Cesarskie cięcie zaplanowane: jak wygląda cięcie elektywne?

2014-12-31 13:17

Jak wygląda cesarskie cięcie i jak przygotować się do porodu operacyjnego. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz urodzić dziecka w sposób naturalny, dostaniesz od lekarza prowadzącego ciążę skierowanie do szpitala na zabieg cesarskiego cięcia zaplanowanego.

Cesarskie cięcie

i

Autor: thinkstockphotos.com Do cesarskiego cięcia zaplanowanego trzeba się przygotować tak samo jak do zwykłego porodu.

Obecnie coraz częściej lekarze nie wyznaczają konkretnej daty cesarskiego cięcia, tylko czekają, aż rozpocznie się akcja skurczowa macicy. Udowodniono, że takie postępowanie sprzyja rozwojowi neurologicznemu dziecka i jego adaptacji po porodzie. Ale nawet gdy dokładny termin cesarskiego cięcia zaplanowanego nie jest znany, warto wiedzieć, jak będzie wyglądał taki poród i czy można się do niego przygotować.

Na pewno dobrze jest wcześniej zorientować się co do zwyczajów i praktyk obowiązujących w okolicznych szpitalach, bo bywają one różne. Jedne placówki zgadzają się na obecność partnera podczas operacji, inne – nie, w jednych możliwy jest wczesny kontakt matki z dzieckiem, w innych pociecha trafia do mamy dopiero po kilku godzinach. Warto dowiedzieć się, jak to wygląda w okolicznych szpitalach i powiedzieć lekarzowi, w którym z nich najbardziej chciałabyś urodzić.

Cesarskie cięcie zaplanowane: jak się przygotować?

Nie różnią się jakoś diametralnie od przygotowań do porodu fizjologicznego. Pakując torbę do szpitala, trzeba do niej włożyć to samo, głównie ubrania i artykuły higieniczne dla siebie i dziecka.

Przed operacją cesarskiego cięcia zaplanowanego będziesz musiała zrobić nieco więcej badań niż przed porodem naturalnym. Warto też pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć się przed zrostami pooperacyjnymi, których konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. O tym wszystkim dowiesz się z artykułu w najnowszym numerze „M jak Mama” (2/2015). Znajdziesz tam także m.in. odpowiedzi na pytania: jak - krok po kroku - przebiega cały pobyt w szpitalu i dlaczego szybki kontakt z dzieckiem „skóra do skóry” jest po cesarskim cięciu jeszcze ważniejszy niż po normalnym porodzie. Zachęcamy zatem do lektury!