Cesarskie cięcie to nie droga na skróty. Zanim skrytykujesz, sprawdź z czym mierzy się mama

2024-06-17 10:09

Cesarskie cięcia przeprowadzane są od stuleci, a nadal budzą kontrowersje. Nie brakuje kobiet, które uważają, że "cesarka to pójście na łatwiznę". Najpewniej nie zdają sobie sprawy z tego, że cesarskie cięcie niesie ze sobą wiele trudności i spore ryzyko - zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Często jednak jest ratunkiem dla nich obojga.

Cesarskie cięcie to nie droga na skróty. Zanim skrytykujesz, sprawdź z czym mierzy się mama

i

Autor: Getty Images Cesarskie cięcie to nie droga na skróty. Zanim skrytykujesz, sprawdź z czym mierzy się mama

Cesarskie cięcie jest operacją chirurgiczną wymagającą otwarcia jamy brzusznej. Jak podczas każdej takiej operacji mogą zdarzyć się powikłania. Po cesarce mogą więc wystąpić powikłania pooperacyjne. Jakie są negatywne skutki cesarskiego cięcia? 

Nie ma wątpliwości, że na skutek poważnych powikłań operacyjnych po cesarskim cięciu może dojść nawet do śmierci matki i dziecka. Choć to skrajne i bardzo, bardzo rzadkie przypadki, to statystycznie zgon matki i dziecka podczas porodu przez cc zdarza się 2–3 razy częściej niż przy porodzie naturalnym – wynika z badań.

Spis treści

  1. Powikłania po cesarskim cięciu
  2. Negatywne skutki cesarskiego cięcia: kłopoty z płodnością i kolejną ciążą
  3. Matka po operacji gorzej się czuje i dłużej wraca do dobrej formy
  4. Skutki cesarskiego cięcia: dziecko może mieć problemy z układem oddechowym
  5. Negatywne skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko astmy i alergii u dziecka
Czy trzeba iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego po ciąży i porodzie? M jak mama

Powikłania po cesarskim cięciu

  • uszkodzenie innych narządów wewnętrznych (pęcherza, moczowodów, jelit, naczyń krwionośnych w macicy) – duża utrata krwi
  • zakażenia wewnętrzne miejscowe i ogólne (nawet sepsa!)
  • zrosty w jamie brzusznej, czyli włókniste bliznowacenie tkanek, co może w przyszłości powodować liczne problemy (bóle brzucha, niedrożność jelit, niedrożność jajowodów).

Zobacz: Przyczyny i objawy zrostów po cesarce. Czy można ich uniknąć?

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: kłopoty z płodnością i kolejną ciążą

Mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę, jeśli wskutek zrostów doszło do niedrożności jajowodów czy endometriozy.

Cesarskie cięcie zwiększa też ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Także blizna na macicy może być przyczyną komplikacji w kolejnej ciąży (np. przyrośnięcie łożyska, przedwczesne odklejenie się łożyska, pęknięcie macicy).

Matka po operacji gorzej się czuje i dłużej wraca do dobrej formy

Po operacji chirurgicznej wstanie z łóżka następuje po upływie minimum 6–8 godzin, a czasem nawet kilku dni. Rana jest bolesna, a szwy mogą ciągnąć przez kilka miesięcy. Także ból w miednicy mniejszej może utrzymywać się podobnie długo. Młodej mamie trudno zajmować się dzieckiem, ktoś musi jej w tym pomagać.

Po operacji na zawsze pozostanie też blizna na podbrzuszu – znacznie mniej widoczna niż dawniej, ale jednak będzie.

Skutki cesarskiego cięcia: dziecko może mieć problemy z układem oddechowym

Przejście przez kanał rodny przygotuje noworodka do samodzielnego oddychania, bo dzięki uciskaniu klatki piersiowej z płuc dziecka zostaje wyciśnięty zalegający tam płyn owodniowy. Umożliwia to fizjologiczne rozprężenie pęcherzyków płucnych, co ułatwia zmianę płodowego krążenia krwi i podjęcie pracy przez płuca.

Dowiedz się także: Cesarka na życzenie - jakie trzeba spełniać warunki, by rodzić przez cesarskie cięcie

Sprawdź: Ile można mieć cięć cesarskich?

Czy cesarka boli? Zobacz, kiedy możesz odczuwać ból podczas porodu operacyjnego

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko astmy i alergii u dziecka

Wymienione dotąd niekorzystne skutki cesarskiego cięcia dla dziecka to są skutki bezpośrednie, odnoszące się do stanu malca tuż po urodzeniu. Tymczasem pojawiają się doniesienia, które wskazują na to, że taki rodzaj porodu może mieć też konsekwencje dalekosiężne.

Okazuje się bowiem, że dzieci te w późniejszym wieku częściej zapadają na różnego rodzaju alergie i schorzenia układu oddechowego (m.in. astmę).

Być może więc wzrost liczby cesarskich cięć jest jedną z przyczyn tego, że coraz więcej dzieci ma alergię? Dlaczego operacyjny poród temu sprzyja, jeszcze  nie wiadomo, ale pojawiają się już pewne hipotezy.

miesięcznik "M jak mama"