Cesarskie cięcie – pielęgnacja rany i krocza. Kiedy zdejmuje się szwy po cesarce?

2022-02-03 15:36

Po porodzie przez cesarskie cięcie nie jest wymagana szczególna pielęgnacja krocza. Większej uwagi będą wymagały szwy po cesarce. Choć blizna po cięciu zostanie, właściwa pielęgnacja rany po cesarskim cięciu może ją wyraźnie zmniejszyć. To bardzo ważny element higieny w połogu po cesarce. Zobacz też jak wygląda zdejmowanie szwów po cesarce.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

i

Autor: Getty images Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Rana po cesarce (poprzeczna) nie jest duża (do 15 cm) i zazwyczaj szybko się goi. By jej nie urażać, najlepiej noś bawełniane, duże i luźne majtki lub specjalne poporodowe majteczki jednorazowe. Są przewiewne i na tyle wysokie, że gumka nie uraża rany. Od czasu do czasu zapewnij też ranie dostęp powietrza i w ogóle zrezygnuj z bielizny. Blizna może cię pobolewać, a później swędzieć przez kilka tygodni.

Podpowiadamy, jak często przemywać ranę po cesarskim cięciu i kiedy udać się na zdjęcie szwów zewnętrznych. Te wewnętrzne, pozostawione w skórze, potrzebują kilka miesięcy, by się rozpuścić.

Czytaj też: Rodzaje cięć cesarskich: majtkowe, klasyczne i pochwowe

Spis treści

  1. Jak myć ranę po cesarskim cięciu?
  2. Rana po cesarskim cięciu - gojenie
  3. Cesarskie cięcie - zdejmowanie szwów
  4. Cesarskie cięcie - pielęgnacja krocza
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Jak myć ranę po cesarskim cięciu?

Rana po cięciu cesarskim powinna być sucha i czysta. Jak ją myć? Najlepiej wodą z mydłem, którego do tej pory używałaś. Nie używaj do mycia gąbki, ale delikatnie myj za pomocą dłoni. Następnie delikatnie osusz to miejsce czystym papierowym ręcznikiem.

2-3 razy dziennie dezynfekuj ranę specjalnym środkiem antyseptycznym. Warto pamiętać także o częstym wietrzeniu rany.

Rana po cesarskim cięciu - gojenie

Dolegliwości po cesarskim cięciu jednak będą się stopniowo zmniejszać. Jeśli czujesz ból w czasie kaszlu, kichania czy śmiechu, przyciśnij do brzucha miękką poduszkę. To powinno przynieść ci ulgę. Rana po cesarce stopniowo blednie: z czerwonej staje się różowa, a w końcu nieco jaśniejsza niż twoja skóra, niemal niewidoczna pod włosami łonowymi.

Gdybyś jednak zauważyła, że czerwienieje, robi się opuchnięta, bardziej bolesna, sączy się z niej wydzielina lub ropa, jak najszybciej jedź do lekarza. Odwiedź go także wtedy, gdy w połogu pojawia się gorączka, bo konieczna może być kuracja antybiotykowa.

Po miesiącu od porodu rana nie powinna ci już sprawiać większych kłopotów, choć niektóre wyjątkowo wrażliwe mamy czują, że okolica blizny jest lekko odrętwiała nawet po kilku miesiącach.

Zobacz: Najważniejsze rady dotyczące drugiej i kolejnej cesarki

Cesarskie cięcie - zdejmowanie szwów

Jeśli lekarz, który cię operował, użył do zszycia skóry zwykłych szwów (w środku stosuje się już nowoczesne, w pełni wchłanialne), zostaną one zdjęte w gabinecie zabiegowym zwykle po 7 - 8 dniach. Zdejmowanie szwów nie boli i trwa parę sekund.

Czasem szwy rozpuszczalne, użyte do zszycia skóry, są źle tolerowane (np. przez alergiczki) lub zbyt wolno się rozpuszczają. Ich zaletą jest  jednak fakt, że nie musisz zgłaszać się na ich zdjęcie.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu? Zobacz zdjęcia:

Cesarskie cięcie - pielęgnacja krocza

Po cięciu cesarskim nie musisz w żaden szczególny sposób go pielęgnować. Obowiązują zwykłe zasady higieny.

Czytaj też: Fakty i mity o cesarskim cięciu - poznaj prawdę, nie opinie