska, która właśnie spodziewa się swojego pierwszego dziecka, również zdecydowała się na cesarkę na życzenie. Dziennikarka tłumaczy swoją decyzję panicznym strachem przed porodem oraz złymi doświadczeniami z okresu dojrzewania. - Miałam tak bolesne miesiączki, że traciłam przytomność i trafiałam do szpitala. Ginekolog mi wtedy mówiła, że to jest taka namiastka bólu porodowego. Realnie oceniam swoje możliwości i wiem, że nie jestem w stanie zmierzyć się z takim bólem - mówi Anna Wendzikowska.
Dziennikarka twierdzi również, że gdyby cesarskie cięcie nie istniało, prawdopodobnie w ogóle nie zdecydowałaby się na ciążę. - Znam już swoje reakcje i swój próg bólu. Nie przeraża mnie dentysta ani żadne igły, za to sprawy związane z kobiecością bardzo. Myślę też, że trzeba rozpoznawać reakcje swojego ciała, a ja po prostu wiem, że poród nie jest dla mnie - tłumaczy.
>> Jak długo goi się blizna po cesarce? >>
Cesarka na życzenie: skutki dla dziecka
- W przypadku porodu naturalnego dziecku udzielają się hormony mamy, m.in. adrenalina i endorfiny. Dzieko wyposażone w ten sposób zupełnie inaczej sobie radzi w życiu niż to, które śpiące jest wyjmowane z macicy mamy "na zimno", jak my to nazywamy - mówi położna gwiazd Jeannette Kalyta.
Kiedy kobieta stawia się w szpitalu w wyznaczonym dniu, a operacja przeprowadzana jest "na zimno", bez rozpoczęcia akcji porodowej, dziecko przeżywa ogromny stres. Nie jest biologicznie przygotowane na opuszczenie łona matki, a lekarze wyciągają je nagle, przez co traci poczucie bezpieczeństwa. Stres przez cesarkę na życzenie jest tak duży, że może nawet uszkodzić układ immunologiczny dziecka.
>> Jak pozbyć się blizny po cesarce? >>
Cesarka na życzenie: skutki dla mamy
Cesarskie cięcie nie jest również tak nieinwazyjne jak nam się wydaje. To operacja, a każda operacja jest ingerencją w organizm i musi zostawiać jakieś skutki. - Wszystkie operacje, które przechodziliśmy w życiu, po około 10 latach owocują problemami z kręgosłupem. Trzeba pamiętać, że w trakcie cesarki na życzenie przecinane są taśmy ciała, a więc powięzi i to musi mieć konsekwencje - tłumaczy położna.
Dzień Dobry TVN/x-news