Cesarskie cięcie krok po kroku. Zobacz, co cię czeka podczas cesarki

2024-09-24 15:35

Jak wygląda cesarskie cięcie krok po kroku? Wiele mam chce to wiedzieć, ponieważ cesarka to obecnie bardzo często wykonywana operacja. Szacuje się, że tą drogą w Polsce na świat przychodzi obecnie nawet 4 na 10 dzieci. Jak przebiega cesarskie cięcie krok po kroku i czego przyszłe mamy powinny się spodziewać przed, w trakcie i po operacji?

Cesarskie cięcie krok po kroku

i

Autor: Getty Images Cesarskie cięcie krok po kroku. Tak wygląda poród chirurgiczny.

Czasami cesarskie cięcie wykonywane jest ono w trybie nagłym, a czasami planowo, niezależnie jednak od trybu przeprowadzania operacji pacjentki mają zwykle bardzo wiele pytań: np. jak wygląda przebieg cesarskiego cięcia krok po kroku, jak się do niego przygotować... Odpowiadamy na te pytania i pokazujemy, jak wygląda cesarka.

Spis treści

  1. Cesarka krok po kroku - im więcej wiesz, tym mniej się boisz
  2. Przygotowanie do cesarskiego cięcia
  3. Postępowanie w dniu porodu drogą cesarskiego cięcia
  4. Przebieg cesarskiego cięcia krok po kroku
  5. Postępowanie po cesarskim cięciu
  6. Zalecenia poszpitalne dla pacjentek po cesarskim cięciu

Cesarka krok po kroku - im więcej wiesz, tym mniej się boisz

Cesarskie cięcie stanowi alternatywę dla porodu naturalnego i w przeszłości przeprowadzano je wtedy, gdy istniało jakieś zagrożenie życia matki.

Obecnie jest zdecydowanie inaczej i operację potocznie określaną mianem cesarki wykonuje się w przypadku zagrożenia życia płodu, ale i z wielu innych przyczyn (przykładowymi wskazaniami do cięcia cesarskiego są m.in. silna tokofobia, znaczna niewydolność krążenia czy zaawansowana retinopatia).

Cesarskie cięcie wykonywane może być w trybie nagłym, czyli w sytuacji, gdy nagle dochodzi do zagrożenia życia matki lub dziecka. Zabieg bywa jednak przeprowadzany również i w trybie planowym, np. u tych kobiet, które mają – ze względu na jakieś schorzenia – przeciwwskazania do porodu siłami natury.

Podobnie jak w przypadku każdej innej operacji, tak i w przypadku cięcia cesarskiego pacjentki mogą mieć wiele pytań dotyczących zarówno przygotowań do niej, jak i tego, jak sam zabieg będzie przebiegał. Wyjaśnienie tego typu wątpliwości jest niezwykle ważne, ponieważ może ono redukować pojawiający się u przyszłych matek lęk.

Masz już dziecko? Jak je urodziłaś? Weź udział w naszej sondzie!

Sonda
W jaki sposób odbywał się twój poród?

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

W sytuacji, gdy pacjentka ma mieć planowe cięcie cesarskie, otrzymuje ona od swojego ginekologa szereg wskazówek dotyczących właściwego przygotowania do zabiegu. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, tak i tutaj niezwykle ważne jest zabranie do szpitala niezbędnej wyprawki – mowa tutaj nie tylko o ubrankach dla maluszka, ale i o odzieży dla matki.

Warto zawczasu przygotować sobie luźne, wygodne koszule, ale i odpowiednią bieliznę (najlepiej sięgnąć po taką, która będzie miała wysoki stan, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko drażnienia przez odzież rany pooperacyjnej). Pacjentka powinna zabrać ze sobą do szpitala zapas kosmetyków (najlepiej delikatnych, pozbawionych sztucznych aromatów czy innych dodatków) oraz zapas podpasek.

Wtedy, gdy cesarka wykonana ma być w trybie planowym, pacjentce wyznaczany jest termin operacji – zazwyczaj planuje się ją wykonać pomiędzy 38. a 40. tygodniem ciąży. Do szpitala przyszła mama powinna zgłosić się z otrzymanym od ginekologa skierowaniem, oprócz tego konieczne jest zabranie ze sobą dowodu osobistego, karty ciąży oraz wykonanych wcześniej, istotnych wyników badań.

Czasami pacjentka przyjmowana jest do szpitala dzień przed, a czasami dopiero w dniu planowanej operacji. Warto tutaj dodać, że dzień przed zabiegiem dieta pacjentki powinna być lekkostrawna, istotne jest również odpowiednie spożycie płynów.

Postępowanie w dniu porodu drogą cesarskiego cięcia

Czas bezpośrednio poprzedzający cesarskie cięcie jest zazwyczaj dość intensywny – przed operacją odbywają się chociażby konsultacje z położnikiem czy anestezjologiem. Podczas pierwszej z wymienionych przeprowadzone może zostać badanie ginekologiczne czy KTG, z kolei podczas konsultacji anestezjologicznej niezwykle istotne jest zebranie z pacjentką wywiadu dotyczącego jej schorzeń przewlekłych, zażywanych przez nią leków czy znieczuleń, które zastosowano u pacjentki podczas wykonywania u niej jakichś operacji w przeszłości.

Przed operacją bardzo ważna jest toaleta ciała. Pacjentkom zalecana jest depilacja miejsc intymnych – dzięki niej zmniejszeniu ulega ryzyko zakażenia pozabiegowej blizny. Dodatkowo pacjentki proszone są także o dokładne umycie całego ciała, czasami otrzymują one specjalne środki antybakteryjne.

W dniu cesarki pacjentka powinna być na czczo – o tym, kiedy może ona spożyć ostatni posiłek, informują pielęgniarki lub położne. Bezpośrednio przed samą operacją przyszłe mamy otrzymują jednorazową, flizelinową koszulę, oprócz tego zakładane im również jest wkłucie dożylne, przez które podawane są leki czy – w razie potrzeby – niezbędne płyny.

Przebieg cesarskiego cięcia krok po kroku

Ostatecznie nadchodzi moment, w którym pacjentka trafia na salę operacyjną.

Cesarka: krok 1

Tam właśnie jest ona znieczulana – zastosowane może być zarówno znieczulenie ogólne, jak i znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe. W przypadku pierwszego z wymienionych pacjentka nie jest świadoma przebiegu operacji, wtedy zaś, gdy wykonane zostanie któreś z pozostałych dwóch znieczuleń, nie czuje ona bólu, pozostaje jednak świadoma podczas operacji.

Niektóre pacjentki mogą w tej chwili odczuwać niepokój, od razu można je jednak uspokoić – pole operacyjne zostaje przygotowane tak, że rodząca nie jest w stanie zobaczyć przebiegu operacji.

Cesarka: krok 2

Po znieczuleniu przygotowywane jest pole operacyjne – podbrzusze pacjentki jest przemywane środkami antyseptycznymi, a następnie obłożone chustami chirurgicznymi. W tym momencie możliwe jest przejście do właściwej części operacji.

W obrębie podbrzusza – około 3-4 cm nad spojeniem łonowym – wykonywane jest poziome nacięcie. Podczas zabiegu nacinane są skóra, tkanka podskórna, jak i powięź mięśniowa. Po uzyskaniu dostępu do macicy również i ona jest nacinana.

Cesarka: krok 3

Kolejnym etapem – po rozsunięciu tkanek – jest wydobycie dziecka z jamy macicy. Warto tutaj podkreślić, że pacjentki mogą w tym czasie odczuwać szarpnięcia czy inne doznania, które wynikają z dokonywanych przez lekarzy ruchów.

Już po wydostaniu dziecka z macicy lekarze zaciskają pępowinę, a następnie ją odcinają.

Cesarka: krok 4

Gdy dziecko jest już poza łonem mamy, dochodzi do ewakuacji łożyska i ostatecznie możliwe jest zaszycie wcześniejszych nacięć skóry. Finalnie cały zabieg cesarskiego zajmuje około 30 do 45 minut.  

Cesarka na życzenie

Postępowanie po cesarskim cięciu

Bezpośrednio po cesarskim cięciu niezbędne jest dokonanie oceny stanu noworodka. Już po niej dziecko – w zależności od jego kondycji – może trafić na salę noworodkową, czasami jednak możliwe jest to, że zostanie ono położone na klatce piersiowej operowanej i będzie to pierwsza okazja do nawiązania kontaktu skóra do skóry pomiędzy maluszkiem a jego mamą.

Poród drogą cięcia cesarskiego trwa zdecydowanie krócej niż poród siłami natury, odwrotnie jest już jednak z rekonwalescencją – zajmuje ona więcej czasu w przypadku porodu drogą operacyjną. Przez pewien czas po zabiegu pacjentki mogą być osłabione, oprócz tego mogą one skarżyć się na różnego rodzaju dolegliwości bólowe.

Zjawiskiem dość naturalnym po cesarce – która pozostaje tak naprawdę poważną operacją – jest występowanie zaparć. Nie należy wobec tego się niepokoić i wtedy, gdy problem wystąpi, warto wspomnieć o nim personelowi medycznemu (pomóc może chociażby zastosowanie czopków glicerynowych).

Zalecenia poszpitalne dla pacjentek po cesarskim cięciu

Pacjentka, która wie o tym, że będzie miała cesarskie cięcie, powinna się do niego przygotować jeszcze przed zgłoszeniem się do szpitala – jest to raczej oczywiste, nie wszystkie jednak przyszłe mamy pamiętają o tym, by przed zabiegiem odpowiednio przygotować swoje mieszkanie.

Wszelkie potrzebne maluszkowi rzeczy – np. ubranka i pieluszki – najlepiej umieścić w łatwo dostępnym miejscu, ponieważ schylanie się po operacji może wcale nie być łatwe. Rozważyć można również – jeszcze przed znalezieniem się w szpitalu – kupno odpowiednich preparatów ułatwiających gojenie się blizn.

Warto tutaj nadmienić o jednej jeszcze, bardzo istotnej rzeczy. Otóż cesarskie cięcie to naprawdę poważny zabieg i po jego wykonaniu pacjentka potrzebuje pewnego czasu do tego, aby wrócić do pełni sił.

Z tego względu warto zadbać o to, aby po zabiegu świeżo upieczona mama miała zapewnioną pomoc ze strony bliskich – korzystna jest obecność w domu, w pierwszych dniach po zabiegu, ojca dziecka czy innych bliskich krewnych, którzy będą w stanie pomóc mamie np. w zrobieniu zakupów czy zajmowaniu się dzieckiem.